Związki i seks

Kto jest bardziej emocjonalny, kobiety czy mężczyźni? Ta odpowiedź może was zaskoczyć

Związki i seks

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
INTERIA.PL/ PAP Life
Kobieta i mężczyzna przy plaży

Ile razy słyszałyśmy, że to my należymy do grupy emocjonalnych, porywczych i wrażliwych osób. Bo hormony, bo cykl menstruacyjny, bo… jesteśmy kobietami. Tymczasem przeprowadzono badanie, które udowadnia, że płeć nie ma tu nic do rzeczy. Co jest zatem prawdą, a co stereotypem?

Stereotypy dotyczące kobiet

Od wielu lat panuje przekonanie, że zarówno małe dziewczynki, jak i dorosłe panie są bardziej emocjonalne niż panowie. To przecież płeć piękna rozczula się nad losem słabszych, wykazuje większą wrażliwość na otaczający ją świat, a także nerwowo reaguje na nieprzyjemne sytuacje. Powszechna opinia została jednak nieco zmodyfikowana. Autorzy nowego badania naukowego udowodnili, że rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Uczeni doszli do wniosku, że wybuchy złości i nadmierna egzaltacja nie są domeną kobiet, a sposób, w jaki oceniamy reakcje ludzi, wcale nie wynika z płci, lecz uprzedzeń i utrwalonych stereotypów.

Zobacz wideo:

Czy życie kobiety zaczyna się po 40-tce?
Czy życie kobiety zaczyna się po 40-tce? Źródło: Dzień Dobry TVN

Kto jest bardziej emocjonalny – kobiety czy mężczyźni?

Zespół badaczy z Uniwersytetu Michigan postanowił raz na zawsze rozwiać wątpliwości dotyczące emocjonalności. Czy stereotypy dotyczące pań są prawdą? Naukowcy przeprowadzili eksperyment z udziałem 142 osób obojga płci. Kobiety podzielono na cztery grupy. W pierwszej znalazły się panie, które nie stosują antykoncepcji hormonalnej, a do pozostałych trzech dołączyły kobiety stosujące różne doustne środki antykoncepcyjne. Obserwacja uczestników trwała 75 dni, a naukowcy z dokładnością analizowali stany emocjonalne badanych. Ostateczne wyniki udowodniły, że różnice w wahaniach emocjonalnych u kobiet i mężczyzn są niemal niezauważalne. Co więcej, różnic nie odnotowano także w przypadku kobiet stosujących antykoncepcję, oraz tych, które z niej zrezygnowały.

Emocje i cechy, takie jak: entuzjazm, nerwowość czy psychiczna odporność, bywają różnie interpretowane u ludzi w zależności od ich płci. Dla przykładu, gdy mężczyzna emocjonuje się przebiegiem rozgrywki sportowej, uważany jest za pełnego pasji kibica. Tymczasem kobieta, której emocje ulegają zmianie pod wpływem jakiegokolwiek zdarzenia, nawet wówczas, gdy zostaje sprowokowana, postrzegana jest jako nieracjonalna i znerwicowana. Nasze badanie dowodzi, że takie myślenie opiera się wyłącznie na stereotypach i nie ma uzasadnienia naukowego

Co więcej, kobieta przyznała także, że w przeszłości płeć piękna wykluczana była z rozmaitych badań z powodu "emocjonalności" i założenia, że wahania poziomu hormonów zaburzą prawidłowe wyniki. - Nasza analiza pokazuje dobitnie, że wykluczanie kobiet z naukowych eksperymentów było dużym błędem" - podsumowała Beltz.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: INTERIA.PL/ PAP Life

Pozostałe wiadomości