Prawdziwą siłę utożsamiamy najczęściej z imponującą muskulaturą i znacznym wzrostem. Maciej Gralak, bohater naszego reportażu udowadnia, że wielka siła może drzemać nawet w małym ciele. O tym, czy prawdziwa sportowa pasja może pomóc też w codziennym życiu porozmawiamy z Agnieszką Rylik, wielokrotną Mistrzynią Świata w boksie zawodowym oraz kick-boxingu.
Sen człowieka dzieli się na dwie fazy: NREM, czyli sen głęboki, oraz tę, w której występują marzenia senne - REM. Wtedy to przemierzamy bezkresne krainy naszego umysłu; możemy latać, i wyśnić sobie wszystko to, czego nie możemy na jawie. Niedobór snu może powodować trudności z koncentracją, problemy ze wzrokiem, a nawet omamy i halucynacje. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy lek. med. Tadeusza Piotrowskiego z Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Angielski piłkarz pochodzenia kongijskiego, 24-letni Fabrice Muamba, w czasie rozgrywanego meczu zasłabł i upadł na murawę. Kiedy wynoszono go na noszach, nadal nie oddychał. Dlaczego silni mężczyźni, sportowcy umierają nagle na boisku? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ortopedę i traumatologa sportowego dr Urszulę Zdanowicz.
Do takiego wniosku doszedł amerykański Profesor Robert Lustig z University of California w San Francisco. Czy rzeczywiście można się uzależnić od czekolady, batonów lub ciastek? Jak rozpoznać, że uwielbienie dla słodyczy to już nałóg? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dietetyk Anną Lewitt-Dziełak.
Ciepła woda, mydło i papier toaletowy to w polskich szkołach nierzadko towar luksusowy – wynika z raportu opublikowanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Kontroli poddano ponad 30 000 placówek w całym kraju. Czym może się zarazić uczeń w szkole, która jest brudna? Czy brud w szkole może zahartować dzieci? O tym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z internistą Piotrem Gryglasem.
W Polsce rocznie 10 tysięcy kobiet dowiaduje się, że zachorowało na raka piersi. Ciągle jednak za mało mówimy o profilaktyce. Fundacja TVN "Nie jesteś sam" już drugi raz była partnerem akcji, którą prowadzi firma Pandora "Wspieram - działam". W studiu Dzień Dobry TVN Maja Hansson, brand manager w firmie Pandora przybliżyła założenia akcji.
Synowie Vansessy Nachabe Grzybowskiej mają encefalopatię. Córka Małgorzaty Dębeckiej ma rozszczepienie kręgosłupa, urodziła się bez przełyku, ma za sobą 12 operacji, czekają ją kolejne. Fundacja Dzielna Matka powstała po to, by motywować matki dzieci z niepełnosprawnością do działania na ich rzecz i w trosce o całą rodzinę.
Po aferze solnej mamy kolejną aferę spożywczą. W suszu jajecznym produkowanym pod Kaliszem były bakterie chorobotwórcze. Ten susz dostał się do majonezu, makaronów do ciast i innych wyrobów, w których się go stosuje. Czy takie produkty mogą nam zaszkodzić? O to zapytaliśmy dr. Pawła Grzesiowskiego z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.
Ilu ich jest - nie wiadomo, bo nikt nie prowadzi takich statystyk. Lekarze zazwyczaj nie dają im żadnych szans na wyzdrowienie - pacjenci w stanie wegetatywnym. Cyberoko i kask EEG pomagają im w komunikowaniu się ze światem.
Wśród dzieci niepełnosprawnych ruchowo, ponad połowa to dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym. Kacper i Patryk to jednojajowe bliźniaki. Jeden z braci cierpi na MPD, czyli na Dziecięce Porażenie Mózgowe. Jeśli jego mózg będzie odpowiednio gimnastykowany, Kacper może pójść na studia i na dalszym etapie życia może pracować. Jak odpowiednio rehabilitować osoby z tą chorobą? Anna Maruszczeko rozmawiała z Hanną Sochą, pedagogiem specjalnym oraz Grażyną Redlisiak, instruktorem i terapeutą Kinezjologii Edukacyjnej.
