Szokujące dane! 40 proc. Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa

Każda kobieta od momentu dorastania do okresu późnej starości powinna pozostawać pod regularną opieką poradni ginekologicznej. Jedynie regularna diagnostyka i badania profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości i chorób, co umożliwia właściwe leczenie. Tymczasem według badań zleconych w ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej "W kobiecym interesie" aż 40 proc. Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa. Dlaczego? O problemie tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ginekolog dr Marzeną Dębską.

Zdarza się, że ludzie odczuwają strach przed wizytą u lekarza. Z reguły wypływa to z niepokoju, że zostanie wykryta jakaś poważna choroba i konieczne będzie leczenie. Ma to miejsce, zwłaszcza jeśli do zasięgnięcia opinii lekarskiej skłaniają nas niepokojące objawy. Dla kobiet wyjątkowo stresująca bywa wizyta w gabinecie ginekologicznym. Wiele kobiet traktuje badanie ginekologiczne jako coś naruszającego ich strefę intymną i wywołującego dyskomfort. Te uczucia zniechęcają je do odbycia wizyty.

>>> Zobacz także:

Czym zajmuje się poradnia ginekologiczna

Część poradni funkcjonuje pod nazwą ginekologicznych, część ginekologiczno-położniczych. W gabinecie ginekologicznym wizytę przeprowadza lekarz specjalista ginekologii i położnictwa. Zakres badań wykonywanych w takiej poradni obejmuje diagnostykę wszelkiego rodzaju stanów chorobowych związanych z narządami układu rozrodczego. Jednakże w poradni ginekologicznej przeprowadzane są też badania okresowe u kobiet nieodczuwających żadnych dolegliwości. Są to badania kontrolne, które powinny być wykonywane co najmniej raz w roku. Podczas takiej wizyty z reguły wykonywane jest badanie cytologiczne, które jest testem przesiewowym mającym wykrywać zmiany komórkowe, których rozwój może prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych. W zakresie poradni ginekologicznej leży również badanie gruczołów piersiowych w celu oceny spoistości miąższu piersi i ewentualnych oporów patologicznych (guzków). Poza tym opieką poradni ginekologicznej powinna zostać każda kobieta ciężarna. Jedynie badanie ginekologiczne może w 100% potwierdzić obecność ciąży. Po jej stwierdzeniu kobieta powinna regularnie zgłaszać się na wizyty (według schematu indywidualnie zaproponowanego przez ginekologa), aby kontrolować prawidłowy przebieg ciąży. W trakcie takich kontroli sprawdzana jest szyjka macicy (czy nie ulega przedwczesnemu rozwieraniu się lub skracaniu, co może być zagrożeniem dla przebiegu ciąży), kontrolowane są ewentualne objawy infekcji dróg rodnych i narządów płciowych pojawiające się w ciąży statystycznie częściej niż u kobiet niespodziewających się dziecka. Ponadto dokonywana jest ocena i pomiary płodu.

Pierwsza wizyta w poradni ginekologicznej

Niestety nawet współcześnie spotykamy się z poglądem: dopóki nic mi nie dolega, nie muszę iść do lekarza. Stwierdzenie to niestety jest błędne, w związku z tym zdarza się, że kobiety korzystają z porady ginekologa dopiero wówczas, gdy nieprawidłowości lub choroby są tak zaawansowane, że ich skutki mogą być nieodwracalne.

Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta w poradni ginekologicznej? Jednym z momentów przełomowych jest wystąpieniu pierwszej miesiączki. Pojawienie się miesięcznego krwawienia u dziewczynek uważa się za wyraz ich dojrzałości płciowej. W Polsce wiek ten wynosi średnio 10–12 lat. Choć jest to osobniczo zmienne i zdarzają się odstępstwa od normy. Od tego czasu wizyty w poradni ginekologicznej powinny się odbywać regularnie, przynajmniej raz w roku. Dodatkowa wizyta powinna się odbyć po pierwszym stosunku płciowym oraz przed ewentualnym rozpoczęciem stosowania antykoncepcji.

Jak wygląda wizyta w poradni ginekologicznej

Często zdarza się, że kobieta krępuje się, gdy ma świadomość, że jej strefy intymne będą dotykane i oglądane przez innego mężczyznę poza partnerem czy mężem. Jeśli badana ma być dziewczynka, mama (która oczywiście ma prawo pozostać przy badaniu) może nie chcieć, aby córkę badał pan ginekolog. Ze względu na to, iż badanie bywa krępujące, ważne jest, aby mieć zaufanie do ginekologa i w jego obecności czuć się komfortowo, na ile to możliwe.

Pierwszym etapem wizyty w każdej poradni jest przeprowadzenie wywiadu lekarskiego.

Kobieta jest pytana, czy zgłasza się do lekarza jedynie kontrolnie, czy zaobserwowała jakieś niepokojące objawy. Pytania dotyczą również cyklu miesięcznego (czasu trwania krwawienia, jego obfitości oraz regularności cyklu). Istotne jest poinformowanie o wszelkich zaburzeniach, gdyż czasem pozornie nieistotne informacje, mogą naprowadzić lekarza na właściwą diagnozę. Ginekolog na pewno będzie chciał uzyskać informacje, czy i ile razy kobieta rodziła, jak przebiegał poród (naturalny, cesarskie cięcie).

Następnym etapem jest badanie ginekologiczne. Rozpoczyna się ono od wygodnego ułożenia pacjentki na fotelu ginekologicznym. Najpierw lekarz ogląda narządy płciowe, sprawdza prawidłowość ich budowy oraz ewentualne patologie. Następnie wprowadza wziernik ginekologiczny (może być on metalowy lub plastikowy), który w kanale pochwy rozszerza się, ukazując budowę jej ścian oraz szyjkę macicy. Po wyciągnięciu wziernika ginekolog z reguły bada dodatkowo palpacyjnie przez pochwę szyjkę macicy i jajniki. Jeśli jest to wskazane, może zostać wykonane USG dopochwowe lub przez powłoki brzuszne. Ponadto ginekolog powinien także ocenić i zbadać palpacyjnie gruczoły sutkowe.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: E+

podziel się:

Pozostałe wiadomości