Zwyczaje wielkanocne na Podlasiu
Podlasie słynie ze swojej bogatej kultury i wielkiego zamiłowania do tradycji. To tam na wielkanocnym stole królują liczne słodkości. - Sapiehowie jak urządzali Wielkanoc to szykowali 365 babek i 52 mazurki. Jednak mazurki były wtedy stosunkowo nowe, to ciasto jest wzorowane na tureckiej baklawie - powiedziała mieszkanka Podlasia Małgosia.
Tak dużą liczbę produktów trudno było poświęcić, dlatego Sapiehowie zamiast małego koszyczka mieli kosz na ziemniaki albo kopańkę. - Niektórzy nosili też to jedzenie na serwecie, którą później się zawijało i w razie choroby otulało się nią dziecko - dodała Małgosia.
Oprócz tradycyjnych potraw na Podlasiu nie brakuje również kolorowych pisanek. - U nas pisanki pisane są woskiem. Ta technika polega na używaniu wosku pszczelego na ugotowane na twardo jajko. Później wkładamy takie jajko do gorącej farbki - wyjaśniła mieszkanka Podlasia Zosia.
Podlasie babami stoi
Współcześnie na świątecznym stole na Podlasiu również nie brakuje bab. - Ta jest z czterdziestu żółtek, do tego masło i bakalie, w zależności jakie kto lubi - powiedziała Teresa. W święta gospodynie domowe przygotowują także babę gotowaną. - Do niej przede wszystkim jest potrzebna specjalna foremka. Robimy ją z masła, cukru i żółtek - dodała.
Na Podlasiu nic się nie może zmarnować, dlatego gospodynie domowe z pozostałych po jajkach białek wykonują mazurki. - To ciasto wtedy jest białe - powiedziała jedna z nich.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Anna Dymna i jej tradycyjna Wielkanoc. "Robię wszystko, czego mnie mama nauczyła"
- Czy sportowcy folgują sobie w święta? "Najważniejsze, żeby zachować zdrowy umiar"
- Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?
Autor: Anna Gondecka
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN