Czy można przeżyć pęknięcie tętniaka? Lekarz wskazał, kto jest najbardziej narażony na zachorowanie

Autor:
Agnieszka
Mrozińska
Tętniak to nie wyrok śmierci
Tętniak to nie wyrok śmierci Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Jak groźne są tętniaki? Czy możemy się o nich wcześniej dowiedzieć? Czy można uratować pacjenta z pękniętym tętniakiem? O to w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy człowieka, który na ten temat wie wszystko. Dr n. med. Jarosław Miszczuk to specjalista chirurgii naczyniowej, który codziennie operuje jedne z najtrudniejszych przypadków tego typu.

Tętniak to nie wyrok śmierci

Tętniak to poszerzenie naczynia o 50 proc powyżej jego prawidłowej średnicy. Jest częsta przyczyna nagłych i niespodziewanych zgonów.

- Średnica aorty, która wymaga operacji, to 50-55 mm. Dochodzi jeszcze kwestia morfologii tegoż tętniaka czy jest wrzecionowaty, czy workowaty. Jest wiele czynników - tłumaczył dr n. med. Jarosław Miszczuk.

- Sposobem zapobiegania śmiertelności związanym z pęknięciem tętniaka są badania skriningowe, które obniżają śmiertelność o 45 procent. To badanie przesiewowe populacyjne. W Polsce takie badania były zapoczątkowane przez prof. Jawienia w województwie kujawsko-pomorskim już kilka lat temu. Przed pandemią była próba ogólnopolskiego badania, niestety pandemia to zahamowała. Wszystkich mężczyzn powyżej 60. roku życia badano za pomocą zwykłego aparatu ultrasonograficznego, USG jamy brzusznej. To potrafi w bardzo znacznym stopniu wychwycić tętniaki - dodał specjalista chirurgii naczyniowej.

Jak zapobiec pęknięciu tętniaka?

Ekspert wskazał, że palący papierosy mężczyzna po 50. roku życia ma zdecydowanie większe szanse na zachorowanie. Co zrobić, gdy już wykryjemy tętniaka?

- Jeśli jest poniżej kryterium operacyjnego, to badamy co pół roku albo co rok. W zależności od tego, jak duży on jest. Jak już dochodzi do diagnostyki bardziej zaawansowanej, musimy wykonać tomografię całej aorty, dlatego że obecność tętniaka w aorcie brzusznej, czyli tej dostępnej w badaniu ultrasonograficznym, nie wyklucza współistnienia tętniaka w odcinku piersiowym - wyjaśnił gość Dzień Dobry TVN.

Niemal każdy tętniak może zostać zoperowany sposobem wewnątrznaczyniowym. - Istota tej operacji polega na tym, że nie musimy otwierać jamy brzusznej ani klatki piersiowej ani zaciskać aorty. Wprowadzamy urządzenie przez niewielkie nacięcie zazwyczaj w pachwinach. (...) Możemy to zrobić nawet w znieczuleniu miejscowym - podkreślił dr Jarosław Miszczuk.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Agnieszka Mrozińska

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości