Choroby odkleszczowe mogą być bardzo groźne dla zdrowia człowieka. Zaliczamy do nich nie tylko powszechnie znaną boreliozę, ale również neoerlichiozę. Co to za choroba? Jak chronić się przed ukąszeniem kleszcza? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr n. med. Grażyna Cholewińska – Szymańska.
Wzrost zachorowań na boreliozę
Od początku roku w Polsce odnotowano ponad 2750 przypadków boreliozy, podczas gdy w analogicznym okresie 2022 r. było ich prawie o połowę mniej. Maj jest miesiącem podnoszenia świadomości o boreliozie, dlatego w studiu Dzień Dobry TVN specjalistka chorób zakaźnych dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska opowiedziała widzom m.in. o tym, jakie choroby przenoszą kleszcze.
- Kleszcze się bardzo łatwo odnawiają. Teraz na wiosnę, kiedy jest ciepło, to jest dla nich dogodna sytuacja klimatyczna do tego, żeby rozwijać się i rozmnażać. Pożywieniem dla kleszcza jest krew od zwierząt dzikich, leśnych, ofiarami są też zwierzęta hodowlane, ale również i człowiek, który się znajdzie w terenie aktywności kleszczy - tłumaczyła.
Choroby przenoszone przez kleszcze
Choroby przenoszone przez kleszcze mogą być bardzo groźne dla człowieka. Zaliczamy do nich nie tylko powszechnie znaną boreliozę, ale również neoerlichiozę.
- Jest wywołana przez bakterię, którą kleszcz przenosi w ślinie. Wszczepiając się w skórę w gruczołach ślinowych ma zawartość krwi poprzedniej ofiary. Jeśli było nią zwierzę, nosiciel tej bakterii, to w przypadku ukąszenia człowieka razem ze śliną kleszcz przeniesie bakterie - wyjaśniła ekspertka.
Objawy neoerlichiozy to m.in. gorączka, bóle mięśni, złe samopoczucie czy zaburzenia koncentracji. W niektórych przypadkach mogą wystąpić powikłania np. uszkodzenie nerek, mózgu czy serca.
Kto jest szczególnie narażony na ukąszenie kleszcza? - To są osoby, które stwarzają okoliczności do ataku kleszcza np. biegacze w terenach leśnych. Kleszcz znajduje się najczęściej na liściach krzaków, krzewów na wysokości 1,5-2 metrów. Wyczuwają człowieka z 8 metrów (pot, oddech). Gdy człowiek mija liście, kleszcz spada na ciało - zaznaczyła dr n. med. Grażyna Cholewińska-Szymańska.
Pamiętajmy więc o profilaktyce. - Na spacer ubierzmy się w długie spodnie, koszulę z długim rękawem i czapkę. Używajmy środków do rozpylania, które są już dostępne w sklepach. Po powrocie do domu oglądajmy się dokładnie - podsumowała specjalistka chorób zakaźnych.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? "Ta metoda jest najprostsza"
- Jak chronić dzieci przed kleszczami? Uważaj na te substancje!
- Od dawna nie depilowała nóg. "To może uratowało mi życie"
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News