Jak się chronić przed kleszczami?
Kleszcze są praktycznie wszędzie. Można je "przynieść" ze spaceru po lesie czy w parku. Dlatego tak ważne, jest, aby po powrocie do domu dokładnie obejrzeć swoje ciało. - Wszystkie miejsca takie, które mają jak najcieńszą skórę. To są te miejsca, w których kleszcz będzie chciał się usytuować najczęściej - powiedziała w Dzień Dobry TVN Karolina Pilak, lekarz weterynarii.
Przy wybieraniu preparatów, które mają odstraszyć kleszcze, trzeba dokładnie sprawdzić skład. Specjaliści zalecają, aby sięgnąć po środki, które zawierają co najmniej 20-30 proc. substancji zwanej DEET lub mają w składzie ikarydynę. Natomiast środki, którymi można spryskać ubrania, powinny zawierać permetrynę albo deltametrynę.
Warto dodać, że kleszcze są groźne także dla zwierząt. - Mamy bardzo wiele preparatów dostępnych w postaci kropli [...] na skórę, obroży i w postaci tabletek również - dodała nasza rozmówczyni. Trzeba jednak podkreślić, że żaden środek nie daje stuprocentowej ochrony.
Usuwane kleszczy - jak to zrobić prawidłowo?
Narzędzi, które mają nam ułatwić usunięcie kleszcza ze skóry, jest bardzo dużo. - Ja stosuję zwykłe kleszczyki plastikowe, haczyki. Według mnie jest to jedna z najskuteczniejszych metod, jedna z najprostszych wyjmowania kleszcza ze skóry. Ważne jest przy każdym z tych narzędzi, żeby umieścić je jak najbliżej naskórka, jak najbliżej głowy - tłumaczyła specjalistka.
O czym jeszcze pamiętać? Czego nie robić przy usuwaniu kleszcza? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Lekarze usunęli kobiecie 100-kilogramowego guza. "Nigdy wcześniej nie widziałem tak ogromnej cysty"
- Zdrowotne mity, w które wciąż wierzy wielu Polaków. Lekarz zdradził, jak jest naprawdę
- Mniszek lekarski może wspomóc pracę wątroby. Co jeszcze potrafi ta niepozorna roślina?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN