Kolor spermy a płodność. Jaki powinien być kolor spermy?

Mężczyzna, który trzyma sie za przyrodzenie
Fot: Diy13 / gettyimages.com
Zdrowy kolor spermy określa się jako białawo-szary. Czasami zdarza się, że mężczyzna zauważa, iż jego sperma zmieniła barwę na żółtą, zieloną lub nawet brązową. Warto wiedzieć, jaki powinien być prawidłowy kolor spermy i co oznacza jego zmiana, aby w odpowiednim czasie udać się do specjalisty i przywrócić właściwości spermy do normy.

Sperma, lub inaczej nasienie, to mieszanina wydzielin produkowanych w męskich narządach płciowych, wydalana podczas wytrysku przez cewkę moczową. Jeden wytrysk to zazwyczaj 2-6 mililitrów nasienia, a tym samym 40-600 milionów plemników. Fizjologiczny kolor spermy to biało-szary, zbliżony do koloru krowiego mleka. Błędnie uważa się, że sperma produkowana jest przez jądra. Większość nasienia pochodzi z pęcherzyka nasiennego i gruczołu prostaty. To te narządy mogą odpowiadać za zamianę koloru spermy.

Więcej:

Sperma - właściwości

Skład i właściwości spermy od lat są przedmiotem badań. Kolor spermy jest biały lub perłowoszary. Za tę barwę odpowiada gruczoł krokowy. W skład spermy, poza plemnikami zdolnymi do zapłodnienia komórki jajowej, wchodzą: witamina C, lipidy, aminokwasy, prostaglandyny, witamina B12, testosteron, cholesterol, potas, wapń, magnez, cynk, fruktoza. Za charakterystyczny smak i zapach spermy odpowiadają aminy biogenne i poliaminy (spermina, spermidyna, putrescyna, kadaweryna). Sperma ma lekko galaretowatą konsystencję i odczyn zasadowy, jej pH wynosi 7.2, co stwarza najlepsze warunki do przeżycia i możliwości poruszania się plemników.

Konsystencja i kolor spermy w dużej mierze zależą od wieku, stylu życia, diety, stanu zdrowia, aktywności seksualnej, częstotliwości odbywania stosunków seksualnych. Wyżej wymienione czynniki mogą wpływać na ilość spermy, jej gęstość i zmianę barwy od białego do nawet żółtego koloru spermy.

Żółty kolor spermy

Sperma, która przybierze barwę lekko żółtą, nie powinna wzbudzać niepokoju. Żółta barwa spermy zależy od sposobu odżywiania mężczyzny, może również oznaczać, że w spermie pojawiła się odrobina moczu, ponieważ mocz i nasienie są wydalane na zewnątrz tym samym kanałem - cewką moczową. Ważne jest zwrócenie uwagi na spożywane produkty oraz zadbanie o prawidłową higienę intymną.

Z kolei mocno żółty kolor spermy może być sygnałem o infekcji lub zakażeniu i stanie zapalnym narządów płciowych - zapalenie jąder lub choroba prostaty. Zwłaszcza jeżeli żółtej barwie spermy towarzyszą objawy, takie jak gorączka, ból, pieczenie i problemy z oddawaniem moczu. Konieczna jest wtedy konsultacja z urologiem, w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Zobacz także: Wielkość penisa ma znaczenie?

Przezroczysty kolor spermy

Najczęściej przezroczysta sperma pojawia się, kiedy mężczyzna często się masturbuje lub często uprawia seks. Brak zabarwienia spermy świadczy o tym, że jądra, gruczoł krokowy i pęcherzyki nasiennie nie nadążają z jej produkcją i wytwarzaniem plemników. Przezroczysta sperma nie jest niczym złym ani patologicznym. Ma jednak znaczenie w przypadku par, które starają się o dziecko. Zapładniająca wartość nasienia maleje z każdym stosunkiem. Jeżeli sperma nie ma koloru, a jej konsystencja jest wodnista, oznacza to, że ilość plemników zdolnych do zapłodnienia jest w niej bardzo mała lub znikoma. Zaleca się wtedy kilkudniową abstynencję. Jeżeli sperma jest przezroczysta przy każdym stosunku, nawet po zastosowaniu wstrzemięźliwości, mężczyzna powinien przebadać się pod kątem płodności.

Ciemny kolor spermy

Przyczyną ciemnego koloru spermy - czerwonego, różowego lub brunatnego - jest krwawienie w narządach rodnych mężczyzny. Sperma zmienia kolor, ponieważ jest w niej obecna krew. Różowy kolor spermy świadczy o świeżym krwawieniu, brunatny oznacza gojenie się rany. Najczęściej krwawienie jest umiejscowione w prostacie i świadczy o jej podrażnieniu, pękniętej żyłce lub raku prostaty. Jeżeli sperma ma ciemny kolor , konieczna jest konsultacja urologiczna.

Zobacz film: Kompleksy mężczyzn. Źródło: Dzień dobry TVN.

Zielony kolor spermy

Zielony kolor spermy wymaga pilnej konsultacji z lekarzem i wykonania badań diagnostycznych, ponieważ świadczy to o zakażeniu bakteryjnym wysoko w układzie moczowo-płciowym (pęcherz moczowy) lub o zakażeniu chorobą weneryczną - rzeżączką.

Zobacz także: Otwarty związek – czy to w ogóle ma szansę się udać?

Kolor spermy a płodność

Jeżeli sperma ma biały kolor , jest gęsta i nieco galaretowata można, mieć ponad dziewięćdziesięcio procentową pewność, że mężczyzna jest płodny. Brak koloru, czyli przezroczysta sperma o rzadkiej, wodnistej konsystencji, może być wskazówką do wykonania badań diagnostycznych w kierunku bezpłodności. Jednak to nie kolor spermy świadczy o płodności. Najbardziej wartościowe są badania jakości spermy: zawartości w niej plemników, ich budowa oraz ruchliwość.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości