pandemia

  pandemia

  Niemal od początku pandemii wiadomo, że koronawirus sieje spustoszenie nie tylko w układzie oddechowym, ale również nerwowym. Ostatnie badania ujawniły znaczne uszkodzenia mózgu u pacjentów zmarłych na COVID-19. Co więcej – okazało się, że zmiany wcale nie są podobne do tych wywołanych przez brak tlenu, tylko przypominają stan po ciężkim udarze. Jak to możliwe?

  Według resortu zdrowia, indyjski wariant koronawirusa jest dla Polski realnym zagrożeniem. Na konferencji prasowej Adam Niedzielski podał, ile dotychczas odnotowano przypadków Delty w naszym kraju. Minister wypowiedział się także na temat możliwości wprowadzenia dodatkowych obostrzeń sanitarnych. Czy szczepionka przeciw COVID-19 jest skuteczna wobec tej odmiany?

  Najlepszą ochroną przed COVID-19 są szczepienia. Pełną odporność daje przyjęcie dwóch dawek, w przypadku szczepionek Pfizera, Moderny i AstraZeneca lub jednej, gdy szczepimy się preparatem Johnson&Johnson. Zdaniem badaczy - w niektórych przypadkach - to zdecydowanie za mało. Kto powinien otrzymać dodatkową dawkę antidotum na COVID-19?

  Mniej rozwodów i separacji odnotowano w 2020 r. Powodem jest oczywiście pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, które wpłynęły na tempo pracy sądów. Spadła także liczba zawieranych małżeństw. Takie dane przedstawił Główny Urząd Statystyczny.

  Prawie półtoraroczne doświadczenie pandemii i kolejnych lockdownów zmieniło nasze podejście do życia w wielu aspektach. Miesiące spędzone w domu i pracy zdalnej sprawiły, że zaczęliśmy się inaczej ubierać, stawiając przede wszystkim na wygodę. Wiele pań w związku z tym zrezygnowało z noszenia biustonosza. Okazuje się, że teraz nie chcą do niego wracać. Czy to dobry pomysł?

  Ostatnie półtora roku były wyjątkowo trudne. Nasz - dotąd niczym nieograniczany świat - skurczył się do czterech ścian pokoju. Niemal z dnia na dzień zostaliśmy odcięci od codziennych aktywności i spotkań z innymi ludźmi. Te trudne miesiące szczególnie mocno uderzyły w dzieci i młodzież. To właśnie na nich izolacja odcisnęła najsilniejsze piętno. Choć cierpią i nie potrafią sobie poradzić z emocjami, to często wstydzą się prosić o pomoc. Dlatego tak ważne jest, aby rodzic obserwował i rozmawiał ze swoim dzieckiem. A także wiedział, czym jest kryzys psychiczny, jak go rozpoznać i gdzie poszukać pomocy.

  Pandemia powili odpuszcza. Rząd uwalnia kolejne gałęzie gospodarki. Można już organizować wydarzenia kulturalne oraz koncerty. Niestety, w przypadku tych ostatnich pojawiła się informacja, że w niektórych z nich będą mogły uczestniczyć tylko osoby zaszczepione. Czy to dobre rozwiązanie? Czy dzięki temu więcej osób zdecyduje się przyjąć antidotum na COVID-19? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z lek. Bartoszem Fiałkiem, specjalistą w dziedzinie reumatologii oraz Tomaszem Sobierajskim, socjologiem.