Turkusowe Jezioro w Wolińskim Parku Narodowym – poznaj jego tajemnice!

Jezioro Turkusowe
anyaaivanowa/Getty Images

Jezioro Turkusowe na wyspie Wolin znane jest również jako "jezioro szmaragdowe". Znajduje się na południu wsi Wapnica. W słoneczne dni przyciąga wielu turystów, którzy chcą zobaczyć jedno z najpiękniejszych jezior w Polsce.

Jezioro Turkusowe zaskakuje wyglądem. Co sprawia, że woda jest turkusowa, a jak twierdzą niektórzy, nawet szmaragdowa? Ten wspaniały kolor powstaje na skutek odbicia promieni słonecznych od wody, w której znajduje się m.in. białe wapno osiadłe na dnie.

Jezioro Turkusowe – opis

Jezioro Turkusowe położone jest we wsi Wapnica na wyspie Wolin. Powstało na miejscu dawnej kopalni kredy. W połowie XX wieku pozyskiwanie kredy przestało być opłacalne, a złoża się kurczyły. Jednocześnie dochodziło do samoistnego wypełniania się zbiornika wodami podskórnymi i opadowymi. W latach 60. poziom lustra wody zrównał się z poziomem Zalewu Szczecińskiego i do dnia dzisiejszego jest niemal niezmienny. Jezioro znajduje się na wysokości 2,6 m n.p.m. i ma głębokość 21 m.

Jezioro Turkusowe jest jedną z największych atrakcji w obrębie Wolińskiego Parku Narodowego. Zbiornik otoczony jest pięknymi lasami. Wokół jeziora rozciągają się tereny objęte ochroną, m.in. obszar ochrony im. prof. Władysława Szafera oraz obszar ochrony im. dr Bogdana Dyakowskiego. W okolicy można podziwiać wiele pomników przyrody. Do najsławniejszych należą dęby: "Prastary", "Perun", "Bliźniaki" czy "Dąb Pamięci". Jednym z licznych wzniesień w okolicy jest Piaskowa Góra, doskonały punkt widokowy, z którego podziwiać można całą okolicę wraz z Jeziorem Turkusowym, Wapnicą i Lubinem. W pobliżu jeziora znajduje się także inny punkt widokowy "Zielonka", z którego można obserwować panoramę delty Świny.

Należy pamiętać, że w Jeziorze Turkusowym nie można pływać ani wędkować . Warto jednak tu przyjechać, zwłaszcza w pogodny dzień, aby zobaczyć jego niezwykłą barwę i rozkoszować się bliskością natury.

Jak dojechać do Jeziora Turkusowego?

Dojazd do Jeziora Turkusowego nie powinien przysporzyć nikomu trudności. Miejscowość Wapnica oddalona jest zaledwie o 6 km na północ od Międzyzdrojów. Można do niej dojechać samochodem i autobusem. Jadąc z Międzyzdrojów, należy kierować się ku miejscowości Lubin. Następnie ulicą Nadbrzeżną dojeżdża się do Wapnicy. Tam należy skręcić w lewo w ulicę Turkusową (jak nazwa wskazuje, turysta może być pewny, że znajduje się już blisko celu). Jadąc ulicą Turkusową, można zobaczyć duży parking, przygotowany specjalnie dla wszystkich zwiedzających Woliński Park Narodowy, a przede wszystkim przepięknej urody Jezioro Turkusowe. Sześć kilometrów to odcinek, który można także pokonać pieszo – warto wybrać się na taką wędrówkę w słoneczny dzień. Z Międzyzdrojów do Jeziora Turkusowego prowadzi szlak niebieski "Nad Bałtykiem i Zalewem Szczecińskim" , którym możemy dojść nie tylko do samego jeziora, ale również do klifowego wybrzeża Zalewu Szczecińskiego. Będąc w Międzyzdrojach czy innych pobliskich miastach, warto pokusić się o odwiedzenie tego pięknego miejsca – w końcu nieczęsto spotyka się taki kolor wód w naszym kraju!

Dlaczego Jezioro Turkusowe w Wapnicy ma taki kolor?

Jezioro w Wapnicy zawdzięcza swą nazwę niezwykłemu kolorowi wody. Turkusowa barwa sprawia, że jezioro jest magnesem dla turystów odwiedzających Międzyzdroje i wyspę Wolin. Jaka jest tajemnica koloru wody? Z pewnością nie jest to magia! Kolor turkusowy powstaje przez odbicie promieni słońca od lustra wody, w której znajdują się związki wapnia. Dno jeziora pokryte jest białym wapnem, które pozostało po odkrywkowej kopalni kredy, która funkcjonowała na wyspie Wolin w XX wieku.

Ciekawostki dotyczące Jeziora Turkusowego

· Pierwotnie jezioro nazywano "szmaragdowym" z powodu zielonej barwy wody. Jednak kartografowie, chcąc odróżnić je od już istniejącego Jeziora Szmaragdowego leżącego w Puszczy Bukowej, zaproponowali nazwę Jezioro Turkusowe. Tak pozostało, chociaż turkus to odcień koloru niebieskiego.

· W 2004 roku podczas silnych wiatrów z wieży kościelnej w Lubinie spadł krzyż z kulką. Okazało się, że w tejże kulce znajduje się puszka, a w niej wiele dokumentów dotyczących historii okolicy: budowy kościoła oraz cementowni.

Woliński Park Narodowy oferuje różnorodne atrakcje. W parku można uprawiać turystykę pieszą i rowerową, można podziwiać jeziora i rozlewiska z pięknych punktów widokowych, odwiedzić Muzeum Przyrodnicze, zobaczyć zagrodę z żubrami, głazy i głazowiska. Na terenie parku nie można się nudzić!

Zobacz wideo: "Międzyzdroje to nie Miami Beach". Mieszkańcy przeciwni budowie dwóch 112-metrowych wież tuż przy plaży

Zobacz też:

Kanał Sueski – jedna z najważniejszych dróg wodnych na świecie

Jezioro Bajkał – błękitne oko Syberii. Co warto o nim wiedzieć?

Kujawy. Ciekawostki, atrakcje, zabytki

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości