Dawna stolica narciarstwa
Gdy w Trójmieście mówi się o narciarstwie, wiele osób wyobraża sobie, że jest na południu Polski, a jedyne narty, o których tu słychać to te wodne. - Nikt nie kojarzyłby Gdańska ze skokami narciarskimi, bobslejami czy saneczkarstwem, a tu okazuje się, że te dogodne warunki dała nam przyroda - powiedział w Dzień Dobry TVN rzecznik prasowy Muzeum Miasta Gdańsk, Andrzej Gierszewski.
Niemal przy samym brzegu, z ziemi wyrastają prawie dwustumetrowe, morenowe wzgórza, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że kiedyś sporty zimowe były popularne również tu, w Trójmieście. W latach 30. XX wieku powstała tam m.in. skocznia narciarska w Sopocie. Jak tłumaczyła Justyna Gibbs, kustosz w Muzeum Sportu, miała ona punkt konstrukcyjny na wysokości 25 metrów i cieszyła się niezwykłą popularnością.
Zimowe sporty w Trójmieście?
Justyna Gibbs zaznaczyła, że po wojnie były nawet plany budowy średniej skoczni narciarskiej o wysokości 50 metrów, jednak nigdy nie ukończono budowy. Dziś po tych ambitnych planach zachowała się jedynie belka startowa, tabliczka informacyjna, najazd i zeskok.
Trójmiasto aspirowało niegdyś do miana zimowej stolicy Polski. - Gdańsk o tytuł tej stolicy rywalizował z Sopotem. W latach 30. XX wieku w Gdańsku wybudowano dwie skocznie, w tym tę najsłynniejszą na terenie Doliny Radości - poinformował Andrzej Gierszewski.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dzień Świstaka, czyli kiedy nadejdzie wiosna?
- Przedwiośnie czy mróz? Prognoza na luty może zaskoczyć. "Ziemia nie jest gotowa"
- Co spakować do kosmetyczki na ferie? "Niezależnie gdzie jedziemy, zabieramy go ze sobą"
Autor: Aleksandra Matczuk
Reporter: Piotr Stolc
Źródło zdjęcia głównego: DDTVN/Muzeum Sopotu