Profilaktyka zdrowia

Czy melatonina pomoże na bezsenność? Ekspert rozwiewa wątpliwości

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Melatonina - cudowny lek na dobry sen?
Melatonina - cudowny lek na dobry sen?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Osoby, które mają problemy ze snem, często sięgają po produkty zawierające melatoninę. Czy faktycznie warto je stosować? Czy pomagają wyregulować cykl okołodobowy? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Mateuszem Majchrzakiem, ekspertem snu i terapeutą poznawczo-behawioralnym bezsenności.

Co to jest melatonina?

Melatonina występuje w wielu suplementach, które mają ułatwić nam zasypanie i poprawić jakość naszego snu. Czym jest melatonina? - Przede wszystkim nie jest ona lekiem na bezsenność. To jest chronobiotyk, czyli substancja, która może trochę wyregulować nasz cykl okołodobowy, nasz wewnętrzny zegar. Czyli melatonina nie jest tym, czym się ludziom wydaje. Bo kiedy ludzie kupują melatoninę? Kiedy mają problemy ze snem. (...) Natomiast melatonina w tym nam za bardzo nie pomoże (...) - przyznał w Dzień Dobry TVN Mateusz Majchrzak.

Melatonina jest hormonem ciemności, który wytwarza niewielki gruczoł - szyszynka. - To nie jest tak, że melatonina nigdy nie jest nam potrzebna, bo ona w kilku przypadkach jest potrzebna, np. kiedy pracujemy na nockach i mamy porozwalany cykl okołodobowy (...). Gdy lecimy gdzieś samolotem, kiedy mamy przyspieszony lub opóźniony cykl okołodobowy, czyli kiedy jesteśmy ekstremalną sową i o pierwszej w nocy nie chce nam się spać (...) - tłumaczył specjalista.  

Czy można przedawkować melatoninę?

Suplementy z melatoniną są powszechnie dostępne. Czy substancję można przedawkować? - Z jednej strony melatonina jest bezpiecznym produktem, w badaniach nie ma czegoś takiego, że się ludzie uzależniają czy przedawkowali melatoninę. Inne badanie z 2017 roku (...) pokazało, że 70 proc. tych produktów ma inną zawartość melatoniny niż podano na opakowaniu. (...) Suplementy nie mają tej regulacji, tej kontroli tak rygorystycznej, co leki, więc uważałbym na suplementy - zaznaczył ekspert snu.

Kiedy zaczyna spadać poziom melatoniny? Kiedy jej stosowanie jest zasadne? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości