Kolejnym tematem "Zielonych drzwi" jest rehabilitacja, często żmudna i czasochłonna, ale dla wielu dzieci z porażeniem mózgowym jest szansą na samodzielność. Poznajcie historię Igora. Gościem Anny Maruszeczko był fizjoterapeuta Abakumow.
Jakie są skutki stosowania silnych antyperspirantów przy nadmiernej potliwości? Czy tak długa blokada gruczołów potowych jest bezpieczna dla zdrowia? O przyczynach nadmiernej potliwości i wpływie antyperspirantów na nasze zdrowie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z internistą Piotrem Gryglasem.
To właśnie hormony w dużej mierze kształtują nasze samopoczucie. Jak wpływają na nasze zdrowie? - To nie jest tak, naszym życiem rządzi mózg i od jego czynności w dużej mierze zależy wydzielanie hormonów, czyli substancji chemicznych, które wydziela właściwie każda tkana naszego organizmu, żeby się skomunikować z innymi - wyjaśnia ednokrynolog dr Lucyna Bednarek-Papierska. Dlaczego kobiety częściej chorują na zaburzenia tarczycy? Za co odpowiadają: przysadka, trzustka, nadnercza i jajniki?
Dziewięcioletni Piotruś podczas jednej z zabaw złamał rękę. Trafił do szpitala, tam został zdiagnozowany i leczony. Pomimo tego, że chłopiec zgłaszał złe samopoczucie został wypisany do domu. Lekarze i pielęgniarki twierdzili, że konfabuluje. Jak się okazało - byli w błędzie.
Pani Elżbieta Wiech od dziecka porusza się na wózku inwalidzkim. Pracuje, jest kochającą żoną i troskliwą matką. Kiedy zaszła w ciążę lekarz chwycił się za głowę. Wtedy Pani Elżbieta spotkała na swojej drodze ginekolożkę Monikę Łukasiewicz. Tak na świat przyszła Wiktoria.
Jest niechcianym i nielubianym lokatorem. Walka z nim do łatwych nie należy. Najbardziej zanieczyszczone mieszkania to te, które znajdują się wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Jakie jeszcze czynniki wpływają bezpośrednio na gromadzenie się kurzu w naszych domach?
Jego niedobór w ludzkim organizmie prowadzi do chorób tarczycy, zatrzymania wzrostu u dzieci, problemów z układem rozrodczym u dorosłych oraz niedorozwojem centralnego układu nerwowego. Dlaczego jeszcze jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i czy wystarczy odwiedzić jedną z nadbałtyckich miejscowości, by uzupełnić deficyt tego pierwiastka? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dr. med. Helenę Jastrzębską z Kliniki Endokrynologii CNKP.
O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN internistę Piotr Gryglasa, który mówi, że higieny nigdy za wiele, i że powinniśmy zawsze sterylizować i skórę pacjenta i narzędzia, i czy to jest gabinet kosmetyczny, czy sala operacyjna, to narzędzia powinny być wysterylizowane. Infekcja grzybicza, gronkowiec, wirusowe zapalenie wątroby typu C, to niebezpieczne choroby, którymi możemy się zakazić podczas wizyty u kosmetyczki, jeżeli narzędzia nie są sterylizowane. Jakie są objawi wirusowego zapalenia wątroby typu C?
Są w kosmetykach, puszkach, chemikaliach, które stosujemy w domu. Powodują zaburzenia hormonalne, płodności, czasami prowadzą do chorób nowotworowych. Substancje o tajemniczych na etykietach nazwach - czym są i czy możemy się nimi zatruć? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN eksperta, doktora Pawła Grzesiowskiego.
Pochodna robaków, środek do zwalczania wszy w lodach. Mowa o koszenili, czyli naturalnym czerwonym barwniku pozyskiwanym z mszyc oraz o piperonalu – związku organicznym stosowanym w przemyśle perfumeryjnym oraz jako aromat do likierów. Czy te substancje mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dietetyczkę Magdalenę Makarowską.
Borelioza to bardzo podstępna choroba do tego stopnia, że lekarze mają problem z jej zdiagnozowaniem. Gościem Dzień Dobry TVN w "Zielonych drzwiach" była Liliana Frankowska, prezes Stowarzyszania Chorych na Boreliozę. Jakie są objawy boreliozy? Jak skutecznie leczyć boreliozę?
W Polsce każdego roku na raka choruje wiele osób. A najlepszym sposobem walki z rakiem jest profilaktyka. Po to właśnie zorganizowano rajd kobiet, w którym wzięły udział m.in. aktorki: Ewa Gawryluk i Dorota Deląg.
Lato sprzyja zatruciom pokarmowym. Jak ustrzec się salmonelli i czego unikać? - Rezerwuarem salmonelli jest najczęściej drób i jajka - wyjaśnia w Dzień Dobry TVN doktor Piotr Gryglas. Uważaj na ciasta, majonez, kremy i tatara. Pamiętaj, że smażenie i gotowanie zabija pałeczki bakterii salmonelli. Co zrobić, gdy już dojdzie do zatrucia?
Choroba nowotworowa to najczęstsza przyczyna śmierci w Polsce. Z badań wynika, że w naszym kraju na 100 tysięcy kobiet 15. choruje z powodu raka szyjki macicy. To najwyższy wskaźnik w Europie. Na raka piersi umiera 30. kobiet na 100 tysięcy. Rak zazwyczaj wykrywany jest za późno. W myśl maksymy: "Lepiej zapobiegać niż leczyć" aktorka Ewa Gawryluk oraz aktorka Dorota Deląg zaangażowały się w akcję Rajd Polski Kobiet, która ma na celu walkę z nowotworami. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy je obie.
W Centrum Profilaktyki Nowotworów na warszawskim Ursynowie dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska zachęcała wszystkie kobiety do badań mammograficznych i cytologicznych. Dlaczego warto się regularnie badać, co ile trzeba się badać i czy każda kobieta może zgłosić się na badania?
O akcji dowiadują się od znajomych, na portalach internetowych i ulicznych jarmarkach. Szyją wszyscy. Dzieci i dorośli. Każda lalka jest cenna, bo ratuje ludzkie życie. Akcja „Uszyj lalkę dla Elizy” została wymyślona przez pisarkę Joannę Krzyżanek. Jej organizatorzy liczą, że uda się zebrać kwotę potrzebną na leczenie chorej Elizy.
Źle, jeśli mamy niedobór witamin, źle jeśli spożywamy je w nadmiarze. Jak zachować równowagę? Czy powinniśmy przyjmować witaminy w tabletkach i co wiemy o witaminach? O to zapytaliśmy w Dzień Dobry TVN dr. Pawła Grzesiowskiego. Najważniejsze, żebyśmy pamiętali, że witaminy w większości nie są zużywane w nadmiernych ilościach w trakcie infekcji - mówił. Po co nam zatem suplementy diety? - Zupełnie nie rozumiem tego trendu, 80 proc. ludzi łyka coś, każdy ma swoją tabletkę - mówił.
Ida Karpińska usłyszała diagnozę, która brzmiała jak wyrok: rak szyjki macicy. W porę wykonane badanie uratowało jej życie. W podłoża niechęci do robienia regularnych badań leży zwykły ludzki strach. Pokonaj go i nie daj szansy nowotworowi!
Często chorych na raka traktuje się jak trędowatych. Aby odczarować tę chorobę dr n. med., onkolog Dariusz Godlewski oraz Karol Lewandowski, który wygrał walkę z rakiem, zaangażowali się w akcje "Policzmy się z rakiem". W studiu Dzień Dobry TVN towarzyszyła im Anna Maruszeczko z Fundacji TVN „Nie jesteś sam”.
Z Ewą Kopacz, marszałkiem Sejmu i dr. Jerzym Giermkiem, Kierownikiem Centrum Profilaktyki Nowotworów rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN o profilaktyce w leczeniu nowotworów i o centrum, w którym już w czerwcu będzie można bezpłatnie wykonać badania skóry i sprawdzić czy jest się chorym na czerniaka. Co udało się osiągnąć od czasu uruchomienia Centrum Profilaktyki Nowotworów w Warszawie?
