kosmos

  kosmos

  Ludzie zaśmiecają nie tylko Ziemię, ale również kosmos. Zdaniem specjalistów, śmieci kosmiczne stają się poważnym problemem ekologicznym. Co do nich należy? Czy mogą nam spaść na głowę? Jak można usunąć przedmioty pozostające na orbicie okołoziemskiej? Zapytaliśmy o to gości Dzień Dobry TVN: dra inż. Karola Seweryna z PAN i Łukasza Wilczyńskiego z Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

  George Zamka to amerykański astronauta i pilot wojskowy, w którym płynie polska i kolumbijska krew. O swoim polskim pochodzeniu, muzyce Chopina, zapachu kosmosu i spaniu w stanie nieważkości powiedział dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. Czy rodzina każe mu spisywać testament przed każdą misją?

  W kosmosie spędził prawie 4 tys. godzin, a na ziemię - oprócz badań i obserwacji - wysyłał kolejne odcinki swojego videobloga oraz teledyski własnego autorstwa. Po powrocie z kosmosu kanadyjski astronauta Chris Hadfield historię swojej kariery oraz najciekawsze anegdoty z życia na orbicie opisał w książce Kosmiczny poradnik życia na Ziemi. Z prowadzącym Dzień Dobry TVN Piotrem Kraśko rozmawiali o odkrywaniu kosmosu, tolerancji dla ryzyka i nowych technologiach w astronautyce. W jaką misję astronauta najchętniej by się zaangażował?

  Pod Tarnowem ma powstać największa w Europie baza dla astronautów. W wiosce księżycowej zamieszkają ci, którzy chcą się poczuć jak w kosmosie. W rolę astronautów chce się wcielić aż 50 osób. W projekcie udział może wziąć jedynie sześciu śmiałków. Jakie powinni spełniać warunki? Dlaczego tak bardzo zależy im, by wziąć udział w tym projekcie badawczym? Jaki eksperyment ma cel? I ile ma potrwać? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, Tomasz Janowski, architekt, który chciałby zamieszkać w bazie księżycowej, Kamil Muzyka, specjalista ds. prawnych, również chciałby zamieszkać w bazie księżycowej.

  Niektórzy wierzą w to, że nie jesteśmy jedyną cywilizacją w kosmosie. Do tych osób zalicza się gość Dzień Dobry TVN badacz cywilizacji pozaziemskich Grzegorz Sławicki, według którego na istnienie kosmitów są liczne dowody. Jakie? Do studia zaprosiliśmy również dziennikarza naukowego Jana Stradowskiego, aby zapytać go, czy jest szansa na kontakt z nimi.

  Prowadzący pierwsze wydanie Dzień Dobry Wakacje nieco się rozmarzyli;) Siedząc na "niewygodnych mebelkach" Dorota i Marcin zaplanowali wspólny urlop. Para wybiera się w kosmos! Nieźle! ;)

  NASA postanowiła zapoznać się z nowymi cywilizacjami żyjącymi w kosmosie i za pośrednictwem sondy New Horizons wysłać im wiadomość. Jakie informacje wysłaliby Polacy, gdyby mieli taką możliwość? W jakim języku? Zapytał o to reporter Dzień Dobry TVN Robert Stockinger.

  Gościem Dzień Dobry TVN był fizyk Tomasz Rożek, którym opowiedział nam o wynalazkach stworzonych specjalnie dla astronautów, które później wykorzystujemy w naszym życiu codziennym. Jakie przedmioty codziennego użytku zawdzięczamy naukowcom pracującym przy misjach kosmicznych?

  Cztery miesiące temu naukowcy z NASA świętowali pierwsze w historii udane lądowanie ziemskiego pojazdu na komecie. Na czele misji stał Artur Chmielewski, prywatnie syn Papcia Chmiela. Prowadząca Dzień Dobry TVN Kinga Rusin odwiedziła naukowca w jego kosmicznym królestwie w Kalifornii. Czy Papcio Chmiel przewidział życie swojego syna? Kiedy naukowiec dostał pracę w NASA? Co łączy orzeszki ziemne z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej? Czy Artur Chmielewski sam chciałby polecieć w kosmos? Co jest spełnieniem jego marzeń? Będziecie zaskoczeni, kiedy się dowiedzie, jakie zwierzę często odwiedza posiadłość Pana Artura.

  Michał Czapski spędził dwa tygodnie na pustyni w stanie Utah, w USA, gdzie symulował życie marsjańskich osadników. Jak wyglądałoby życie na Czerwonej Planecie i jakie niedogodności czekają na mieszkańców? Kiedy powstanie pierwsza prawdziwa kolonia marsjańska? Zobaczcie!

  Tomasz Bagiński nakręcił krótkometrażowy film dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Obraz "Ambition" nawiązuje do misji sondy Rosetta, która 12 listopada, po 10 latach lotu, wyląduje na komecie 67P/Czuriumow-Gierasimienko. W studiu Dzień Dobry TVN gościem był twórca kultowej już Katedry - Tomasz Bagiński.

  Aleksandra Granat, nauczycielka z Sosnowca, zakwalifikowała się do grupy osób, które mogą polecieć na Marsa. Czy polska nauczycielka znajdzie się w finałowej czwórce, która po 10 latach szkoleń poleci na Marsa... w podróż w jedną stronę? Czy rodzina wspiera ją w tych staraniach? Jak Pani Aleksandra przygotowuje się do lotu w kosmos?

  Jest pierwszym Kanadyjczykiem, który odbył spacer w przestrzeni kosmicznej, w kosmosie spędził łącznie 165 dni, największą sławę przyniosły mu jednak "kosmiczne teledyski", które nagrywał podczas pobytu na stacji kosmicznej! Z Bartoszem Węglarczykiem o przełamywaniu lęku i życiu w kosmosie rozmawiał Chris Hadfield.

  Zdjęcie niezwykłego obiektu obiegło nie tylko internet, ale było pokazywane nawet w telewizji. Ba... do Siedlec przyjeżdżały ekipy telewizyjne z całej Polski, by mu się przyjrzeć. Dla jednych to kosmiczna bzdura, a dla innych obiekt bardzo ułatwiający życie osobom niepełnosprawnym i do tego bezpieczny. Reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer postanowił sam zbadać temat... Macie jakieś rady dla Filipa odnośnie jego kondycji? :)

  Z zawodu jest elektrykiem, który lubi... patrzeć w gwiazdy i marzyć. Mówi o sobie, że jest właścicielem całego wszechświata. Gwiazdy sprzedaje po blisko 50 dolarów, 100 planet po 100 dolarów, a czarną dziurę za 13 milionów dolarów. Ma orzeczenie norweskiego sądu, że to co robi, czyli sprzedaż kosmosu w kawałkach, jest całkowicie legalna. Dorota Wellman rozmawiała z Mariuszem Białkiem, sprzedawcą gwiazd. Kto z Was chciałby dostać w prezencie gwiazdkę z nieba? :)

  Na środku pustyni, w stanie Nowy Meksyk powstał pierwszy, prywatny port kosmiczny. Kto jest pomysłodawcą i inwestorem? Kiedy wylecą pierwsi podróżni?