25 proc. Polek unika seksu. Jakie są tego powody? Jak odzyskać ochotę na seks? Rady seksuologa

Libido to inaczej popęd seksualny, który w pewnych sytuacjach życiowych może ulec zmniejszeniu. Spadek libido, a co za tym idzie brak chęci na podjęcie współżycia może frustrować, jednak warto wiedzieć, że zwiększenie libido jest jak najbardziej możliwe. Istnieje wiele metod, które nie tylko sprawią, że ochota na seks będzie częstsza, ale też wpłyną pozytywnie na jego jakość. Sprawdź, jak podnieść libido!

Czasem zwiększenie libido możliwe jest dzięki kieliszkowi wina czy seksownej bieliźnie, które pobudzą zmysły obojga partnerów. Gdy to nie pomaga, warto sięgnąć po inne środki.

>>> Zobacz czat z seksuolog Izabelą Jąderek.

Od czego zależy libido u kobiet i mężczyzn?

Libido nie działa na włącznik jak światło, które włączamy i wyłączamy jednym pstryknięciem. Na jego poziom wpływ ma wiele czynników. Do najważniejszych należą hormony, które kształtują nasz popęd, a także tryb życia, stres, wiek i używki. Wszystkie te czynniki mogą spowodować obniżenie chęci na seks. Warto zaznaczyć, że jest to częsta sytuacja u kobiet w okresie menopauzalnym, podczas którego dochodzi do zaburzeń gospodarki hormonalnej. Wpływ na libido ma również prolaktyna – jej za duży poziom powoduje spadek libido. Taka sytuacja dotyka najczęściej kobiety karmiące. U mężczyzn libido naturalnie spada po 45. roku życia na skutek gwałtownego spadku poziomu testosteronu.

>>> Zobacz także:

Libido – jak je zwiększyć?

Za największego wroga libido uważa się rutynę w związku i w sypialni. Stosunek odbywany na bazie jednego scenariusza może skutecznie zniechęcić do seksu. Warto wypróbować nowe pozycje lub urozmaicić grę wstępną o stosunek oralny, który może pomóc rozpalić w waszej alkowie dawny ogień. Dobrym rozwiązaniem może być również sexting, czyli wysyłanie sobie erotycznych fotografii lub wiadomości. Ciekawym pomysłem na grę wstępną może być również masaż erotyczny. Warto wykorzystać do niego olejek migdałowy lub jaśminowy. Ważne jest, aby zaskakiwać partnera i zaoferować mu dreszczyk ekscytacji, którego wszyscy podświadomie pragniemy.

Za kolejnego wroga libido uważa się brak snu. Jego niedobór może bardzo skutecznie obniżyć temperaturę w sypialni, dlatego warto zadbać optymalną ilość (6–8 godzin na dobę) i właściwą higienę snu. Środki nasenne również są sprawcami niskiego popędu i należy się ich wystrzegać.

Na podniesienie libido wpływ ma również codzienna aktywność fizyczna. Już 20-minutowe ćwiczenia typu cardio mogą doprowadzić do pobudzenia, głównie za sprawą wydzielanych podczas wysiłku fizycznego endorfin, czyli „hormonów szczęścia”, które niwelują stres oraz niepokój. W przypadku mężczyzn warto zastosować ćwiczenia siłowe, które powodują wzrost poziomu testosteronu. Ponadto aktywność fizyczna powoduje, że wyglądamy lepiej i podobamy się sobie, co również ma ogromny wpływ na nasze zachowanie w sypialni – samoakceptacja jest ważnym czynnikiem definiującym nasze życie seksualne.

Tego typu domowe sposoby na zwiększenie libido pozwalają nie tylko zwiększyć popęd seksualny, ale i na nowo odkryć radość z seksu.

Przez żołądek do serca i... sypialni – co jeść na zwiększenie libido?

Afrodyzjaki, które mają za zadanie zwiększenie libido u mężczyzny i u kobiety, są znane od wieków. Ich lista jest długa, a znajdują się na niej m.in.:

 • ostrygi (zawierają mnóstwo cynku),
  • banany,
   • brzoskwinie,
    • truskawki,
     • awokado,
      • migdały,
       • czekolada (zwłaszcza gorzka),
        • kawior,
         • szparagi,
          • owoce morza.

           Dowiedziono, że niektóre przyprawy i zioła również odgrywają ważną rolę w kreowaniu popędu. Już w starożytności za zioła na zwiększenie libido uważano m.in. cynamon, imbir, ostrą paprykę, szafran i bazylię.

           Jak zwiększyć libido u kobiety?

           Zwiększenie libodo może wydawać się trudną sprawą, dlatego warto czasem sięgać po niekonwencjonalne sposoby. Jednym z nich mogą być noszone przez kilka godzin przed stosunkiem kulki gejszy, które lekko wibrując, delikatnie drażnią ścianki pochwy. Warto skusić się na żel intymny, który spotęguje doznania i sprawi, że stosunek będzie przyjemniejszy.

           Jak zwiększyć libido u mężczyzn?

           Jak poprawić libido u mężczyzny, gdy powyższe sposoby zawodzą? Warto zaznaczyć, że na popęd seksualny u mężczyzn duży wpływ ma ich stan zdrowia. Na jego obniżenie i kłopoty z erekcją (które bardzo często powodują spadek libido) wpływ mogą mieć choroby, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca. Warto udać się do lekarza, który pomoże zdiagnozować problem.

           Czy tabletki na zwiększenie libido są skuteczne?

           Tabletki na libido dla kobiet i mężczyzn to suplement diety, które można kupić w aptece. Zawierają one składniki takie jak: L-arginina, żeń-szeń, kofeina, imbir i Muira puama, których zadaniem jest poprawienie potencji i zwiększenie satysfakcji czerpanej z seksu. Nie przeprowadzono badań mających na celu potwierdzenie ich wpływu na wzrost libido, jednak wiele osób deklaruje ich skuteczność. Przez zażyciem tego typu środków należy zawsze zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych.

           Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

           podziel się:

           Pozostałe wiadomości