Posiada bazę danych i interfejs oraz historię ważenia. Stworzyli ją naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Wyjątkowa waga powstała z myślą o osobach, które mają kłopoty z krążeniem krwi, są po udarach oraz moją wadę serca.
Co w budynku studni miejskiej w Warszawie robią małże, rybki, skorupiaki i gupiki? I co testują? Jak wygląda ich standardowa "rozmowa kwalifikacyjną"?
Co trzeci mieszkaniec Europy jest alergikiem, dlatego Europejska Fundacja Badań nad Alergią postanowiła przyznać specjalne certyfikaty hotelom, które są przyjazne dla osób cierpiących na różnego rodzaju alergie.
Ile osób rocznie umiera w Polsce po użądleniu owada? W jaki sposób możemy sprawdzić, czy jesteśmy uczuleni na jad pszczoły lub osy? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Aleksander Zakrzewski, alergolog z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego MON. Jaki lek powinny mieć ze sobą osoby uczulone na jad osy? Kiedy po użądleniu pojawiają się pierwsze objawy wstrząsu anafilaktycznego?
Gościem Anny Maruszeczko w "Zielonych drzwiach" był protetyk i fizjoterapeuta Paweł Błachowski. Proteza to dopiero początek długiej drogi w oswajaniu niepełnosprawności. Taki pacjent musi włożyć mnóstwo pracy w to, by poruszać się za pomocą protezy. Dlaczego w Polsce protezy są tak drogie, a dofinansowanie tak małe? Dlaczego Państwo nie wspiera osób niepełnosprawnych?
Kiedy kobieta może zajść w kolejną ciążę po porodzie? Czy szybkie ponowne zajście w ciążę jest zdrowe dla kobiety? Lekarze zalecają, by ten okres nie był krótszy niż 6 tygodni po porodzie - wyjaśnia ginekolog dr Grzegorz Południewski. Czy prawdą jest, że intensywne karmienie piersią chroni przed ciążą? Czy kobieta może przyjmować leki w trakcie karmienia piersią?
Po 31 grudnia 2008 roku znikną z aptek setki tańszych odpowiedników markowych leków. Ministerstwo Zdrowia temu nie zapobiega, a mogłoby, przy okazji zyskując pieniądze na służbę zdrowia. Stanie się tak z tymi preparatami, których producenci nie złożą do 30 czerwca w Urzędzie Rejestracji Leków wymaganych dokumentacji, na podstawie których, ich leki będą dopuszczone do obrotu zgodnego ze standardami Unii Europejskiej.
Chińskie tabletki odchudzające zostały już wycofane z aptek, ale w Internecie nadal może je zakupić. Mogą powodować udar mózgu i zawał mięśnia sercowego - przestrzega dr Piotr Gryglas. O tym, jak działa subitramina rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z naszym ekspertem. Czy sibutramina uzależnia jak amfetamina?
18-latek z Wielkopolski zaszczepił się przeciwko tężcowi i błonicy i niestety wkrótce po tym zmarł, ponieważ poszedł na to szczepienie przeziębiony. Jak to możliwe, by organizm tak zareagował na szczepionkę? O to zapytaliśmy doktora Piotr Gryglasa, który ostrzega, że po niektórych szczepionkach możemy mieć bardzo silne odczyny alergiczne i podkreśla, że do każdego szczepienia powinien kwalifikować danego pacjenta lekarz. - Każda ostra infekcja nie kwalifikuje pacjenta do szczepienia - mówił w Dzień Dobry TVN internista.
Onkolog prof. Andrzej Mackiewicz, twórca szczepionki na czerniaka, był gościem Dzień Dobry TVN. To szczepionka, która leczy, a nie zapobiega czerniakowi. Jednak mogłaby każdego roku pomóc kilkuset chorym osobom, gdyby była zarejestrowana, a to jest bardzo kosztowne. Dlaczego szczepionka na czerniaka nie jest dostępna dla wszystkich chorych? - My jesteśmy naukowcami, którzy stworzyli pewien lek, który pechowo dla wszystkich działa. I to stanowi olbrzymi problem - mówił prof. Mackiewicz w Dzień Dobry TVN.