Zdrowie

Oddał 100 litrów krwi i ustanowił rekord Guinnessa. "Mogło z niej skorzystać już około 1000 osób"

Zdrowie

Autor:
Sabina
Zięba
Rekordowy honorowy dawca - oddał już 100 litrów krwi
Rekordowy honorowy dawca - oddał już 100 litrów krwi Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Honorowi dawcy krwi zawsze zasługują na uznanie, ale Andrzejowi Lisowi należą się szczególne zaszczyty. Oddaną przez niego krew można mierzyć nie w mililitrach czy litrach, ale w wiadrach. Jak do tego doszło? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Honorowe oddawanie krwi

Andrzej Lis po raz pierwszy oddał krew 17 sierpnia 1974 roku. Mieszkał wówczas w Tarnowie, a w tamtejszych zakładach azotowych doszło do wypadku. Potrzebowano bardzo dużo krwi. Jego szwagier był już honorowym dawcą i zaprowadził go do punktu krwiodawstwa, mimo że Andrzej nie miał jeszcze 18 lat. W drodze wyjątku pani doktor wyraziła zgodę i tak rozpoczęła się jego przygoda z oddawaniem krwi. Od tamtej pory robi to regularnie.

- Żeby oddać krew przede wszystkim trzeba mieć skończony 18. rok życia i trzeba być zdrowym, a czy jesteśmy zdrowi, to już stwierdzą w punkcie krwiodawstwa, gdzie wykonują wszystkie badania. (...) Pod koniec 80-tych lat byłem w szpitalu jako odwiedzający. Przechodząc, widziałem przy łóżku chorego worek z krwią, jak płynie. Wtedy powiedziałem sobie, że dokąd będę mógł, to będę oddawał tę krew. Zobaczyłem, że to jest jedyny ratunek - mówił Andrzej Lis w Dzień Dobry TVN.

100 litrów oddanej krwi

W punktach krwiodawstwa można oddawać osocze, płytki krwi, bądź (jak od 47. lat robi to pan Andrzej) krew pełną. Starosądeczanin 5 grudnia podczas mikołajkowej akcji oddawania krwi w Starym Sączu oddał swój setny litr krwi i został uznany za światowego rekordzistę. Akcję udokumentowano, a wyczyn zgłoszono do Księgi rekordów Guinnessa. 

- Ja odwiedzam punkt krwiodawstwa może częściej niż swoją rodzinę, bo odwiedzam go 6 razy w roku, co 2 miesiące. Dokładnie co 56 dni można oddać pełną krew. (...) Do 65. roku życia każdy krwiodawca może oddawać krew. Z racji tego, że ja mam oddane te 100 litrów, pani doktor wyznaczyła mi termin tzw. wyciszania organizmu, bo nie ukrywajmy - ten organizm w jakimś stopniu przyzwyczaja się do produkcji krwi. Ja jeszcze będę mógł oddać w tym roku 4 razy, w przyszłym roku 3, a w 2024 oddam 1 raz. (...) Przeliczył pan doktor, że z tych moich 100 litrów krwi mogło już skorzystać (...) około 1000 osób - mówił światowy rekordzista w honorowym oddawaniu krwi.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości