Dla wielu bardzo otyłych osób, które chcą pozbyć się kilogramów, jedynym wyjściem jest innowacyjna operacja zmniejszenia żołądka. Od kilku lat specjalizuje się w niej dr Wiesław Pesta. Metoda, którą stosuje lekarz jest przełomowa w zwalczaniu otyłości. Przeszła ją m.in. posłanka Henryka Krzywonos, którą wraz z dr Pestą gościliśmy w Dzień Dobry TVN. Rozmawialiśmy z nimi o skuteczności zabiegu. Kto nie kwalifikuje się do niego? Pani Henryka zdradziła nam również, ile kilogramów straciła po operacji.
Mimo że wiele mówi się o niebezpieczeństwach związanych z zażywaniem dopalaczy, młodzież nadal po nie sięga. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy byłego policjanta Roberta Sysika i socjologa prof. Mariusza Jędrzejko, aby powiedzieli, jak organizm ludzki zachowuje się pod wpływem tych substancji. Dlaczego tak trudno walczyć z handlarzami dopalaczy? Jak uchronić dziecko przed tymi substancjami?
W czasie ostatniego meczu Wojciech Szczęsny uległ kontuzji, w wyniku której na udzie bramkarza pojawił się krwiak. Obecność Szczęsnego podczas jutrzejszego meczu z Niemcami stoi pod znakiem zapytania. Czym krwiak różni się od zwykłego siniaka? Czy jest niebezpieczny dla zdrowia? Gościem Dzień Dobry TVN była dr Urszula Zdanowicz, ortopeda i traumatolog sportowy.
Nie od dziś wiadomo, że wsparcie otoczenia ma duże znaczenie dla poważnie chorych. Do Zielonych Drzwi Anna Maruszeczko zaprosiła psychoonkologa Biancę-Beatę Kotoro, aby zapytać, jak wspierać dziecko w chorobie.
Japonki nie tyją i się nie starzeją. W czym tkwi ich sekret? Naomi Moriyama w rozmowie z dziennikarką Dzień Dobry TVN Ulą Chincz przyznała, że Japonki jedzą praktycznie to samo, co kobiety na Zachodzie, tyle że w innych proporcjach. Co to znaczy? Do jakich zasad żywieniowych należy się stosować?
Kilka dni temu lekarze z Poznania usunęli pacjentowi 17-kilogramowego guza. Maciej Błaszyk i Jerzy Nazar w rozmowie z dziennikarzem Dzień Dobry TVN Marcinem Sawickim przyznali, że był to nowotwór o niskim stopniu złośliwości. Guz rósł w pachwinie chorego dwa lata. Jak często lekarze spotykają się z takimi przypadkami medycznymi? Co jest najtrudniejsze podczas zabiegu usunięcia guza? I jak dziś czuje się chory?
Nasz gość, prof. Piotr Chłosta, nie chce być nazywany wybitnym lekarzem, mimo iż w dziedzinie operacji laparoskopowych jest pionierem na skalę krajową, a nawet światową. Czym różnią się zabiegi tego typu od klasycznych operacji chirurgicznych? Czy polscy urolodzy należą do światowej czołówki? Hobbystycznie pan doktor gra też w zespole muzycznym - EndoPower. Jak myślicie, jaki rodzaj muzyki preferuje? :)
Sobotni poranek, Maciej Dolega, postanowił spędzić w siodle. Wybrał się na sopocki hipodrom gdzie trwają właśnie międzynarodowe zawody jeździeckie. O same zawody oraz o to, jak dużo trzeba trenować, żeby osiągać sukcesy na arenie międzynarodowej, spytał Mściwoja Kieconia i Klarę Kostrzewę, uczestników zawodów.
Jest kamieniem milowym na drodze do wydłużenia naszego życia, a dla wielu chorych jest szansą na nowe życie. Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad wyjątkowym projektem. Na jakim etapie znajdują się badania nad polską, sztuczną krwią? Czy zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Ciacha ma szansę wygrać "wyścig", w którym biorą udział ośrodki badawcze na całym świecie?
Coraz więcej osób w Polsce i na świecie cierpi na depresję. Nie wszystkich stać na prywatną terapię. Rozwiązaniem ma być pomoc przez Internet. Na czym ma to polegać? Jak można pomóc komuś przez monitor komputera? Zapytaliśmy o to prof. Romana Cieślaka, psychologa społecznego.