Fundacja DKMS, która prowadzi największą bazę dawców komórek macierzystych w Polsce, świętuje trzecie urodziny. Celem fundacji jest znalezienie jak największej liczby dawców dla tych, którzy chorują na białaczkę. Dla większości chorych, jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczep zdrowych komórek macierzystych. Fundację DKMS wspiera m.in. Natalia Lesz, którą gościliśmy wraz z Kingą Dubicką, prezesem fundacji w Dzień Dobry TVN.
Czy to prawda, że to kobiety są bardziej odporne na ból niż mężczyźni. Okazuje się, że nie. Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanforda wynika, że kobiety odczuwają ból intensywniej niż mężczyźni. Badacze przeprowadzili eksperyment na grupie ponad 72 tysięcy kobiet i mężczyzn.
Roztopy i plucha, czyli czas, kiedy kończy się zima, a zaczyna wiosna, sprzyja grypie i przeziębieniom. Jak uniknąć grypy i nie dać wirusom? Jak suplementować i hartować swój organizm? W studiu Dzień Dobry TVN porad udzielał dr Piotr Gryglas.
Prezenter pogody Bartek Jędrzejak, podczas Światowego Dnia Chorób Rzadkich, rozmawiał z Mirosławem Zielińskim, prezesem Krajowego Forum na Rzecz Terapii Chorób Rzadkich. Symbolem Światowego Dnia Chorób Rzadkich jest niebieska dżinsowa wstążeczka. Dlaczego?
O tego typu metodzie podtrzymywania ciąży usłyszeliśmy po raz pierwszy za sprawą Pani Joanny, która, by urodzić zdrowe dziecko, musiała przez 75 dni leżeć w pozycji Trendelenburga. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ginekologa i położnika dr. Grzegorza Południewskiego. Czy kiedykolwiek w swojej praktyce lekarskiej zetknął się z takimi metodami?
Psycholog Mariola Kosowicz od wielu lat pracuje w Centrum Onkologii przy Instytucie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Warszawie. Rok temu założyła tam pierwszy w Polsce Zakład Psychoonkologii. O tym, jak wspiera osoby ciężko chore, opowiedziała Annie Maruszeczko w studiu Dzień Dobry TVN.
Ostatnie badania TNS OBOP mówią, że 93 proc. Polek uważa, że w ciąży należy unikać używek. Sprawdziliśmy, jak deklaracje mają się do rzeczywistości. Przeprowadziliśmy prowokację. Przebrna za kobietę w ciąży reporterka prosiła przechodniów na ulicy o ogień. Wszyscy, którzy mieli zapalniczkę lub zapałki, odpalali „ciężarnej” papierosa. Jak używki wpływają na rozwój płodu? Gościem Dzień Dobry TVN był ginekolog dr Witold Rogiewicz.
Zaledwie kilka dni temu usłyszeliśmy wspaniałą historie ratownika ze Szprotawy, który instruując przez telefon matkę pomógł uratować dziecko, które straciło oddech. W Dzień Dobry TVN przyjrzeliśmy się bliżej ludziom, którzy znajdują się po drugiej stronie słuchawki numerów interwencyjnych. Kim są Ci, którzy odbierają telefon kilka tysięcy razy dziennie? Czy każdy może zostać dyspozytorem? Jakie trzeba spełniać warunki by pomagać, a nie szkodzić?
Choroba duszy była znana już greckiemu lekarzowi Hipokratesowi - choć wtedy nazywał ją melancholią. Cierpieli na nią: Napoleon Bonaparte, Abraham Lincoln, Theodore Roosevelt, Winston Churchill, Ludwik van Beethoven. Dziś depresja to czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. W studiu Dzień Dobry TVN Michalina Manios postanowiła wyjawić, że przez długi czas cierpiała na depresję. Najtrudniejsze chwile przechodziła w liceum. A jak rozpoznać depresję, zapytaliśmy psychologa i psychoterapeutę Ewę Woydyłło.
Bohater naszego reportażu jeszcze kilkanaście lat temu zdobywał najbardziej niedostępne górskie szczyty. Jako TOPRO-wiec niósł ratunek i niejednokrotnie ratował życie innych ludzi. Niestety okazało się, że nie były to najtrudniejsze wyzwania z jakimi ten taternik musiał się zmierzyć. Zobaczcie Państwo jego historię Jana Tybora.
