Tętniaki to jedno z tych medycznych terminów, które wielu z nas słyszało, ale niewielu zrozumiało. Te niewidoczne groźby ukrywają się w naszych organizmach, czasami bezobjawowo, a czasami mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.
Czym możemy na czas wykryć tętniaki?
Tomasz Karolak opublikował w mediach społecznościowych wyjątkowe nagranie. Gwiazdor opowiedziała w nim o poważnych problemach zdrowotnych jednego z członków rodziny. Aktor wystosował do fanów specjalny apel.
Sprawdź, o czym pisały media w piątek, 15 grudnia.
- Nie zwlekajcie, proszę, badajcie się! - zaapelowała aktorka.
"To było ogromne zaskoczenie".
Lekarz wskazał, kto jest najbardziej narażony na zachorowanie.
- Była całkowicie sparaliżowana i mogła komunikować się tylko za pomocą ruchu gałek ocznych - wyznaje partner pacjentki.
Emila Clarke w rozmowie z BBC One opisała dolegliwości towarzyszące tętniakom mózgu i swojej walce z nimi. Gwiazda opowiedziała o olbrzymim bólu i nudnościach. Zdradziła również, jak przebiegała rekonwalescencja.
We wzruszającym wpisie aktorka przyznała, że miała problemy zdrowotne spowodowane ogromnym lękiem.
Wiele osób pamięta sytuację sprzed trzech lat, kiedy media obiegła informacja o tym, że jedna z aktorek straciła przytomność podczas przerwy na próbie w teatrze. Okazało się, że w głowie kobiety pękł tętniak. Dziś Alżbeta Lenska otwarcie wypowiada się w mediach społecznościowych o chorobie i akceptacji siebie.
Popularny raper i producent muzyczny Dr. Dre został hospitalizowany. Wcześniej jego żona złożyła papiery rozwodowe po 24 latach małżeństwa.
Marta Malak-Branicka dobę po porodzie doznała rozległego udaru krwotocznego. Okazało się, że od urodzenia żyła z tętniakiem w głowie. Kobietę udało się uratować, ale czekała ją długa, intensywna rehabilitacja. Do domu, męża i córeczek wróciła po dwóch latach. Teraz rodzina chce zasiąść wspólnie do wigilijnego stołu i poczuć atmosferę świąt.
Niedawno przeszła poważną operację mózgu. Dziś powoli dochodzi do siebie. "Bombę poczułam w głowie. Pękł tętniak w głowie (...) Nie wiedziałam co się dzieje, leżałam na podłodze. Próbowali do mnie mówić, to przestało do mnie docierać..., a potem nie pamiętam już nic". O operacji, dzieciach, miłości i jej "porażającym optymizmie" z Alżbetą Lenską rozmawiała Dorota Wellman.
Neurochirurg dr Maciej Miś oraz radiolog dr Marcin Miś opracowali unikalną metodę operowania tętniaków. Świat medyczny nazwał ją Teddy Bear Technique, czyli techniką na misia. Na czym ona polega? Czy sprzęt, który jest wykorzystywany przy zabiegach neurochirurgicznych jest drogi? Jednego z braci - dr Marcina Misia gościliśmy w Dzień Dobry TVN.
Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Bytomiu przeprowadzili operacją tętniaka mózgu, podczas której celowo trzykrotnie zatrzymali serce pacjentki. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy anestezjologa dra Marka Czekaja oraz neurochirurgów: dra Jacka Trompetę i dra Wojciecha Chrobaka, aby powiedzieli o szczegółach tego zabiegu. Dlaczego musieli zatrzymywać u pacjentki krążenie? Jak to robili? Na jak długo? Obok lekarzy usiadła na naszej kanapie pacjentka, która przeszła tę operację - Pani Aneta. Jak się obecnie czuje? Jak się dowiedziała, że ma tętniaka? Lekarzy zapytaliśmy również, czy predyspozycja do tętniaków jest dziedziczna, czy można im zapobiegać i czy tętniaki pojawiają się też u dzieci.