Aldona Orman wspomina operację ratującą życie. "Straciłam wzrok, nie mogłam mówić, nie byłam w stanie się ruszyć"

Aldona Orman wspomina operację ratującą życie. "Straciłam wzrok, nie mogłam mówić, nie byłam w stanie się ruszyć"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Aldona Orman o operacji ratującej życie
Aldona Orman o operacji ratującej życie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Agata Młynarska o chorobach, z którymi się zmaga
Dorota Wellman spełnia marzenie
Dorota Wellman spełnia marzenie
16 października Aldona Orman została karetką zabrana z planu, na którym pracowała, gdy doszło do pęknięcia tętniaka mózgu. Aktorkę uratowała szybka interwencja kolegów w pracy i lekarzy. Późniejsza diagnoza wykazała, że tętniaki są aż cztery. O tym, jak dziś się czuje, Aldona Orman opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Natomiast dr n. med. Artur Zaczyński, kierownik kliniki oddziału neurochirurgicznego z Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA wyjaśnił, czy możemy zrobić coś, aby na czas wykryć tętniaki.

Aldona Orman miała tętniaki

Aktorka doznała pęknięcia tętniaka na planie serialu, szybka interwencja lekarzy pozwoliła zapobiec tragedii.

- Zupełnie nie spodziewałam się, że mogę "hodować" w mojej głowie cztery tętniaki, normalnie poszłam na zdjęcia. (...) Straciłam wzrok, nie mogłam mówić, wydawałam jakieś dziwne dźwięki. Złapałam się za głowę i nie byłam w stanie się ruszyć, cały kręgosłup był usztywniony. Przyjechała bardzo szybko karetka, zostałam zawieziona do szpitala - wspomina gościni Dzień Dobry TVN.

- Ból jest niesamowity, nawet bóle porodowe nie są tak silne. To jest jakby rozsadzanie głowy od środka - dodaje.

Trzy tętniaki zostały zoperowane, czwarty na razie poddany jest obserwacji - jest najmniejszy i nie tak niebezpieczny. Aldona Orman spędziła w szpitalu ponad 3 tygodnie. Teraz dochodzi do zdrowia. Wciąż miewa bóle głowy, jest pod stałą obserwacją lekarzy.

- Szybkie, natychmiastowe działanie w przypadkach stanu zagrożenia życia, jest potrzebne tu i teraz - podkreśla dr n. med. Artur Zaczyński.

Aldona Orman była operowana

Kiedy Aldona Orman trafiła na oddział, miała krwotok podpajęczynówkowy z powodu pękniętego tętniaka. Natychmiast zapadła decyzja o zabiegu wewnątrznaczyniowym. - Chirurgia wewnątrznaczyniowa jest bezpieczniejsza, szybszy dostęp przez tętnice udową i można zamknąć źródło krwawienia - tłumaczy specjalista.

Tętniaki - objawy

  • ból głowy,
  • nudności, wymioty,
  • światłowstręt,
  • zaburzenia widzenia,
  • sztywność karku,
  • zaburzenia mowy i ruchu,
  • wzrost ciśnienia,
  • utrata przytomności, nawet śpiączka.

Jakich objawów nie należy lekceważyć?

- Przewlekłe bóle głowy - zawsze diagnostyka powinna się odbywać. (...) To jest bardzo trudna dziedzina, wiele osób żyje z tętniakami "niemymi" i nigdy o nich się nie dowiaduje - przyznaje dr Zaczyński.

- Przed wszystkim zwracać uwagę na wszelkie bóle, które są w głowie. Bardzo apeluję, żeby ludzie się badali i robili rezonans. Nawet tomografia z kontrastem nie pokazała, że mam cztery tętniaki - podsumowuje Aldona Orman.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości