Styl życia

W co wierzą Polacy? Dziennikarskie śledztwo w sprawie wróżek i jasnowidzów

Styl życia

Aktualizacja:

Z badań CBOS wynika, że połowa naszego społeczeństwa czyta horoskopy. Szacuje się, że Polacy na porady ezoteryczne wydają rocznie 2 miliardy złotych. Z jakimi problemami chodzimy do wróżek? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Tomasza Kwaśniewskiego, który przeprowadził dziennikarskie śledztwo na temat tego, w co wierzą Polacy.

Dlaczego Polacy wciąż chodzą do wróżek?

45 % Polaków czyta horoskopy, 3 miliony Polaków korzysta z usług wróżek, 2 mld zł rocznie – tyle wydają Polacy na usługi ezoteryczne. Tomasz Kwaśniewski sprawdził, jak to możliwe, że w XXI wieku w Polsce ludzie wciąż chodzą do wróżek i jasnowidzów, leczą się u guślarek, znachorów i szeptuch.

Zobacz także: Horoskop numerologiczny – partnerski i opisowy

Moim marzeniem było oderwać się od dziennikarstwa takiego normalnego. Chciałem zanurzyć się w nieco inny świat, w którym będą jakieś dziwne rzeczy. I tu rzeczywiście się nie zawiodłem. Jednak pula tych dziwności jest w sumie ograniczona. To jest panteon różnych wierzeń chrześcijańskich. Do tego dobudowana jest cała masa rzeczy z popkultury typu duchy, zjawy, horrory.

-zdradził Pan Tomasz.

Religioznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Joanna Malita-Król zwróciła uwagę, że w XXI wieku wciąż wiele osób wierzy w magię i tą magią się posługuje.

Niestety jeżeli ktoś myśli, że z końcem Średniowiecza ludzie przestali wierzyć w magię, to jest w błędzie. To wciąż się dzieje.

Magia to dar od Boga dla ludzi…

Arek i Magdalena na co dzień chodzą do zwykłej pracy. Po godzinach zajmują się magią. Nazywają się czarownicami. Arek i Magdalena wierzą, że wszystko jest energią. By cokolwiek zrobić, muszą się tą energią posłużyć. Narzędzia, które do tego wykorzystują to symbole.

Większość rzeczy, o których mówimy myśląc o rytuałach, są objęte tajemnicą. Można wpłynąć na swój los, można uzdrowić, można odczytać przyszłość. Magia jest w czymś rodzaju daru od boga dla ludzi.

-zdradził Arek, wiccanin.

Magia nie ma koloru. Magia jest niczym nóż. Możesz nią posmarować chleb, ale możesz też kogoś zranić. Można magię wykorzystać w dobry sposób, ale efekty mogą być różne. My nazywamy się czarownicami. Niezależnie, czy jest to kobieta czy mężczyzna. Wierzymy w wielobóstwo, Boga i Boginie. Są to bóstwa, których imiona są objęte tajemnicą.

-dodała Magdalena, Nefre, wiccanka.

Okazuje się, że zaklęcia może rzucać każdy. Wystarczy zastanowić się, co chcemy osiągnąć i jakich użyć do tego narzędzi.

By rzucić na kogoś urok czarownica najpierw rysuje, potem zapisuje, a następnie spala swoje zapiski. Rytuał, który ma na celu kogoś uszczęśliwić polega na tym, że obtacza się wybraną świecę w cukrze i miodzie, a następnie się ją spala.

Zobacz także:

Horoskop. Astrolog Merkurja zdradza, co przyniesie kwiecień.

Zodiakalne barany – czym się charakteryzują i jaki jest ich horoskop?

Wróżki. Manipulacja czy wiedza tajemna?

Zamawianie klątwy przez internet. Pieniądze wyrzucane w błoto?

Czy bioenergoterapia może zaszkodzić?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości