Czym jest tragus? Jak dbać o to przekłucie?

Kolczyki u nastolatki – jak wykonać piercing bezpiecznie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Piercing jest wpisany w naszą kulturę. Ma go, w mniej lub bardziej ekstrawaganckich miejscach, spory odsetek społeczeństwa. Po modzie na kolczyki w nosie przywędrował do nas trend na kolczyki w chrząstce zlokalizowanej nad kanałem usznym od strony twarzy. Jest to tragus.

Trzeba wiedzieć, że tragus nie jest przekłuciem dla każdego. W przypadku osób ze zbyt cienką chrząstką niemożliwe będzie wykonanie piercingu. Nie należy robić przekłucia samodzielnie w domu – warto udać się do doświadczonego piercera, który nie tylko sprawdzi możliwość wykonania przekłucia, lecz także zrobi to w sposób bezpieczny i profesjonalny.

Tragus w uchu – sposób przekłucia

Przebijanie tragusa jest zabiegiem szybkim. Pierwszym krokiem jest dokładna dezynfekcja skóry przed wykonaniem piercingu. Najczęściej płatek ucha jest spryskiwany lub smarowany odpowiednim środkiem. Niektórzy piercerzy następnie wkładają korek do przewodu słuchowego, mający na celu zmniejszenie ryzyka uszkodzenia ucha, jednak nie jest to obowiązkowy punkt podczas przekłucia. Tragus powinien być wykonany przy użyciu ostrej igły, następnie w dziurkę wkłada się odpowiedni kolczyk. W czasie przekłuwania lub bezpośrednio po nim może pojawić się niewielkie krwawienie, będące naturalnym następstwem naruszenia ciągłości tkanek.

Czy tragus boli? Czy jest drogi?

Bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy tragus boli, ponieważ jest to indywidualna kwestia zależna od progu bólu danej osoby. Warto mieć na uwadze fakt, że w tym miejscu znajduje się chrząstka, a nie mięśnie. Z tego powodu wymagany jest większy nacisk na tkankę, aby ją przebić. Dobrą wiadomością jest to, że ten element ucha nie ma wielu zakończeń nerwowych. Tragus (tak jak i inne rodzaje piercingu) powinien być wykonywany w profesjonalnych salonach, należy unikać wykonania przekłucia pistoletem. Miażdży on tkanki, wywołując większy ból. Cena tragusa w dobrym studiu piercingu zaczyna się od około 40 złotych.

Tragus – gojenie

Tragus goi się przeciętnie od 3 do 4 miesięcy. Przez pierwszy tydzień lub dwa miejsce wokół przekłucia jest opuchnięte i zaczerwienione lub zasinione. Mogą pojawić się także lekkie krwawienia oraz nadwrażliwość na dotyk. Z czasem obrzęki zmniejszają się, a z przekłucia może wydostawać się osocze. Po mniej więcej miesiącu nie powinny pojawiać się żadne objawy, jednak pełne zabliźnienie się rany jest możliwe po kilku miesiącach – goi ona się szybciej od zewnątrz, tkanka w środku wciąż pozostaje niestabilna. Przez cały czas nie należy wyciągać kolczyka założonego przez piercera, ponieważ niezagojone przekłucie może zarosnąć lub zmniejszyć się w kilka minut. Nie należy także bawić się kolczykiem, zanurzać przekłucia w gorącej wodzie oraz zbiornikach wodnych. Nie powinno się używać opasek do włosów zakrywających uszu oraz spać na boku po stronie świeżego tragusa.

Jak dbać o przekłucie tragus?

O tragus w uchu należy dbać podobnie jak o inne przekłucia. Bardzo ważne jest regularne (2–3 razy dziennie) przemywanie go roztworem soli fizjologicznej lub spryskiwanie płynem dezynfekującym działającym bakteriobójczo, grzybobójczo i wirusobójczo. Dobrze sprawdzi się także szare mydło w kostce. Nie wolno stosować wody utlenionej i spirytusu. Przed przystąpieniem do przemywania, a także przed każdym dotknięciem świeżego przekłucia, konieczne jest dokładne umycie rąk. Tragusa należy wysuszyć po przemyciu – najlepiej użyć do tego ręcznika papierowego. Podczas gojenia należy obracać kolczykiem.

Tragus – powikłania

Przekłucie tragusa jest z technicznego punktu widzenia zabiegiem medycznym, dlatego warto mieć na uwadze możliwość wystąpienia powikłań. Ich najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowa higiena, jednak nie jest to reguła. Pacjenci bardzo często zgłaszają się do specjalistów z infekcjami, które mogą pojawić się także na skutek nadmiernego dbania o przekłucie i zbyt częstego przemywania go. W przypadku piercingu dojść może także do rozwoju ziarniny, czyli narostu tkanki łącznej wokół przekłucia. Powikłaniem po wykonaniu tragusa może być również migracja – odrzucenie kolczyka przez organizm. Do jej najczęstszych przyczyn należą: alergia na materiał, z którego wykonano kolczyk, zła technika wykonania piercingu oraz złe umiejscowienie kolczyka.

Targus – jaki kolczyk sprawdzi się najlepiej?

Najczęściej spotykane kolczyki w tragusie to: labret (najlepszy przy noszeniu słuchawek dousznych), barbell, lub banana bell. Wiele dziewczyn decyduje się także na bardzo eleganckie, kobiece kółeczko. Biżuteria do tragusa z reguły ma 1,2 lub 1,6 milimetra grubości, zalecane długości/średnice to 5–10 milimetrów. Warto jednak pamiętać, że te wartości powinny być dobrane indywidualnie przez piercera ze względu na różnice w budowie anatomicznej. Materiały, z których najczęściej wykonuje się kolczyki, to: stal chirurgiczna, tytan, złoto i akryl. Odradza się używanie kolczyków ze srebra. Zmiana kolczyka możliwa jest po 3–4 miesiącach od wykonania przekłucia.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Eugenio Marongiu/GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości