Taki uraz jest niezwykle rzadki. Jak mogło dojść do złamania prącia? Jak leczyć traumę po takim urazie? O tym bolesnym dla mężczyzn urazie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Danielem Cysarzem, psychoterapeutą, seksuologiem klinicznym i doktorem Tomaszem Bużański, urologiem.
Pies towarzyszy i pomaga człowiekowi od wielu tysięcy lat. Najbardziej znanym rodzajem psa asystującego jest pies przewodnik osoby niewidomej. Takie psy szkolone są w Polsce już od kilkudziesięciu lat. Do psów asystujących zaliczamy także psy dla osób niesłyszących, dla osób z epilepsją oraz tzw. psy serwisowe, czyli pomagające osobom z niepełnosprawnością ruchową. O ciężkiej pracy psów asystujących Anna Maruszeczko rozmawiała z ich trenerem Agnieszką Orłowską.
W kolejnym odcinku naszego cyklu "Ekomama"poruszyliśmy temat osteopatii, mało jeszcze znanej w Polsce terapii manualnej, która w USA czy Francji już jest specjalizacją lekarską i, która również może być pomocna przy rozmaitych dolegliwościach u kobiet w ciąży. Na czym dokładnie polega? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy fizjoterapeutę i osteopatę Mariusza Łupińskiego oraz ekomamę Reni Jusis.
Prezenter pogody Bartek Jędrzejak odwiedził komorę krioterapii w podwarszawskim Konstancinie. Jak to możliwe, że tak niska temperatura leczy i dlaczego w niej nie zamarzamy?
Eunika Lech, gość "Zielonych drzwi" i Anny Maruszczeko, jest tłumaczem języka migowego w Towarzystwie Osób Niesłyszących w Poznaniu oraz tłumaczem przysięgłym języka migowego. Na co dzień udziela porad prawnych i pomaga osobom niesłyszącym. Jak pomóc niesłyszącym w integracji ze społeczeństwem?
Doktor Piotr Gryglas i Katarzyna Sabiłło z Fundacji Lege Pharmaciae o tym, jak nowe listy leków refundowanych i zasady wpłynęły na pracę lekarzy i farmaceutów. Podpowiadają w Dzień Dobry TVN, jak odczytywać nowe recepty, na co powinni zwracać uwagę pacjenci, by nie byli zmuszeni do ponownej wizyty w gabinecie lekarskim.
Ból kręgosłupa to po przeziębieniu druga najczęstsza przyczyna wizyty u lekarza. Głównym powodem bólu jest chroniczny stres i osłabienie mięśni pleców. O tym, dlaczego tak się dzieje i czy można temu zapobiec rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ortopedą Adrianem Rymarczykiem.
Pani Anna Szymańska jest konsultantem ds. osób niepełnosprawnych w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Warszawskiego. Z usług biura może skorzystać każda osoba, która ze względu na niepełnosprawność lub stan swojego zdrowia ma trudności ze studiowaniem w zwykłym trybie. Zapraszamy na kolejny odcinek "Zielonych drzwi", którego gospodynią jest Anna Maruszczeko.
Kiedy podczas świat zjedliśmy za dużo, cierpi nie tylko nasza sylwetka, ale także nasza wątroba, trzustka i żołądek. Zbyt mała ilość warzyw i owoców powoduje dyskomfort trawienny. Jak długo te dolegliwości mogą nam towarzyszyć? Czy można sobie pomóc farmakologią? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyczkę Magdalenę Makarowską.
Ponad 30 tysiącom Francuzek podczas zabiegu powiększania i ujędrniania biustu wrzepiono silikon przemysłowy zamiast medycznego. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy chirurga plastycznego lek. med. Marka Szczyta. Czy silikon może naprawdę eksplodować w piersiach kobiet?
Do Polski trafiła, popularna w USA i Wielkiej Brytanii, nowa moda - celowe zarażanie dzieci chorobami zakaźnymi, zwane "ospa-party". Zdrowe dzieci odwiedzają chore po to, by jak najszybciej zachorować i uzyskać odporność. Dlaczego lekarze krytykują takie postępowanie? Dlaczego rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci? Co na ten temat mówią goście Dzień Dobry TVN: dr Paweł Grzesiowski z Instytut Profilaktyki Zakażeń oraz mama trójki dzieci, dziennikarka Katarzyna Bosacka.
Firma Ustronianka jest organizatorem oraz sponsorem kampanii społecznej „Kołysanki z miłością”. Jednym z elementów kampanii był konkurs na stworzenie autorskiego tekstu lub kompozycji kołysanki. Dochód ze sprzedaży płyty z kołysankami został przeznaczony na remont Kliniki Pediatrii Centrum Zdrowia Dziecka. Gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" był też Patryk Matwiejczuk, niewidomy pianista, uczestnik projektu „Chopin dla niewidomych”.
10 grudnia ruszyła akcja Fundacji TVN 'nie jesteś sam' - "Zostań dawcą". Na stronie www.zostandawca.pl wszyscy mogą znaleźć informacje o tym, jak i gdzie można się zarejestrować, by zostać dawcą szpiku. W Dzień Dobry TVN gościliśmy m.in. Czesława Mozila, który zaangażował się i wspiera akcję.
Co może być przyczyną pojawiania się delikatnych wąsów u kobiet? Czy stoi za tym zaburzona równowaga hormonalna? Jakie kroki podjąć po wykryciu w organizmie wirusa HPV, powodującego raka szyjki macicy? Czy wirus jest zaraźliwy?
Ostatnimi czasy odnotowano wzrost zachorowań na odrę. Czy szczepienie naprawę może nas uronić przed zachorowaniem na tę chorobę zakaźną? O to, w studiu Dzień Dobry TVN zapytaliśmy dr. Pawła Grzesiowskiego. Jak ustrzec się przed groźnym wirusem i czy istnieje realne zagrożenie ?
Ile powinniśmy dziennie jeść kalorii? Czy zależy to od wieku, naszej wagi, czy może od metabolizmu? Dlaczego jedni mogą jeść dużo i nie tyją, a inni wprost przeciwnie? Czy guma do żucia pomaga schudnąć? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN dietetyk Katarzynę Błażejewską.
... lub ma problem z nadwagą – wynika z najnowszego raportu NIK. 87 procent skontrolowanych sklepików szkolnych sprzedaje dzieciom niezdrową żywność, m.in.: chipsy, słodkie napoje gazowane i napoje energetyczne. Jak walczyć z otyłością wśród uczniów? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy rzecznika prasowego NIK Pawła Biedziaka oraz koordynatorkę kampanii „Wiem, co jem” Martę Widz.
Tym razem doktor Piotr Gryglas radzi w Dzień Dobry TVN, co zrobić, gdy kobieta w ciąży zachoruje na ospę oraz, gdy dziecko ma wysoki poziom żelaza. Czym może grozić przechodzenie ospy w czasie ciąży? Czy wysoki poziom żelaza u dziecka może być niebezpieczny dla zdrowia?
Wydaje ci się, że przyjmujesz niewielką, a więc pewnie nieszkodliwą dawkę leku. Tyle, że jeżeli robisz to codziennie przez dłuższy czas, możesz nabawić się poważnej choroby. Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu odkryli, że Paracetamol zażywany przez dłuższy czas może uszkodzić mózg i wątrobę.
Dla noworodka całe otoczenie jest zagadką. Rodzice często zastanawiają się, jak postrzega świat, czy czuje i widzi podobnie do dorosłych. W studiu gościliśmy neonatologa Beatę Pawlus, która wytłumaczyła nam jak wygląda świat małego dziecka.
Polacy należą do czołówki narodów, które najchętniej kupują i spożywają leki dostępne bez recepty. Jaki rodzaj leków jest najbardziej popularny wśród naszych rodaków? Z czego wynika olbrzymi popyt na farmaceutyki? Czy ich ewentualna ograniczona dostępność ograniczyłaby także ich spożycie? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy internistę Pawła Grzesiowskiego.
Karolina Mikołajewska jest psychologiem i zajmuje się aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych, prowadzi zajęcia z cyklu „Mój potencjał – moja szansa na samodzielne życie”, jest kierownikiem warsztatów terapii zajęciowej organizowanych przez Fundację „Sprawni Inaczej”. Głównym celem działań Pani Karoliny jest zmiana podejścia osób niepełnosprawnych z biernego i roszczeniowego na aktywne. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziała więcej o swojej misji, pytana przez Annę Maruszeczko z Fundacji TVN "Nie jesteś sam".
Krople doustne dla dzieci o nazwie Vigantol, decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, zostały wycofane ze wszystkich aptek w Polsce. W uzasadnieniu zamieszczonym na stronie internetowej GIS podano następujący komunikat: "Przyczyną podjęcia decyzji było stwierdzenie obecności zanieczyszczenia chemicznego, pochodzącego z gumowej części aplikatora pipety".
Rajdy samochodowe to sport dla twardzieli. Co jest źródłem tej siły? Czy niepełnosprawny może zostać kierowcą rajdowym? W cyklu Zielone Drzwi, tematowi rajdów przyjrzała się bliżej Anna Maruszeczko.
W Polsce około 20 proc. dzieci w wieku przedszkolnym i ponad 50 proc. w wieku szkolnym ma niedobory magnezu. Przyczyną tego stanu jest zazwyczaj zła dieta i otoczenie pełne ołowiu. Jednym z objawów niedoboru magnezu u dzieci jest nadpobudliwość i agresja, które są często mylone z ADHD.
W kolejnym odcinku "Zielonych drzwi" przedstawiamy historię zespoł niepełnosprawnych muzyków "Na górze", który współpracuje z wieloma gwiazdami. Razem z nimi pracował m.in. Zbigniew Zamachowski. Jak wspomina tę współpracę?
Są bogatym źródłem witamin, błonnika i smaku. Spożywane codziennie gwarantują nie tylko zdrowie, ale także urodę. Bez nich nie byłoby szarlotki i wielu innych przysmaków. Jabłka - to właśnie z nich otrzymujemy jeden z najbardziej popularnych soków. Jak powstaje? Jak odczytywać etykietę? Ile soku jest w soku? W studiu Dzień Dobry TVN gościmy dietetyk Magdalenę Jarzynkę.
Nadchodzi nowy, bardzo niebezpieczny, trend w odchudzaniu. DrunkorexiaAlkoholoreksja, czyli eliminacja posiłków na rzecz alkoholu zatacza coraz szersze kręgi. Brak konieczności rezygnacji z imprezowego stylu życia oraz smukła talia to największe wabiki dla młodych kobiet – jak na razie Amerykanek, ale doświadczenie uczy nas, że to tylko kwestia czasu.
Jak żyć, gdy umiera dziecko? Jak wspierać osieroconych rodziców? Co powinno się zmienić w podejściu lekarzy i położnych, by można było „ronić po ludzku”?
Wracamy do historii Nataszy, o której chorobie (białaczce) mówiliśmy w listopadzie 2010. Wówczas gościły u nas przyjaciółki Nataszy (m.in. Katarzyna Glinka), które apelowały o pomoc dla niej.