Palenie ognisk, hałasy, zaśmiecanie, a nawet kradzieże. O to oskarżają Romów niektórzy mieszkańcy poznańskiej dzielnicy Winogrady. To jedna strona medalu. Druga pokazuje grupę ludzi, którzy są bezsilni, nie mogą podjąć w Polsce pracy, bo są analfabetami. - Trudno dostać pracę, jak nie ma się szkoły i nie umie czytać - mówi Gole w programie "Uwaga! TVN".
Wrześniowe wydania "Vogue" zawsze są wyjątkowe. Tym razem jednak nie tylko pod kątem modowym. Polska edycja postanowiła zająć się tematem nadziei i do udziału w sesji okładkowej zaprosiła młodą aktywistkę, 10-letnią Biankę Nwolisę, której zdjęcie z transparentem: "Stop Calling Me MURZYN" jakiś czas temu obiegło całą Polskę. Bianka wraz z całą rodziną gościła także w naszym programie.
Jak daleko firma może ingerować w życie prywatne pracownika? Rozmawialiśmy o tym w Dzień Dobry TVN z Grzegorzem Miecznikowskim, który nie dostał pracy ze względu na swoją orientację seksualną. Skąd firma, w której starał się o pracę, wiedziała o jego orientacji seksualnej? Czy firma, która naruszyła zasadę równego traktowania w zatrudnieniu poniesie konsekwencje? Jaki będzie finał tej historii? O komentarz poprosiliśmy psychologa biznesu Miłosza Brzezińskiego.
Coming out dla osoby transpłciowej to jeden z najtrudniejszych momentów w jej życiu. Jeszcze trudniej jest, gdy ta osoba to uczeń szkoły. Wtedy, poza uporaniem się z samym sobą, trzeba walczyć o akceptację w środowisku szkolnym. Istnieją sytuacje, jak w przypadku gościa Dzień Dobry TVN Stanisława Orszulaka, gdy rada pedagogiczna robi wszystko, alby w tym trudnym momencie wesprzeć ucznia. Co, gdy sytuacja jest odwrotna? O głośnej sprawie w Rybniku, gdzie transpłciowa uczennica została wyrzucona ze szkoły mówił Slava Melnyk - ekspert ds. edukacji kampanii przeciw homofobii. Czy dziewczyna faktycznie została z niej wyrzucona przez swoją płeć? Jakie przeszkody spotykają na co dzień ucznia transpłciowego?
W naszej kulturze płeć jest czynnikem, który różnicuje ludzi pod względem tego, czego się po nich spodziewamy kompetencyjnie. Choć nie ma to związku z merytoryką tego co robimy, z góry zakłada się, że kobieta jest słabsza od mężczyzny. Kobieta musi przez to wykazywać się dwa razy bardziej. O stereotypach zakorzenionych w naszej kulturze rozmawialiśmy z dziennikarką Pauliną Młynarska, psychologiem i socjologiem dr Joanną Heidtman oraz projektantka Ewą Minge.
Do końca kwietnia tego roku policja odnotowała 240 przypadków nawoływania do nienawiści na tle rasowym i etnicznym. To o połowę więcej niż rok temu o tej samej porze. Tymczasem premier Beata Szydło zlikwidowała Radę ds. do spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji. O wzroście agresji i braku reakcji władz rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z prof. Małgorzatą Fuszarą ze Stowarzyszenia Kongres Kobiet, była pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania.
Nominacje do Oscarów nie wyglądają kolorowo Po ogłoszeniu tegorocznych nominacji do Oscarów wybuchł skandal. Okazało się, że już drugi raz z rzędu Amerykańska Akademia Filmowa wytypowała wyłącznie białoskórych aktorów. Media i niektórzy czarnoskórzy aktorzy zarzucili głosującym rasizm i dyskryminację. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy polskiego aktora i reżysera, mieszkającego w Stanach Zjednoczonych Omara Sangare. Rozmawiała z nim dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Wendzikowska.
Statystyczna Europejka zarabia 16 proc. mniej niż mężczyzna. W Polsce ta różnica jest jeszcze większa - Polka zarabia 20 proc. mniej od swojego kolegi, który zajmuje takie samo stanowisko co ona. O powodach tych różnic i pomysłach na zmianę rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Alicją Tatarczuk-Nowik z Centrum Młodych Kobiet.
Prezenterka pogody Dzień Dobry TVN właśnie wydała swoją autobiografię. Jak Omenaa Mensah wspomina dzieciństwo? Czy była prześladowana z powodu koloru skóry? Co ją zainspirowało do napisania książki? O tym i o swojej metamorfozie opowiedziała dziennikarce Dzień Dobry TVN Agnieszce Jastrzębskiej.
Kobiety mają dbać o dom i dobrze wyglądać, a mężczyźni pracować i utrzymywać rodzinę. Dlaczego od najmłodszych lat wpaja się dzieciom stereotypowe role dotyczące ich płci? Dlaczego oczekiwania społeczeństwa wobec chłopców są odmienne od oczekiwań wobec dziewczynek? Czy dyskryminujemy własne dzieci? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z aktorką Agnieszką Wielgosz, felietonistką Agatą Passent i dziennikarką Pauliną Reiter.
Pani Elżbieta Mirga-Wójtowicz, pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. mniejszości narodowych i etnicznych, nie zmieniła nazwiska po ślubie, by zaznaczyć przynależność do romskiej społeczności. Justyna Matkowska, wokalistka, studentka polonistyki, właścicielka firmy eventowej bardziej wygląda, jak indyjska księżniczka niż rodowita Romka. Jednak spotyka ją ostracyzm społeczny i nietolerancja. W studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały o ty, jak żyje się romskiej kobiecie w polskim społeczeństwie.
Są takie przedszkola i szkoły, w których "bezglutenowe dzieci" są traktowane w inny sposób. Czy MEN powinno tak zróżnicować menu szkolne, by każde dziecko mogło odżywiać się w sposób, w jak pozwala mu na to organizm i biologiczne predyspozycje? Goścmi Dzień Dobry TVN były: Grażyna Jezierska-Helbert, dyrektor przedszkola, które przyjmuje dzieci z celiakią oraz Małgorzata Źródlak z Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, mama dziecka, które z tą chorobą boryka się od urodzenia.