Co robić, kiedy ktoś przestaje oddychać? Ile mamy czasu na sprawdzenie, czy ktoś oddycha? Jak prawidłowo wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca? wykonać W studiu Dzień Dobry TVN dr Piotr Gryglas omawia proste zasady, które mogą uratować życie. Każdy powinien je znać, bo każdy może znaleźć się w sytuacji, w której będzie musiał udzielić pierwszej pomocy potrzebującej osobie. Zobacz materiał instruktażowy!
Przyjście na świat dziecka z niepełnosprawnością nakłada na rodziców wiele obowiązków związanych z jego wychowaniem. Doktor Elżbieta Zakrzewska Manterys zapytała ojców dzieci niepełnosprawnych z jakimi problemami muszą się mierzyć na co dzień wychowując dzieci z Zespołem Downa. Wywiady z nimi zebrała w książce "Lista obecności".
Bogusia Bińkowska choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Lekarze nie leczyli jej, bo twierdzili, że i tak nie dożyje 10 lat. Teraz jest dorosła i żyje w szczęśliwym związku z Markiem Bińkowskim. Wokalistka Paulla Ignasiak od półtora roku zmaga się z ciężką chorobą jelit. Z mężem Rafałem Wojtysiakiem razem przeszli przez najgorsze etapy jej choroby. Obie pary, w studiu Dzień Dobry TVN pokazali, jak miłość może być lekarstwem na całe zło. A wysłuchała ich dziennikarka Anna Maruszeczko.
Ci, którzy chcieli sprawdzić poziom cholesterolu i cukru we krwi, a także zbadać swoje serce mogli przyjść w trakcie programu do naszej kawiarenki na rogu Marszałkowskiej i Hożej. Tu dr Piotr Gryglas wraz z lekarzem i pielęgniarką z Wojskowego Instytutu Medycznego radzili, jak zadbać o serce.
Kiedy jest mróz, zyskują na tym alergicy sezonowi oraz ci uczuleni na roztocza kurzu domowego - wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego. Zima, to dla alergików czas, kiedy mogą wreszcie odetchnąć. A co z tymi, którzy mają alergię na mróz? Czy rzeczywiście wystawiając na mróz dywany, koce i kołdry zabijamy roztocza i inne alergeny?
W Polsce żyje około 5,5 miliona niepełnosprawnych. Większość z nich jest w stanie prowadzić udane życie seksualne, chociaż najczęściej są skazani na samotność. Jak być "prawdziwym mężczyzną" po wypadku? Czy wózek przekreśla szansę na ojcostwo? Gościem Anny Maruszeczko była prof. Barbara Darewicz, urolog i seksuolog.
Najnowsze badania TNS OBOP pt. "Polka w ciąży" pokazują, że ponad połowa Polek, które są lub były w ciąży nic nie zmieniło w swojej diecie. Z dietetyczką Magdą Makarowską rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o tym, jak powinny odżywiać się kobiety w ciąży, czego nie powinny jeść. Czy aktorka Sylwia Gliwa, która niedługo zostanie mamą, zmieniła dietę? Co jada? Jakie ma zachcianki?
W grudniu 2011 roku, przed samymi świętami Bożego Narodzenia dowiedziała się, że ma raka piersi. Postanowiła pokonać chorobę. Jej cel - wygrać z „pasażerem na gapę”. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy prawniczkę Barbrę Falandysz. Jak zareagowała na wieść o chorobie i dlaczego diagnoza jej nie zaskoczyła?
Na autyzm w Polsce cierpi około stu tysięcy osób. Dzięki kampanii społecznej fundacji Synapsis "Autyzm wprowadza zmysły w błąd" osoby dotknięte tym zaburzeniem mają większą szansę na tolerancję. Twarzą akcji został znany aktor Bartłomiej Topa.
Każdego roku prawie 4 tys. Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. Niestety, codziennie, aż 5 chorych kobiet umiera! Wcale nie musi tak być, wystarczy regularnie przeprowadzać badania cytologiczne. O tym, jak ważna jest profilaktyka i jak łatwo można zdiagnozować raka szyjki macicy opowiedział w Dzień Dobry TVN ginekolog-położnik Grzegorz Południewski.