Niektóre formy antykoncepcji mogą być niebezpieczne. "Może to doprowadzić do zapalenia, podrażnienia"

para, która się całuje
Która forma antykoncepcji jest najskuteczniejsza?
Źródło: franckreporter/Getty Images
Rodzajów antykoncepcji jest wiele. Niektóre działają doraźne, inne zabezpieczają przed niechcianą ciążą przez dłuższy czas. Mimo że dostęp do tego rodzaju środków jest stosunkowo łatwy, to wciąż są osoby, które sięgają po mniej niekonwencjonalne metody. Czy ich stosowanie ma sens i daje właściwą ochronę? Zapytaliśmy o to dr Annę Pyrę-Czernik, ginekologa z kliniki SafiMed . 

Jakie są dostępne formy antykoncepcji?

Najskuteczniejszą formą antykoncepcji są środki hormonalne. – Mogą mieć one postać tabletek, plastrów, wkładek dopochwowych, implantów – wyliczyła dr Anna Pyra-Czernik, ginekolog z kliniki SafiMed. W niektórych krajach dostępne są również zastrzyki hormonalne. Trzeba je przyjmować raz na trzy miesiące.

Seks

Źródło: Dzień Dobry TVN
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seks na talerzu, czyli dieta, która lubi płodność
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Seksualność osób z niepełnosprawnością
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
"Pani Gadżet erotycznie" - sezon 2., odcinek, 6.
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Pandemia zmniejszyła naszą ochotę na seks?
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Rozmowy o seksualności to wciąż temat tabu
Przerwa od seksu z związku
Przerwa od seksu z związku
Życie i seks po usunięciu piersi
Życie i seks po usunięciu piersi

Równie skuteczne i bezpieczne są wkładki wewnątrzmaciczne – hormonalne i niehormonalne. Skuteczność tych pierwszy sięga 97-98 proc., tych drugich – jest nieznacznie mniejsza.

Należy podkreślić, że środki te zabezpieczają przed zajściem w ciążę, ale nie dają ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Takie właściwości ma przede wszystkim prezerwatywa.

Trzeba podkreślić, że dostępne środki antykoncepcyjne są bezpieczne dla zdrowia. Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, gdy np. prezerwatywa uczula. Tylko u niewielkiej grupy kobiet, które zdecydują się na wkładkę wewnątrzmaciczną, pojawiają skurcze macicy lud delikatne krwawienia.

Dodatkowo w Polsce dostępna jest również tzw. tabletka "dzień po". Stosowana jest w sytuacji, gdy stosunek odbył się bez zabezpieczenia (a kobieta nie planuje zajść w ciąże) lub to zastosowane zawiodło (np. doszło do pęknięcia prezerwatywy). Jak działa? Jej zadaniem jest opóźnienie lub zatrzymanie owulacji. Komórka jajowa nie zostaje uwolniona i zapłodnienie jest niemożliwe – tym samym nie jest to środek wczesnoporonny, jak często błędnie się o niej mówi. Aby zadziałała, należy ją przyjąć najpóźniej 72 godziny po stosunku. Preparat wydawany jest na receptę.

Istnieją również tzw. naturalne metody antykoncepcyjne. Polegają one na mierzeniu temperatury i obserwacji śluzu. Czy są skuteczne? – Mają wartość jedynie teoretyczną i ich stosowanie nie daje pewności, że kobieta nie zajdzie w ciążę – powiedziała specjalistka.

Antykoncepcja – jak ją dobrać?

Antykoncepcję hormonalną można przepisać tylko tej kobiecie, która jest zdrowa. Przed jej dobraniem lekarz powinien zlecić badania – cytologię, USG piersi. Niezwykle ważny jest także szczegółowy wywiad. Ginekolog musi wiedzieć, czy dana pacjentka na coś choruje, czy przyjmuje na stałe jakieś leki. Pod uwagę bierze się także styl życia (np. palenie papierosów). Specjalistka podkreśliła, że jeśli tego zabraknie, a kobieta ma jakieś problemy zdrowotne wtedy antykoncepcja może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

W ocenie ginekolożki młode dziewczyny, które np. okresie wakacji planują rozpocząć życie seksualne, powinny się do tego przygotować. – Pójść do ginekologa, przebadać się dokładnie, wziąć tabletki antykoncepcyjne. Bierze się je od pierwszego dnia miesiączki. Ochrona przed ciążą jest już od pierwszej tabletki – powiedziała ekspertka.

Warto dodać, że jeśli pigułka została pominięta, to do 12 godzin nie ma powodów do obaw. Jeśli minęło więcej czasu – w razie stosunku konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie, np. w postaci prezerwatywy.

Niekonwencjonalne metody antykoncepcyjne. Czy są skuteczne i bezpieczne?

Choć wybór środków antykoncepcyjnych jest dość duży, to m.in. na niektórych forach internetowych internauci wymieniają się swoimi sposobami na uniknięcie niechcianej ciąży. Co polecają? Do najczęściej wymienianych należą różnego rodzaju płukanki, np. na bazie ziół. W ocenie ginekolożki w ten sposób kobieta tylko sobie szkodzi. – Może to doprowadzić do zapalenia, podrażnienia pochwy – skomentowała nasza rozmówczyni.

Użytkownicy polecają sobie również stosunek przerywany, czy ten w pozycji stojącej. – Stosunek przerywany nie jest formą antykoncepcji, natomiast seks w pozycji stojącej szanse na zajście w ciąże są bardzo duże – dodała.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: franckreporter/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości