Wakacje nad morzem to nie tylko kąpiele czy wylegiwanie się na plaży. Pobyt na wybrzeżu to doskonała okazja do tego, że zacząć szukać skarbów. Jakie tajemnice kryje piasek i co można w nim znaleźć?
Wakacje nad morzem mogą być doskonałą okazją do tego, żeby lepiej poznać różne regiony Polski. Osoby, które właśnie tam odpoczywają, mają możliwość dowiedzieć się więcej o Dolnym Śląsku i atrakcjach, które czekają tam na turystów.
Zamek Książ to z pewnością wizytówka i jednej z najbardziej charakterystycznych zabytków Wałbrzycha. Mimo że jest on dostępny dla turystów, to nie wszystko widać gołym okiem. Jakie tajemnice kryje? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Artur Szałkowski, dziennikarz i autor książek "Tajemnice Wałbrzycha".
Jakie cenne rzeczy udało im się znaleźć?
Ella Rose chętnie dzieli się w mediach społecznościowych swoją codziennością. Jedno z nagrań tiktokerki wzbudziło niemałą sensację. Dziewczyna przyznała bowiem, co znalazła w śmietniku przy centrum handlowym. Zapakowane w folie fanty warte były ponad tysiąc dolarów.
W jednej z piwnic w Wałbrzychu znaleziono skarb. W zamurowanym pomieszczeniu odkryto historyczne przedmioty, w tym: porcelanę, szkło, ubrania, dokumenty i albumy ze zdjęciami. Co stanie się z dobytkiem, gdzie dalej trafi? O tym opowiedzieli Aleksandra Gil z Muzeum Porcelany oraz Edward Szewczak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Wałbrzychu.
Dolny Śląsk to historyczna kraina skarbów. Pełen jest zamków, pałaców i zakamarków, w których Niemcy pod koniec II wojny światowej ukrywali dokumenty, zabytki, wyposażenia kościołów. O tym wyjątkowym miejscu w Dzień Dobry TVN opowiedziała Joanna Lamparska, autorka książki pt. "Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów".
Policjanci z małopolskiej policji powzięli informację o nietypowym znalezisku pewnego rolnika. Mężczyzna, chcąc zidentyfikować bardzo stary przedmiot, opublikował jego zdjęcie w internecie. Zgodnie z prawem, każdy tego typu artefakt jest własnością Skarbu Państwa. Co może grozić za przywłaszczenie skarbu?
Mariusz Stępień od lat za pomocą detektora szuka skarbów. W czerwcu udało mu się dokonać niezwykłego odkrycia. Na co natrafił pochodzący z Głogowa poszukiwacz? O swoim unikatowym znalezisku opowiedział w naszym programie.
Na co dzień pracują w różnych zawodów. W wolnej chwili pasjonują się historią i poszukują związanych z nią ważnych skarbów. Poznajcie członków Biskupieckiego Stowarzyszenia Detektorystycznego "Gryf". Jakimi odkryciami mogą się pochwalić?
Bałtyk kojarzy się przede wszystkim z plażami, wakacjami i wypoczynkiem. Mało kto wie, że jego wody skrywają wiele tajemnic. Co znaleziono do tej pory? Czy wśród skarbów na dnie jest złoto?
Wieża Eiffla we Francji, Koloseum we Włoszech, a w Stanach Zjednoczonych - Statua Wolności. Świat pełen jest skarbów. Polska też ma się czym chwalić. O rodzimych skarbach, których historie znają nieliczni mówił dziennikarz Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan. Co się do nich zalicza? Gdzie się znajdują?
Karol Estreicher to polski historyk sztuki, który zadbał o to, żeby do Polski wróciły najcenniejsze dzieła zrabowane, w czasie wojny, przez Niemców. Co udało mu się odzyskać i jaki był prywatnie polski obrońca skarbów? Magdzie Mołek opowiedziała o nim Marta Grzywacz.
Bum na poszukiwanie skarbów w Polsce trwa od zakończenia drugiej wojny światowej. Wśród szukanych przedmiotów jest złoty pociąg. W Dzień Dobry TVN historyk sztuki Łukasz Radwan powiedział o poszukiwanych mitycznych skarbach i najbardziej niewiarygodnych znaleziskach. Jak polskie prawo reguluje sprawę odnalezionych skarbów? Przy okazji tej rozmowy wyszło na jaw, że Marcin Prokop połknął koronę! Co się z nią stało? ;)
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że w naszych domach znajdują się skarby, które są wiele warte. Jak te rzeczy rozpoznać? Jak wygląda obrót tymi dobrami? Kto wycenia takie rzeczy? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy znawcę sztuki i dziennikarza Łukasza Radwana i Pawła Walisiaka - uczestnikiem programu Handlarze.
Pozanjcie ludzi, którzy bawią się w geocaching, czyli grę terenową polegającą na poszukiwaniu skarbów :)
Wojny i kataklizmy, niekorzystne działanie sił natury spowodowały, że lista zaginionych skarbów wciąż rośnie. Ich ukryciu towarzyszyły najczęściej burzliwe wydarzenia i tajemnice. Klątwy i przesądy. Legendarna wartość ukrytego bogactwa jest tak duża, że wabi kolejnych, nieustraszonych poszukiwaczy skarbów. A jakie precjoza mogą być ukryte w naszym kraju? W studiu Dzień Dobry TVN gościem był krytyk sztuki Łukasz Radwan.