kosmos

  kosmos

  Papcio Chmiel kultowymi komiksami wychował kilka pokoleń Polaków, także swojego syna Artura. Był z niego niezwykle dumny i nieustannie go wspierał. Stworzył nawet rysunek do jego książki "Kosmiczne wyzwania". O swojej pracy i pasji Artur B. Chmielewski, dyrektor misji międzyplanetarnych w NASA, opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Ludzkość od stuleci obserwuje niebo. Naukowcy z różnych epok starali się zgłębić tajemnice kosmosu, a od kilku dekad poszukują również życia pozaziemskiego. Niedawno Pentagon potwierdził autentyczność nagrań wykonanych przez amerykańskich pilotów, które ukazują niezidentyfikowane obiekty lotnicze. O UFO i krążących po sieci filmikach rozmawialiśmy z Martą Małochą z Fundacji Nautilus.

  Są osoby, które kwestionują kulisty kształt Ziemi i przedstawiają argumenty na to, że nasza planeta jest płaska. Twierdzą również, że Australia nie istnieje. Skąd biorą się tego typu teorie? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN popularyzatora astronomii "Z głową w gwiazdach" Karola Wójcickiego. Nasz gość powiedział również, co będziemy mogli zobaczyć dzisiaj na "polskim niebie".

  Już dziś o 13.00 wystartuje pierwsza w historii misja, która wykona badania wnętrza Marsa! O szczegółach misji Insight i roli jaką odegra w niej polskie urządzenie "Kret HP3", opowiedzieli nam, w Dzień Dobry TVN, popularyzator - nauki Karol Wójcicki i Tomasz Kuciński, wiceprezes firmy Astronika, która zaprojektowała i zbudowała Kreta.

  Jaką cenę płaci astronauta za tak długi okres spędzony poza Ziemią? Czy dłuższe wyprawy kosmiczne są już w naszym zasięgu? Czy zawód kosmonauty jest romantyczny? Scott Kelly: "Wykonujesz najbrudniejsze prace, ale tez oglądasz najbardziej niesamowite widoki jakie można sobie wyobrazić". Z astronautą rozmawiał Marcin Sawicki.

  Nasz gość dr Grzegorz Słowik, fizyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego, wraz z międzynarodową grupą naukowców odkrył, że w chmurach Wenus może istnieć życie! Tę tezę bada teraz NASA, która przygotowuje specjalną misję na Wenus, by sprawdzić te rewelacje.

  2 kwietnia z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała gigantyczna rakieta Falcon 9, a my Polacy mieliśmy w tym niezwykłym przedsięwzięciu udział. Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Jacka Kośca, dyrektora Programu Kosmicznego w Creotech, który opowiedział nam o tej misji. Jaka jest rola Polków w misji? Co Jacek Kosiec sądzi o załogowych lotach kosmicznych w dalekie zakątki kosmosu? - Myślę, że wydarzy się to. W perspektywie kilkunastu lat ludzie wylądują na Marsie. Zasadnicze pytanie jest: po co i co chcemy osiągnąć? - mówił w Dzień Dobry TVN dyrektor Programu Kosmicznego w Creotech.

  Podobno za 120 lat w ziemię ma uderzyć asteroida ważąca 77 miliardów ton. Postanowiliśmy zweryfikować te informację u Artura Chmielewskiego, który pracuje w NASA. Czy trajektorie asteroid można przewidzieć? Jak cenne są dla nas asteroidy? Ile asteroid śledzi obecnie NASA? Czy asteroidy są największym zagrożeniem dla Ziemi? Z Arturem Chmielewskim rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Michał Malinowski.

  Mike Massimino to amerykański inżynier i astronauta NASA. W kosmos poleciał dwa razy - wahadłowcem Columbia w marcu 2002 r. oraz promem Atlantis w maju 2009 r. Ile miał lat, kiedy zaczął marzyć o tym, by zostać astronautą? Jak zareagował, kiedy NASA zaproponowała mu współpracę? Czy poznał swojego idola - Neila Armstronga? Co sądzi o wizji Muska? Astronautę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Połączyła ich wspólna pasja do kosmosu. Zaczynali od skromnych projektów na uczelni. Teraz mogą pochwalić się współpracą z Europejską Agencją Kosmiczną. Polacy są autorami projektu Dream. Ich eksperyment miał za zadanie sprawdzić, jak wiercić w skałach, które latają w kosmosie. Koncepcję swojego eksperymentu wymyślili podczas wspólnego posiłku. Nad czym teraz pracują?

  Na lotnisku wojskowym w Pile skończyła się pierwsza w Polsce analogowa misja księżycowa. Jaki cel miał ten projekt? Jakie zadania mieli do wykonania kosmonauci? Sprawdził to prezenter pogody Tomasz Zubilewicz.

  Na pustyni w stanie Utah (USA) znajduje się ośrodek NASA, w którym panują warunki zbliżone do tych panujących na Marsie. Znalazła się tam grupa złożona w całości z Polaków. Czy mają szanse polecieć na Czerwoną Planetę? Czy polska myśl techniczna jest bliska światowej? W Dzień Dobry TVN o życiu na Marsie powiedzieli: Krzysztof Jędrzejak, Jędrzej Górski i Michał Kazaniecki - Polacy, którzy przez 2 tygodnie testowali kosmiczny sprzęt i rozwiązania technologiczne, które być może zostaną wykorzystane podczas pierwszej na świecie misji na Marsa. Dlaczego przygotowania do niej trwają tak długo i ile trwałaby podróż?

  O kosmitach i życiu pozaziemskim, z Anną Senkarą rozmawiali: Jake Gyllenhaal i Rebecca Ferguson. Jak udało im się stworzyć tak realistyczny obraz kosmosu w filmie "Life"? Czy ich zdaniem, gdzieś we wszechświecie, istnieje obca cywilizacja?

  W USA w stanie Utah wystartowała pierwsza polska misja analogowa na Marsa. Oznacza to, że naukowcy przeprowadzają testy na pustyni, która geologicznie zbliżona jest do warunków na Marsie. Co dokładnie sprawdzają? Jak wygląda ich praca? W Dzień Dobry TVN psycholog, wynalazca prysznica mgłowego i organizator misji Jakub Falaciński odpowiedział na pytanie czy kolonizacja Marsa jest blisko?

  W Zambii na niebie ukazał się niezidentyfikowany kształt przypominający dementora z "Harry'ego Pottera". Takie zdarzenia zawsze sprawiają, że zadajemy sobie to samo pytanie: czy jesteśmy sami w Kosmosie? Jak wytłumaczyć dziwne zdarzenia, takie jak pojawianie się kręgów w zbożu, zadziwiające przypadki okaleczeń zwierząt i niezidentyfikowane obiekty latające na niebie? Istnieją różne teorie, np. zakładające, że UFO to rozpuszczana przez rząd kontrolowana plotka, mająca na celu przykryć ślady po wojskowych eksperymentach. Ile w tym prawdy? W Dzień Dobry TVN spytaliśmy o to ufologa i dziennikarza Janusza Zagórskiego.

  Dziś "w pobliżu" Ziemi przelatywać będzie asteroida 2016WF9. Zbliży się do nas na odległość 51 mln km - taki dystans dzieli Ziemię od pateny Wenus w momencie, kiedy są najbliżej siebie. Czy ten kosmiczny obiekt w nas uderzy? Popularyzator astronomii Karol Wójcicki twierdzi, że nie ma takiej możliwości. A co na to wróżka Anna Kempisty? Lubimy bać się końca świata?