Święta zbliżają się wielkimi krokami, dlatego w wielu polskich domach już teraz pojawiają się bajeczne, bożonarodzeniowe dekoracje. Najmłodsi z zachwytem przyglądają się uroczystym przygotowaniom, a ich uwagę najczęściej przykuwają ozdoby nawiązujące do postaci Świętego Mikołaja i zaprzęgu jego rogatych pomocników. Okazuje się, że legendarne renifery mają wiele wspólnego z żyjącymi w Polsce łosiami. W Dzień Dobry TVN przekonywał o tym znany miłośnik przyrody, Marcin Kostrzyński.
Obserwacja przyrody może prowadzić do zaskakujących wniosków. Dzikie zwierzęta, mimo swoich nieprzejednanych instynktów, doceniają bliskość innych stworzeń i potrafią tworzyć z nimi szczególne więzi. Przyjaźń pomiędzy odmiennymi gatunkami od dawna stanowi przedmiot zainteresowania twórców filmowych i przyrodników. W Dzień Dobry TVN o tych zdumiewających korelacjach opowiedział oddany miłośnik flory i fauny, Marcin Kostrzyński.
Piotr Klejne jest fotografem. Jeszcze do niedawna robił zdjęcia na koncertach. Pandemia sprawiła, że musiał poszukać sobie nowego zajęcia. Tak trafił do lasu i zajął się fotografowaniem zwierząt. Co najbardziej urzeka go w obcowaniu z naturą? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Leśnik Marcin Kostrzyński opowiedział, jak kolczasty płot postawiony na granicy z Białorusią wpływa na zwierzęta. To dla nich prawdziwe zagrożenie. Osobniki przemieszczają się między oboma krajami, a po zaplątaniu w ostre druty nie mają żadnych szans.
W pierwszy dzień astronomicznej wiosny nie możemy pominąć tematu dotyczącego bocianów. Ich obecność jest bowiem zwiastunem rychłego pożegnania z zimną aurą. Od kilku dni obserwujemy powrót "boćków" do kraju. Czy to oznacza, że wiosna tuż, tuż?
Marcin Kostrzyński wybrał się do Leśnego Pogotowia w nadleśnictwie Katowice. Na miejscu rozmawiał z właścicielem schroniska Jackiem Wąsińskim. W jakim stanie zimą są dzikie zwierzęta oraz jak im pomóc, dbając jednocześnie o własne bezpieczeństwo?
Kilka tygodni temu dolnośląski leśniczy opublikował w mediach społecznościowych piękny filmik przedstawiający rzadkiego daniela. Zwierzak zrobił wrażenie na internautach, a także na Marcinie Kostrzyńskim, który udał się do Doliny Baryczy w nadziei, że i jemu uda się zaobserwować niezwykłe zwierzę.
W październiku tego roku Katarzyna i Rafał Naglakowie, a także dwójka ich dzieci natknęli się na niedźwiedzia. W Dzień Dobry TVN rodzina opowiedziała o emocjach, jakie towarzyszyły im podczas tego spotkania, natomiast przyrodnik Marcin Kostrzyński wyjaśnił zachowania drapieżnych zwierząt.
Marcin Kostrzyński, filmowiec i przyrodnik, ponownie zaskakuje nas ciekawostkami ze świata zwierząt. Tym razem w ramach cyklu "Marcin z lasu" prosto z Poleskiego Parku Narodowego Kostrzyński opowiedział o obyczajach młodych żółwi. Jak wygląda ich wylęganie i pierwsze kroki po ziemi?
Odwiedziny u borsuka rozpoczęły nowy sezon cyklu „Marcin z lasu”. Okazuje się, że te łagodnie zwierzęta łasicowate są bardzo towarzyskie. W okolicach ich legowisk chętnie pojawiają się wilki, jelenie i sarny. Dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniał to Marcin Kostrzyński, leśnik i miłośnik przyrody.
W drugiej połowie września rozpoczyna się okres godowy jeleni. W tym czasie ryki zwierząt są tak donośne, że można je usłyszeć w promieniu kilku kilometrów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy przyrodnika Marcina Kostrzyńskiego, aby zapytać o zwyczaje jeleni w trakcie rykowiska. Czy jelenie podczas rykowiska są groźne dla ludzi?
Marcin Kostrzyński przez wiele lat był myśliwym, postanowił jednak odłożyć broń i teraz do lasu chodzi z aparatem. Laureat "Pozytywki DDTVN" mieszka w leśniczówce i pomaga zwierzętom. Niedawno był naszym gościem. Opowiadał wówczas o wilku Mikołaju, którego uratował, mimo iż nie dawano mu szans. Panie Marcinie GRATULACJE i dziękujemy!