roztocza

    roztocza

    Roztocza są wszędzie tam, gdzie gromadzi się kurz. Czy można się ich skutecznie pozbyć? W jakich warunkach się rozwijają, a w jakich giną? Dlaczego lubią gnieździć się w łóżku? Jak często zmienić pościel? O tym w Dzień Dobry TVN mówił alergolog i internista prof. dr hab. Jerzy Kruszewski.

    Wiosna to trudny czas dla alergików. Co, poza odczulaniem i przyjmowaniem tabletek, można zrobić, by ulżyć sobie w pyłkowym cierpieniu? W Dzień Dobry TVN Pani Gadżet Anna Ibisz-Nowak i gadżety dla alergików: urządzenie eksterminujące roztocza, nebulizatory, maska na pyłki roślinne, oczyszczacze powietrza i pościel. Na co zwracać uwagę przy ich kupnie? Co warto mieć w domu? I jak to wszystko działa? Zobaczcie!

    "Nie wyglądają uroczo, również niezbyt uroczo się zachowują, ponieważ 'załatwiają się' na naszą pościel, a to co po sobie zostawiają powoduje u nas alergię." Co tak dosadnie opisał prowadzący Dzień Dobry TVN Marcin Prokop? Chodziło mu o roztocza. Jak się ich pozbyć? Czy alergię na odchody roztoczy można nabyć? Jakie są jej objawy? Dla kogo roztocza stanowią zagrożenie? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN alergologa Piotra Dąbrowieckiego.

    Kiedy jest mróz, zyskują na tym alergicy sezonowi oraz ci uczuleni na roztocza kurzu domowego - wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego. Zima, to dla alergików czas, kiedy mogą wreszcie odetchnąć. A co z tymi, którzy mają alergię na mróz? Czy rzeczywiście wystawiając na mróz dywany, koce i kołdry zabijamy roztocza i inne alergeny?