Zdrowie

Zwiększają ryzyko demencji i udaru mózgu. Te 3 popularne napoje warto wykluczyć z diety

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
poradnikzdrowie.pl
Kobieta ze szklaną butelką nad brzegiem jeziora.

Spożywanie niektórych napojów może zaburzać pracę mózgu i aż trzykrotnie zwiększać ryzyko udaru lub demencji starczej. Udowadniają to liczne badania naukowe. Z jakich specjałów warto zrezygnować, by uchronić się przed problemami natury neurologicznej?

Napoje i ich rola w codziennej diecie

Nie jest tajemnicą, że zdrowa dieta stanowi przepustkę do długiego życia. Warto jednak podkreślić, że składają się na nią nie tylko posiłki, ale także przyjmowane na co dzień płyny. Zdaniem naukowców, słabość do niektórych napojów może przełożyć się na przyspieszenie procesu starzenia się mózgu, a nawet zwiększyć ryzyko udaru i demencji starczej. Co więcej, nieodpowiedni dobór napitku może skutkować nasilonymi atakami migreny.

Zdrowa dieta

Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodziDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Eksperci nie mają wątpliwości, że sprawność mózgu mogą ograniczać aż trzy grupy popularnych produktów. Badania przeprowadzone na przestrzeni ostatnich lat wyraźnie wskazują, że dobrze jest ograniczać ich spożycie w codziennej diecie.

Jakich napojów warto unikać?

W trosce o prawidłowe funkcjonowanie mózgu warto zrezygnować z alkoholu. Z badań opublikowanych na łamach czasopisma "Nature" wynika, że miłośnicy wysokoprocentowych trunków powinni liczyć się z groźnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Słabość do napojów wyskokowych może prowadzić do upośledzenia tych części mózgu, które odpowiadają za odbieranie bodźców i informacji ze świata zewnętrznego oraz zdolność uczenia się. Są też inne skutki zgubnego nałogu.

- Przewlekłe spożywanie alkoholu wiąże się ze zmianami w strukturze i łączności mózgu (...). Intensywne spożywanie alkoholu (trzy lub więcej drinków dla kobiet i cztery lub więcej drinków dla mężczyzn) wiąże się z powszechnymi wzorcami zmian makrostrukturalnych i mikrostrukturalnych, które dotyczą głównie struktur czołowych, międzymózgowia, hipokampa i móżdżku - donoszą naukowcy.

Kolejna grupa produktów to napoje gazowane, które wpływają na zmniejszenie objętości mózgu. Badania opublikowane w piśmie "Alzheimer & Dementia" udowadniają, że amatorzy bąbelków mogą narzekać na problemy z pamięcią epizodyczną, nauką i orientacją przestrzenną. Grozi im także przyspieszone starzenie mózgu.

Naukowcy radzą też unikać napojów dietetycznych, w których cukier zastąpiono sztucznym słodzikiem. Okazuje się, że ich picie przekłada się na zwiększone ryzyko demencji starczej i udaru mózgu. Dowiedziono tego w badaniach, które znalazły swoje miejsce na łamach czasopisma "Stroke".

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Źródło zdjęcia głównego: Poncho/Getty Images

Pozostałe wiadomości