Anna Lewandowska przywiązuje ogromne znaczenie do tego, co je. Jakie produkty królują w jej kuchni? Co powinny jeść osoby rozpoczynające swoją drogę ze zdrowym żywieniem i sportem? Czego nie powinno zabraknąć w codziennej diecie? O tym opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN, do którego przyszła ze swoją nową książką. Annę Lewandowską podpytaliśmy też o Euro 2016. Czy wybiera się do Francji? I - pytanie od Marcina Prokopa - jakie warzywo przypomina Robert Lewandowski, gdy jest bez koszulki? :-)
Na rynku jest lek ratujący życie kobiet chorujących nawet na zaawansowanego raka jajnika. Niestety w Polsce nie jest on refundowany. Na ten problem zwróciła m.in. uwagę Kora, która również walczy z tą chorobą. Na czym polega przełomowość tego leku? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: Ksenię Kralską i Emilia Studnicka. Obie panie chorują na nowotwór jajnika z mutacją BRC. Jak wykryto u nich raka?
Dariusz Fidyka, bo o nim mowa, trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu gdzie, po operacji rekonstrukcji rdzenia kręgowego, stanął na własnych nogach. A jego pierwsze kroki porównywane były do najważniejszego kroku w dziejach ludzkości! Zobaczcie, jak Pan Dariusz radzi sobie dziś, 4 lata po operacji.
Wybitni polscy sportowcy: Robert Lewandowski, Marcin Gortat, Adam Małysz i Rafał Sonik wzięli udział w akcji "Szczęśliwe Dukaty", która rusza już 9 czerwca! Specjalnie na potrzeby tej inicjatywy własnoręcznie zaprojektowali swoje monety. Zobaczcie jak one wyglądają. Gośćmi Anny Maruszeczko, w Zielonych Drzwiach, byli: prezes Fundacji TVN: "nie jesteś sam" Katarzyna Kolenda-Zaleska i dyrektor fundacji UNICEF Polska Marek Krupiński.
Jak sobie radzić z wysoką gorączką u dziecka? Kiedy wzywać karetkę? Oto historia małego Mikołaja, który cierpi na rzadką chorobę genetyczną - chorobę autozapalną, której leczenie jest kosztowne. Jak rozpoznać tę chorobę i, jak ją leczyć?
Po czterdziestych urodzinach tempo przemiany materii znacząco spada. Coach żywieniowy Agnieszka Mielczarek podpowiada, jak ułożyć zbilansowaną i pełnowartościową dietę dla czterdziestolatków. Jak jeść, by zachować młodość na dłużej? Czego należy się z diety wyzbyć, a które składniki podkręcą nasz metabolizm?
Obecnie mamy w Polsce więcej internistów niż pediatrów. Z czego to wynika? Prawie 30% pediatrów w województwie mazowieckim to osoby w okolicach 60. roku życia. W Polsce brakuje pediatrów w sile wieku. Pediatria jest niedofinansowana. Czy z tego powodu jest to specjalizacja mniej atrakcyjna dla lekarzy? Z jakimi problemami boryka się jeszcze polska pediatria? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: ordynator oddziału pediatrycznego w szpitalu na Niekłańskiej, doktor Aneta Górska-Kot oraz pediatra i profesor UJ Mirosław Bik-Multanowski.
Reprezentacja Polski w piłce nożnej przygotowuje się do EURO 2016. Wczoraj w Gdańsku rozegrali sparing z Holandią. Mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla gości. O komentarz do spotkania poprosiliśmy dziennikarza sportowego Piotra Salaka. Czy ten wynik powinien martwić w kontekście zbliżających się Mistrzostw Europy? Gościa Dzień Dobry TVN podpytaliśmy również o pojawiające się plotki na temat transferów naszych piłkarzy.
Każdemu przytrafia się zapomnieć tekstu, który ma zaraz wygłosić lub wyśpiewać. Co robi w takich sytuacjach wokalista zespołu Video Wojciech Łuszczykiewicz, któremu - jak sam się przyznaje - często zdarzają się takie wpadki na scenie? Natomiast socjolog Tomasz Sobierajski radził, jak przekuć taką porażkę w sukces. Do swojej "wtopy" przyznał się również prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak :)
Gość Anny Maruszeczko - Małgorzata Tokarska jest niepełnosprawna od urodzenia, ale to jej nie ogranicza. Podróżuje, mało tego - pomaga odkrywać świat osobom w podobnej sytuacji. W jaki sposób? Założyła pierwsze w Polsce biuro podróży dla osób z niepełnosprawnościami. W Zielonych Drzwiach powiedziała o organizacji wyjazdów. Zobaczcie, jakie jest motto życiowe Pani Małgorzaty.
