Styl życia

Wałbrzych. Budowlańcy odkryli w piwnicy zamurowany dobytek przedwojennych mieszkańców

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Niesamowity skarb znaleziony w piwnicy

W jednej z piwnic w Wałbrzychu znaleziono skarb. W zamurowanym pomieszczeniu odkryto historyczne przedmioty, w tym: porcelanę, szkło, ubrania, dokumenty i albumy ze zdjęciami. Co stanie się z dobytkiem, gdzie dalej trafi? O tym opowiedzieli Aleksandra Gil z Muzeum Porcelany oraz Edward Szewczak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Wałbrzychu.

Odkrycie w Wałbrzychu

Wałbrzych, 17 listopada 2022 roku - to właśnie tego dnia w jednej z przedwojennych kamienic na Starym Zdroju pękła rura. Ekipa remontowa podjęła działania i zaczęła kuć ścianę. Wtedy oczom budowlańców ukazało się pomieszczenia, a w nim prawie 70 skrzyń, paczek i worków ze "skarbami".

- Rzecz bardzo prozaiczna, budowlańcy montujący kamienicę szukają odpływu od kanalizacji, schodzą do piwnicy, nie ma odpływu. Odkuwają zamurowane miejsce i odkrywają pomieszczenie, w którym kilkadziesiąt skrzyń z dorobkiem przedwojennych mieszkańców Wałbrzycha. Jest 70 wolumenów – powiedział Edward Szewczak, rzecznik prasowy miasta Wałbrzych.

Trwa ewidencja skarbów

Znaleziskiem pochwalił się na Facebooku prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. "Przedwojenny Wałbrzych odkrywa swoje tajemnice" – napisał, a także poinformował, że zabezpieczeniem i ewidencją historycznych przedmiotów zajęło się miejscowe Muzeum Porcelany.

- Odpakowaliśmy połowę pakunków, a naszym oczom ukazał się ogrom porcelany. Gównie jest to porcelana z Wałbrzycha z wytwórni Tielsch, która znajdowała się bardzo blisko miejsca znalezienia tych przedmiotów. Mamy też porcelanę z lat 20. z Jaworzyny Śląskiej, która zdobyła złoty medal na wystawie światowej – powiedziała Aleksandra.

Następnie dodała, że przedmioty należą prawdopodobnie do kilku rodzin, które w obliczu zawieruchy historycznej spakowały swój dobytek.

- Mamy wiele wzruszających przedmiotów. Wiemy, że jeden z mieszkańców był budowlańcem, a jedna pani była krawcową. Mamy tutaj nawet nici prosto ze sklepu. Teraz jesteśmy w zawieszeniu, jeżeli porcelana trafi do nas, do Muzeum, to czekają nas długie miesiące pracy, identyfikacji, konserwacji, oczyszczania – podsumowała Ola.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości