Profilaktyka zdrowia

Jak zadbać o swój kręgosłup na home office? Ekspert: "Dobrze sprawdzi się rozkładany stoliczek"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 sprawiała, że pracę musieliśmy przenieść do domu. Niestety część z nas nie ma w mieszkaniu odpowiedniego krzesła ani biurka, a to skutkuje problemami z kręgosłupem. Jak sobie pomóc i jakich błędów nie popełniać? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy o tym z Agatą Dąbrowską, trenerką i dietetyczką oraz Bartkiem Paluchem, trenerem personalnym i fizjoterapeutą.

Dlaczego bolą nas plecy?

Siedzący tryb życia i brak ruchu sprawiają, że coraz więcej osób skarży się na bóle kręgosłupa. Co gorsza, pandemia i konieczność przeniesienia pracy do domu, w którym rzadko mamy odpowiednie warunki do pracy sprawia, że problem jeszcze bardziej się nasilił.

- Niestety nie ma idealnej pozycji dla pleców. Dla naszego ciała zawsze najlepsza jest ta następna, dlatego tak ważne jest, aby podczas pracy w domu często zmieniać pozycje ciała - mówił Bartosz Paluch, trener personalny i fizjoterapeuta.

Jak siedzieć przed komputerem, a jakich pozycji trzeba unikać?

Opieranie przedramion na blacie biurka sprawia, że za bardzo pochylamy się do przodu, do tego plecy są zbyt mocno zaokrąglone. Osoby, które mają słabe mięśnie brzucha i mniejszą świadomość swojego ciała mogą włożyć poduszkę między krzesło a część lędźwiową kręgosłupa. Pozwoli ona uniknąć nadmiernego przeprostu pleców.

- Bardzo ważna jest ergonomia samego miejsca, przy którym pracujemy. Powinno być on dostosowany do naszych gabarytów. Monitor nie może być ani za wysoko, ani za nisko. Najlepiej, aby znajdował się delikatnie poniżej linii wzroku. W przeciwnym razie zbyt mocno obciążamy odcinek szyjny kręgosłupa - dodał Bartek Paluch.

Dodatkowo stopy powinny mieć kontakt z podłogą.

Jak pracować z kanapy?

Podczas pracy w domu, w poszukiwaniu wygodniejszej pozycji, często przenosimy się na kanapę, czy to dobry pomysł?

- Do pracy na kanapie dobrze sprawdzi się rozkładany stoliczek, najlepiej taki, który ma regulowaną wysokość. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikniemy nadmiernego pochylania szyi, a w konsekwencji bólu - mówiła Agata Dąbrowska trenerka i dietetyczka.

Trzeba jednak pamiętać, że najlepsze dla kręgosłupa i całego ciała są przerwy. Jak mówiła specjalistka - jeśli długo siedzimy, warto zrobić sobie krótki spacer, np. po korytarzu.

Ale praca przy komputerze odbija się nie tylko na naszym kręgosłupie. Coraz częściej dokuczają nam też nadgarstki. Co można z tym zrobić?

- Nadgarstki musimy przede wszystkim wzmacniać, ale przy codziennej pracy bardzo pomoże nam specjalna podkładka. Pozwoli ona wyrównać poziom przedramienia z klawiaturą. Dodatkowo chroni przed przeciążeniami oraz problemami z łokciem - dodał specjalista.

Zobacz także:

Siostry ADiHD dzisiaj są gwiazdami sieci, ale start miały trudny. "Nigdy nie miałyśmy taty"

Na szczepionkę będzie można zapisać się SMS-em. Ruszyła rejestracja dla osób powyżej 70 lat

Henna pudrowa odkryciem roku. Na czym polega zabieg?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości