skarby

  skarby

  Dolny Śląsk to historyczna kraina skarbów. Pełen jest zamków, pałaców i zakamarków, w których Niemcy pod koniec II wojny światowej ukrywali dokumenty, zabytki, wyposażenia kościołów. O tym wyjątkowym miejscu w Dzień Dobry TVN opowiedziała Joanna Lamparska, autorka książki pt. "Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów".

  Policjanci z małopolskiej policji powzięli informację o nietypowym znalezisku pewnego rolnika. Mężczyzna, chcąc zidentyfikować bardzo stary przedmiot, opublikował jego zdjęcie w internecie. Zgodnie z prawem, każdy tego typu artefakt jest własnością Skarbu Państwa. Co może grozić za przywłaszczenie skarbu?

  Mariusz Stępień od lat za pomocą detektora szuka skarbów. W czerwcu udało mu się dokonać niezwykłego odkrycia. Na co natrafił pochodzący z Głogowa poszukiwacz? O swoim unikatowym znalezisku opowiedział w naszym programie.

  Na co dzień pracują w różnych zawodów. W wolnej chwili pasjonują się historią i poszukują związanych z nią ważnych skarbów. Poznajcie członków Biskupieckiego Stowarzyszenia Detektorystycznego "Gryf". Jakimi odkryciami mogą się pochwalić?

  Bałtyk kojarzy się przede wszystkim z plażami, wakacjami i wypoczynkiem. Mało kto wie, że jego wody skrywają wiele tajemnic. Co znaleziono do tej pory? Czy wśród skarbów na dnie jest złoto?

  Wieża Eiffla we Francji, Koloseum we Włoszech, a w Stanach Zjednoczonych - Statua Wolności. Świat pełen jest skarbów. Polska też ma się czym chwalić. O rodzimych skarbach, których historie znają nieliczni mówił dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Co się do nich zalicza? Gdzie się znajdują?

  Karol Estreicher to polski historyk sztuki, który zadbał o to, żeby do Polski wróciły najcenniejsze dzieła zrabowane, w czasie wojny, przez Niemców. Co udało mu się odzyskać i jaki był prywatnie polski obrońca skarbów? Magdzie Mołek opowiedziała o nim Marta Grzywacz.

  Bum na poszukiwanie skarbów w Polsce trwa od zakończenia drugiej wojny światowej. Wśród szukanych przedmiotów jest złoty pociąg. W Dzień Dobry TVN historyk sztuki Łukasz Radwan powiedział o poszukiwanych mitycznych skarbach i najbardziej niewiarygodnych znaleziskach. Jak polskie prawo reguluje sprawę odnalezionych skarbów? Przy okazji tej rozmowy wyszło na jaw, że Marcin Prokop połknął koronę! Co się z nią stało? ;)

  Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w naszych domach znajdują się skarby, które są wiele warte. Jak te rzeczy rozpoznać? Jak wygląda obrót tymi dobrami? Kto wycenia takie rzeczy? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy znawcę sztuki i dziennikarza Łukasza Radwana i Pawła Walisiaka - uczestnikiem programu Handlarze.

  Pozanjcie ludzi, którzy bawią się w geocaching, czyli grę terenową polegającą na poszukiwaniu skarbów :)

  Wojny i kataklizmy, niekorzystne działanie sił natury spowodowały, że lista zaginionych skarbów wciąż rośnie. Ich ukryciu towarzyszyły najczęściej burzliwe wydarzenia i tajemnice. Klątwy i przesądy. Legendarna wartość ukrytego bogactwa jest tak duża, że wabi kolejnych, nieustraszonych poszukiwaczy skarbów. A jakie precjoza mogą być ukryte w naszym kraju? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był krytyk sztuki Łukasz Radwan.