Styl życia

Jak poprawnie wykonać samobadanie piersi? Sprawdź, kiedy warto zgłosić się do ginekologa

Styl życia

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Daria Pacańska
Samobadanie piersi - instrukcja
Samobadanie piersi - instrukcja
wideo 2/4

Samobadanie piersi to czynność, którą każda kobieta powinna wykonywać regularnie. Warto to robić, bo może pomóc nam znacznie szybciej wykryć raka piersi. Ewa Grabiec-Raczak ze Stowarzyszenia "Amazonki" Warszawa - Centrum pokazuje jak wykonać takie badanie oraz w jakich sytuacjach udać się do ginekologa.

Jak wykonać badanie swoich piersi?

Warto w trakcie kąpieli czy balsamowania przyglądać się swoim piersiom, to pozwoli nam zauważyć zmiany na skórze. Jednak niezbędną czynnością jest także samobadanie. Nie wszystkie zmiany powinny nas niepokoić, ale trzeba wiedzieć, kiedy konieczna jest wizyta u ginekologa.

- Nasza pierś zaczyna się już tuż pod obojczykiem, tak wysoko i tak samo badamy pod pachą węzły chłonne, które też są bardzo dobrze wyczuwalne. Badamy trzema palcami i albo ruchem okrężnym albo spiralnym - powiedziała Ewa Grabiec-Raczak.

Zmiany, które nie są groźne, będą się przesuwać lub wchłoną się. Natomiast zmiana, która jest nowotworem, będzie cały czas w tym samym miejscu. To też nie zawsze będzie rak, ale wówczas bardzo ważne jest, aby udać się do ginekologa.

"Inspirujące kobiety"

Inspirujące Kobiety Olga Legosz
Inspirujące Kobiety Olga LegoszDzień Dobry TVN Online
wideo 2/5

Kiedy badać swoje piersi

Niezwykle istotna jest systematyczność. Piersi należy samobadać od 3 do 10 dnia po miesiączce.

- Wtedy nasze piersi są mniej tkliwe i łatwiej to zrobić. Jeśli jest się po menopauzie to w dowolnym dniu - tłumaczy Ewa Grabiec-Raczak.

Warto pamiętać, że guzy mogą mieć różne kształty. Badamy także brodawkę, aby sprawdzić, czy nie ma wycieków lub zmian. Oprócz samobadania istotne są również okresowe badania i regularne wizyty u ginekologa.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości