Zatrucie tlenkiem węgla jest możliwe także latem. "Czad stanowi zagrożenie przez cały rok"

nieprzytomna kobieta leży na podłodze
Science Photo Library/Getty Images
Źródło: Science Photo Library RF
O zatruciach czadem najczęściej słyszy się zimą. Tymczasem ten bardzo niebezpieczny dla zdrowia i życia gaz może się uwalniać także latem. Jak to możliwe i co zrobić, aby nie doszło do tragedii?

Dlaczego czad jest niebezpieczny?

Tlenek węgla, czyli czad to toksyczny gaz, który może doprowadzić do poważnego zatrucia, a nawet śmierci. Najczęściej wytrąca się podczas niecałkowitego spalenia gazu ziemnego. Choć o zatruciach czadem słyszy się głównie zimą, to latem - zwłaszcza w upalne dni - także się zdarzają.

– To sporadyczne przypadki, ale trzeba pamiętać, że czad stanowi zagrożenie przez cały rok – ostrzegał w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl bryg. Karol Kierzkowski, oficer prasowy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Zatrucie czadem latem – jak do niego dochodzi?

Zatruciu czadem o tej porze roku sprzyja przede wszystkim wysoka temperatura. Podczas upałów temperatura przewodów kominowych jest nawet dwa i pół raza wyższa od tej, która panuje na zewnątrz. Gdy dojdzie do ich przegrzania, może powstać tzw. ciąg wsteczny. Oznacza to, że spaliny z piecyka gazowego, używanego do ogrzewania wody (nadal można je znaleźć w wielu domach) - zamiast wydostać się kominem na zewnątrz - wracają do mieszkania.

- Do takich sytuacji dochodzi, gdy kratka w łazience jest niedrożna lub czymś zatkana. Zdarza się, że sami próbujemy je uszczelniać, bo sądzimy, że wpuszczają do naszych domów czy mieszkań zimno – mówił w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl bryg. Karol Kierzkowski.

Dlatego tak ważne jest, aby w czasie upałów nie zamykać szczelnie okien i regularnie sprawdzać drożność przewodów kominowych. Warto także korzystać ze specjalnych czujników.

Tlenek węgla jest bezwonny i bezbarwny, tym samym nie jesteśmy w stanie dostrzec, że się ulatnia. Podtruwa nas, aż w końcu tracimy przytomność. Zdarza się, że rodzina znajduje poszkodowanego zbyt późno, gdy już niewiele dla się zrobić. Montaż czujnika pozwala wykryć zagrożenie odpowiednio wcześnie i choć nie ma obowiązku, aby posiadać takie czujki, to warto je mieć, bo mogą uratować życie - dodał strażak.

Zatrucie czadem - objawy

Rodzaj i nasilenie objawów zależą od stężenia gazu. Jeśli jest niewielkie, to u poszkodowanych obserwuje się:

  • ból głowy;
    • nudności;
      • wymioty;
        • zmianę zabarwienia spojówek oraz płytki paznokcia;
          • zaburzenia pamięci, koncentracji;
            • niewyraźną mowę.

              Bardzo wysokie stężenie gazu prowadzi do niemal natychmiastowej utraty przytomności. Poszkodowany umiera zazwyczaj w ciągu kilku minut.

              Zatrucie czadem w Wielkopolsce. Nie żyje 11-latek. Zobacz wideo:

              x-news

              Zobacz także:

              Partnerka Filipa Chajzera miała wypadek samochodowy. "W kilka sekund życie staje przed oczami"

              Przyszła na komisariat z martwym niemowlakiem. Powiedziała, że go zabiła

              Burza zniszczyła twoje auto lub dom? Zobacz, jak skutecznie ubiegać się o odszkodowanie

              Autor: Katarzyna Oleksik

              Źródło zdjęcia głównego: Science Photo Library RF

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości