Skąd wzięła się zmiana czasu? Niektórzy obwiniają za to Benjamina Franklina

Zmiana czasu
Czas na zmianę... czasu
Źródło: Dzień Dobry TVN

W nocy z soboty 26 na niedzielę 27 października nastąpiła zmiana czasu z letniego na zimowy. Czemu ma ona służyć i czy kiedyś od niej odstąpimy? O te i inne kwestie Krzysztof Skórzyński zapytał Rafała Żaka.

Czy zmiana czasu jest konieczna?

Krzysztof Skórzyński powitał widzów Dzień Dobry TVN ze znajdującej się na Zamku Królewskim wieży zegarowej.

- Wspięliśmy się tutaj, na górę, z naszą ekipą, żeby przestawić wielkimi korbami ten zegar na szczycie Zamku Królewskiego - wyjaśnił prowadzący Dzień Dobry TVN.

Chwilę później do dziennikarza dołączył pisarz i popularyzator nauki, Rafał Żak, który podkreślił, że zmiana czasu ma spory wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.

- Gdybyśmy na to popatrzyli z perspektywy analiz pokazujących, jak ta zmiana czasu na różne aspekty rzeczywistości wpływa, to trudno jest znaleźć dowody na to, że (przestawianie zegarka - przyp. red.) to jest sensowne zajęcie - podkreślił ekspert.

Dlaczego wymyślono zmianę czasu?

Na temat tego, dlaczego postanowiono dokonywać zmiany czasu, krąży wiele teorii. Rafał Żak przytoczył jedną z najpopularniejszych.

- Taka najczęściej powtarzana (teoria - przyp. red.) to jest opowieść o tym, że Benjamin Franklin, kiedy był ambasadorem Francji, zauważył, że Francuzi muszą wieczorami zapalać świece po to, żeby móc dłużej popracować. On podobno to policzył i wyszło mu, że to jest 30 mln kg wosku rocznie, które można by zaoszczędzić [...]. Ta refleksja dojrzewała jednak długo, bo dopiero w 1916 r. ktoś się na tę zmianę czasu zdecydował. To byli Niemcy, a ich motywacja była bardzo prosta: "jak zaczniemy oszczędzać na prądzie, to będziemy mieli więcej pieniędzy na prowadzenie wojny" - wyjaśnił.

Ekspert podkreślił jednak, że, choć powyższa opowieść ma wielu zwolenników, założenia Franklina nie zawsze sprawdzają się w naszym codziennym życiu.

- My nie zauważamy takich prostych rzeczy, np., że jak zmieniamy czas, to oświetlenie uliczne działa tak samo, tylko o innej porze - zaznaczył.

Gość Dzień Dobry TVN przyznał również, że liczy na odejście od zmiany czasu.

- Lubię wierzyć, że będziemy się w końcu zachowywać racjonalnie i z tego zrezygnujemy - podsumował.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości