Koronawirus w Europie. Jaki będzie dalszy przebieg pandemii?
Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie Hans Kluge poinformował, że w ciągu ostatnich sześciu tygodni liczba wykonywanych szczepień przeciwko COVID-19 w regionie zmniejszyła się o 14 procent. Dodał, że w niektórych krajach przyczyną wolniejszego tempa szczepień jest brak preparatów, w innych - niechęć do szczepień.
Prawie połowa osób w Europie przeszła już pełen cykl szczepień. W Unii Europejskiej to 58,7 procent populacji. Istnieją jednak duże różnice między poszczególnymi państwami. W całej Europie pełne szczepienia przyjęło trzy czwarte pracowników medycznych, ale w niektórych krajach tylko 10 procent z nich.
WHO alarmuje, że w zeszłym tygodniu liczba zgonów zakażonych koronawirusem w Europie wzrosła o 11 procent. Kluge przyznał, że wzrost wskaźników transmisji wirusa w Europie w ciągu ostatnich dwóch tygodni, w połączeniu z niskim poziomem szczepień w niektórych krajach był "głęboko niepokojący". Przekazał też, że w regionie Europy pandemia COVID-19 pochłonęła już 1,3 mln ofiar, a według wiarygodnych przewidywań do 1 grudnia umrze kolejnych 236 tysięcy chorych.
Trzecia dawka. Czy będzie konieczna?
Dyrektor europejskiego oddziału WHO mówił również o podawaniu trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19. - Trzecia dawka szczepionki nie jest luksusową dawką przypominającą, odebraną komuś, kto wciąż czeka na pierwsze szczepienie. To w zasadzie sposób na zapewnienie bezpieczeństwa najbardziej narażonym – powiedział.
Zaznaczył przy tym, że "coraz więcej badań pokazuje, że trzecia dawka zapewnia bezpieczeństwo osobom podatnym na zagrożenia". Dodał, że na podawanie kolejnej dawki preparatu decyduje się "coraz więcej krajów w naszym regionie". Kluge wezwał kraje europejskie z nadmiarem szczepionek do dzielenia się nimi z innymi krajami, zwłaszcza z Europy Wschodniej i Afryki.
Więcej na ten temat można znaleźć na stronie TVN24.pl.
Zobacz także:
Zobacz wideo: Jak rozprzestrzenia się koronawirus?
Autor: Katarzyna Oleksik
Źródło: TVN24