Tym razem Tomek Choiński odwiedził panie pracujące w salonie urody. Wykonując zawód fryzjerki czy masażystki obciąża się kręgosłup. Czy nasze bohaterki podejmują po pracy aktywności fizyczne? Jaki zestaw ćwiczeń przygotował dla pań nasz trener Tomek?
Na czym polega hipnoza? W studiu Dzień Dobry TVN wytłumaczyła to Mira Chlebowska, nauczycielka hipnozy.
Hodowla komórek regenerujących chore chrząstki to szansa dla osób cierpiących na zwyrodnieniowe zmiany stawów i tych, które doznały poważnych urazów stawów w wyniku wypadków. W Dzień Dobry TVN gościliśmy prof. Szymona Dragana i prof. Julię Bar z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu pracujących nad wdrożeniem tej rewolucyjnej metody. Dowiedzieliśmy się od nich, na czym polega wytwarzanie chondrocytów, które mają regenerować zepsute chrząstki i na jakim etapie są prace.
Mimo że według wielu badań Polacy popierają przeszczepy, to liczba dawców w naszym kraju maleje. Nie jest to dobra wiadomość, ponieważ transplantacja ratuje życie. W Dzień Dobry TVN gościliśmy kardiochirurga ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dr Joannę Śliwkę, która powiedziała, jak wygląda przeszczep serca dziecka. Obok niej usiadła Danuta Grochot, której córeczka przeszła taką operację. Zapytaliśmy się, co poczuła, kiedy dowiedziała się, że jest dawca serca dla jej dziecka? Jak Iga się rozwija?
Czasami, kiedy czujemy znużenie, sięgamy po napoje i przekąski, które mają dodać nam energii. Zazwyczaj są to produkty, które - owszem - pobudzają nas, ale tylko na chwilę. Po jej upływie zmęczenie powraca. Jakie zatem produkty należą do spożywczych wampirów energetycznych? Kiedy kawa pobudzi nas na dłużej? O tym gość Dzień Dobry TVN dietetyk Anna Jelonek.
Pola i Maks to rodzeństwo zmagające się każdego dnia z nieuleczalną, postępującą i śmiertelną chorobą - zespołem Leigha. Możesz pomóc tej rodzinie, by... przedłużyć ich wspólne życie.
Jerzy Zięba mówi o sobie, że jest naturoterapeutą po kursie hipnoterapii klinicznej w Australii i USA. Obecnie zwraca się do niego wiele osób z prośbą o pomoc. Jednak jego metody leczenia wzbudzają kontrowersje i wiele wątpliwości. Jak do warsztatu naturoterapeuty ustosunkowują się lekarze? Tym bardziej, że w ostatnim czasie Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zaprosił Jerzego Ziębę na konferencję, gdzie naturoterapeuta poprowadził wykład? Na kanapie Dzień Dobry TVN oprócz Jerzego Zięby gościliśmy również dr n. med. Grzegorza Południewskiego, ginekologa i położnika.
Operacje, radioterapia i chemioterapia. Bohaterowie tego felietonu podjęli walkę z ciężką chorobą. Teraz postanowili zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem - przyłączyli się do wyprawy "Onkorejs" i wypłynęli w morze - by pokazać, że warto walczyć, leczyć się i profilaktycznie się badać.
Jednym z tegorocznych laureatów nagród im. Jana Wejcherta, przyznawanych przez Polską Radę Biznesu, jest prezes Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet „BABA” Anita Kucharska-Dziedzic. Została wyróżniona za pomoc, jakiej udziela kobietom będącym ofiarami przemocy. W Dzień Dobry TVN Pani Anita powiedziała, jakie są formy przemocy i, w jaki sposób BABA wspiera kobiety.
Łukasz Krasoń przez niektórych nazywany jest „polskim Nickiem Vujicicem” - obaj są niepełnosprawni i obaj, opowiadając swoje historie, motywują tysiące ludzi do działania. Łukasz był gościem w Zielonych Drzwiach. Anna Maruszeczko zapytała go, czy pamięta, co powiedział podczas swojego pierwszego przemówienia, co jest źródłem jego energii i, jakie jest jego motto życiowe.