Zdrowie

Masz alergię na roztocza? Sprawdź, jak skutecznie się ich pozbyć

Zdrowie

Aktualizacja:

Uczulenie na roztocza to najczęściej diagnozowany rodzaj alergii. Mimo że dokucza przez cały rok, to można z nią skutecznie walczyć. W jaki sposób?

Alergia to choroba, która diagnozowana jest coraz częściej. Co gorsza, może dać o sobie znać niezależnie do wieku i stanu zdrowia. U chorych w czasie kontaktu z alergenem (tak naprawdę może to być wszystko, począwszy od produktów spożywczych, jak mleko czy orzeszki, po pyłki, kurz czy związki chemiczne) uruchamia się zbyt silna odpowiedź układu immunologicznego. Organizm zaczyna wytwarzać histaminę, a u chorych pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Identyczny mechanizm uruchamia się u osób uczulonych na kurz, a konkretnie na odchody, które zostawiają roztocza.

Alergia na roztocza, czyli co?

Roztocza to malutkie pajęczaki, których nie da się dojrzeć gołym okiem. Są w każdym domu i żywią się martwym naskórkiem. Najwięcej kłopotu sprawiają te z gatunku Dermatophagoides pteronyssinus, czyli skórożarłoczek skryty. Pajęczaki te doskonale czują się w ciepłych i wilgotnych miejscach, dlatego najwięcej jest na łóżku i pościeli. Ale nie tylko. Wraz z ruchem powietrza osiadają na dywanach, zasłonach, przedmiotach, a także kurzu domowym (stąd często alergię na roztocza nazywa się alergią na kurz). Choć roztocza same w sobie nie są groźne, to ich odchody już tak. Kontakt z nimi wywołuje u alergików:

  • uporczywy katar;
  • kichanie;
  • łzawienie i swędzenie oczu;
  • świąd i wysypkę na skórze.

Alergia na roztocza – jak sobie z nią poradzić?

Podstawą leczenia alergii na roztocza jest przyjmowanie leków przeciwhistaminowych. Skuteczną metodą jest także odczulanie, czyli przyjmowanie w postaci zastrzyków coraz większych dawek alergenu. W ten sposób organizm przyzwyczają się do niego i z czasem przestaje traktować go jak zagrożenie.

Aby walka z alergią była naprawdę skuteczna, konieczne jest większe zaangażowanie chorego. Przede wszystkim pacjent powinien dbać o to, aby w jego otoczeniu było jak najmniej kurzu. Zaleca się, aby chorzy 2-3 razy w tygodniu wycierali kurze, odkurzali i myli podłogę w swoim mieszkaniu czy pokoju. Bardzo ważna jest także regularne zmienianie i pranie pościeli w co najmniej 60 stopniach. Dodatkowo konieczne jest zdjęcie wszystkich zasłon, dywanów oraz pozbycie się przedmiotów, na których może gromadzić się kurz. Czy tyczy się to również pluszowych zabawek? Na szczęście nie, bo z roztoczami, które mogą się na nich znajdować, można sobie łatwo poradzić. Jak? Pluszaki są dość delikatne i pranie nie wchodzi w grę, dlatego zamiast do pralki trzeba je wsadzić… na noc do zamrażarki. Roztacza nie lubią wysokich, jak i niskich temperatur. Dlatego w bardzo ciepłe, albo bardzo zimne dni warto wynieść na zewnątrz nie tylko zabawki, ale także pościel.

To jednak nie wszystko! Alergicy powinni zadbać także oto, aby powietrze, którym oddychają, było jak najczystsze. Dlatego doskonałym uzupełnieniem walki z roztoczami i kurzem będzie zakup oczyszczacza powietrza. Z urządzeń, których na rynku jest bardzo dużo, na uwagę zasługuje przede wszystkim Pure 9A.

Jak oczyszczacz powietrza pomaga alergikom?

Oczyszczacz Pure A9 Electrolux, wyróżnia się efektywnością najwyższej klasy. To urządzenie rekomendowane przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP, a także posiadające certyfikat ECARF. Dzięki systemowi AirSurround czyste powietrze dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc w pomieszczeniach, utrzymując naturalną cyrkulację powietrza, odpowiednią dla zdrowia domowników. Rekomendowany jest do pomieszczeń o powierzchni nawet do 129m2, a jego zasięg pracy CADR wynosi aż do 618m3/h, co pozwala na oczyszczenie pomieszczenie o powierzchni 20m2 w niecałe 5 minut.

Modele PA91-605GY i PA91-405GY marki Electrolux wyposażone są w filtr HEPA 13, który zapewnia skuteczność filtracji na poziomie 99,97%. Ponadto urządzenie pozwala na pozbycie się alergenów z domu – kurzu, sierści czy pyłków roślin. Dodatkowym atutem jest fakt, że usuwa on nieprzyjemne zapachy z mieszkania. Dzięki niesamowicie cichej pracy, zaledwie 17 dB na najniższym poziomie mocy, oczyszczacz nie zakłóci spokoju domowników.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że oczyszczacze Pure A9 posiadają aplikację mobilną, która umożliwia zdalne sterowanie urządzeniem, a także monitorowanie jakości powietrza zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz. Panel sterowania dzięki odpowiednim kolorom pokazuje aktualny stan zanieczyszczenia, gdzie zielony oznacza bardzo czyste powietrze, a bordowy wysokie stężenie zanieczyszczeń.

Oczyszczacz Pure A9 od Electrolux – dzięki specjalnym czujnikom – monitoruje temperaturę, wilgotność powietrza, nieprzyjemne zapachy, światło, a przede wszystkim stężenie szkodliwych pyłów PM10, PM2.5, PM1.0 oraz lotnych związków organicznych. Dlaczego ich neutralizacja jest tak ważna w przypadku alergików? U pacjentów z alergią, astmą czy POChP mogą zaostrzyć przebieg choroby. Nie znaczy to jednak, że osoby zdrowe są bezpieczne. Badania pokazują, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem przez długi czas to prosta droga do problemów z układem oddechowym, krążenia czy nerwowym.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości