Kalendarz Adwentowy 2021: 12 grudnia. Czy polski łoś mógłby zastąpić renifera w świątecznym zaprzęgu?

Kalendarz Adwentowy 2021: dzień 13.
Na tropie łosia
Źródło: Dzień Dobry TVN
Święta zbliżają się wielkimi krokami, dlatego w wielu polskich domach już teraz pojawiają się bajeczne, bożonarodzeniowe dekoracje. Najmłodsi z zachwytem przyglądają się uroczystym przygotowaniom, a ich uwagę najczęściej przykuwają ozdoby nawiązujące do postaci Świętego Mikołaja i zaprzęgu jego rogatych pomocników. Okazuje się, że legendarne renifery mają wiele wspólnego z żyjącymi w Polsce łosiami. W Dzień Dobry TVN przekonywał o tym znany miłośnik przyrody, Marcin Kostrzyński.

Łoś - polski renifer Świętego Mikołaja

Łosie, podobnie jak renifery, należą do rodziny jeleniowatych i najczęściej zamieszkują bagienne tereny. Wyjątkowo długie nogi pozwalają im perfekcyjnie poruszać się nawet po grząskim, podmokłym gruncie. Zdaniem doświadczonego przyrodnika, te nieprzeciętne zwierzęta z powodzeniem mogłyby dołączyć do świątecznego zaprzęgu.

- Dziwię się, że Święty Mikołaj używa reniferów, ponieważ łosie byłyby znacznie lepsze. Łoś jest większy, jest szybszy, jest bardziej zrównoważony i jako gatunek występuje zarówno na skrajnie dalekiej Północy, czyli w tundrze, ale także na Południu, także dużo lepiej się dostosowuje - zauważył Marcin Kostrzyński, jednocześnie podkreślając, że to tylko niektóre zalety zachwycającego porożem, dostojnego ssaka, którego łatwo spotkać w polskiej Dolinie Biebrzy.

Łoś - czym się wyróżnia?

Łosie to okazałe i niezwykle silne zwierzęta, zwracające uwagę stosunkowo krępą budową. W przeciwieństwie do reniferów, potrafią doskonale pływać, a nawet nurkować w poszukiwaniu pożywienia.

- Uwielbiają pewien gatunek wodorostów, który znajduje się nawet kilka metrów pod wodą. Pływają na przykład przez fiordy w Skandynawii. Kiedyś widziałem łosia, który z potężnym porożem płynął przez rwący, potężny, zimny fiord - zauważył Marcin Kostrzyński.

Znany miłośnik przyrody podkreślił też, że łosie z godnym podziwu zacięciem potrafią bronić swojego potomstwa. Co ciekawe, w sytuacji zagrożenia mogą jednym kopnięciem przedniej racicy zabić niedźwiedzia. Długie nogi łosia pozwalają mu także doskonale skakać i biegać, osiągając prędkość nawet 50 km/h.

- Renifer tak szybko nie biega, bo ma krótkie łapki i wielkie kopyta, żeby chodzić po śniegu - ocenił ekspert.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

podziel się:

Pozostałe wiadomości