Zdrowie

Co pyli w maju? Sprawdź, z czym zmagają się alergicy

Zdrowie

Aktualizacja:
chłopiec leży na łące i dmucha dmuchawce
TATYANA TOMSICKOVA/Getty ImagesCo pyli w maju? Sprawdź, z czym zmagają się alergicy

Różnego typu alergie uznawane są za chorobę cywilizacyjną. Między innymi za sprawą rozwoju przemysłu liczba alergenów stale rośnie. W alergiach pokarmowych alergicy mogą chronić się poprzez unikanie danego składnika pokarmowego. W przypadku alergii na pyłki drzew i traw jest to dużo trudniejsze. Każdego miesiąca na różnych obszarach pyli co innego. Co pyli w maju?

Pylenie trwa niemal przez cały rok, w zależności od gatunku rośliny czy grzyba. Alergicy zmagają się z różnymi objawami alergii na pyłki roślin, a wśród nich znajdują się katar sienny, pieczenie oczu czy nawet duszności. Choć trudno jest uniknąć kontaktu z pyłkami traw i drzew, jest to zalecane.

Poza stosowaniem odpowiedniego leczenia, warto jest znać mapę i kalendarz pylenia.

Co pyli w maju?

Przede wszystkim trawy, dąb, sosna, szczaw, pokrzywa, zboża, grzyby Cladosporium i Alternaria.

HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebę
HGTV: Wiosenne prace w warzywniku. Jak przygotować glebęHGTV
wideo 2/4

Pylenie traw

W Polsce rośnie około 200 gatunków traw. Trawiaste alergeny zaliczają się do najlepiej przebadanych na świecie. Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce przeprowadziła badania, według których blisko 16% przypadków nieżytu nosa wywołują pyłki traw. Trawy najsilniej pylą w drugiej połowie maja, ale też w czerwcu i lipcu. Najczęstsze objawy to pieczenie, łzawienie oraz zaczerwienienie oczu. Może to prowadzić do pyłkowicy, a niekiedy nawet astmy pyłkowej.

Alergikom odradza się spacery po trawiastych terenach czy przebywanie w pobliżu skoszonej trawy.

Pylenie dębu

W Polsce występuje przede wszystkim dąb szypułkowy i bezszypułkowy. Pierwszy rośnie niemal na terenie całego kraju, również w miastach. Drugi nie rośnie w północno – wschodniej części kraju i w górach. Dąb szypułkowy pyli przez około 2 pierwsze tygodnie maja. Tuż po nim pylić zaczyna dąb bezszypułkowy.

Pylenie sosny

Sosna jest bardzo popularna w Polsce. Na obszarze kraju występują jej 4 gatunki: pospolita, czarna, limba i kosodrzewina. Ich pyłki w większości przypadków nie są silnymi alergenami, ale mogą prowadzić do mechanicznych uszkodzeń wewnątrz nosa. To z kolei zwiększa objawy alergii na pyłki traw.

Pylenie szczawiu

Szczaw jest jadalnym chwastem i rośnie przede wszystkim na żyznych glebach. Pyli głównie w maju, ale i później. Choć jego pyłki są alergenem, to niewielu alergików ma z nimi faktyczny problem.

Pylenie pokrzywy

Rosnąca niemal wszędzie w zacienionych miejscach pokrzywa wytwarza dużo pyłku i pyli stosunkowo długo, bo aż do września. Silna reakcja alergiczna na pyłek pokrzywy należy jednak do rzadkości.

Pylenie zarodników grzybów Alternaria

Reakcje uczuleniowa na grzyby może się objawić z wielu powodów, np. przez spożycie, oddychanie, dotyk itd. Alternaria uaktywniają już w maju, gdy tylko pojawią się wysokie temperatury. Grzyby te są najsilniej uczulającymi alergenami spośród wszystkich innych pleśni.

W trakcie pylenia stężenie zarodników w powietrzu znacząco przewyższa stężenie pyłków roślinnych. Zarodniki grzybów są znacznie mniejsze od pyłków roślin, przez co wnikają głębiej do układu oddechowego. To może wywołać reakcję alergiczną także w dolnych drogach oddechowych.

Pylenie w maju. Jak radzić sobie z alergią na pyłki?

Alergia na pyłki jest najpowszechniejszym rodzajem uczulenia. Na problemy z tym związane cierpi około 20% populacji. Do objawów zalicza się salwy kichania, wodnisty katar, zatkany nos, swędzenie gardła, a także łzawienie, swędzenie i zaczerwienienie oczu. Najlepszą formą zapobiegania jest odczulanie. Można także doraźnie stosować leki na alergię dostępne bez recepty w aptekach.

Zobacz także:

Zobacz video: Czy przed szczepieniem trzeba przebadać się alergologicznie? "Problem jest tylko w niewielkiej grupie pacjentów"

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: TATYANA TOMSICKOVA/Getty Images

Pozostałe wiadomości