Technologia

W tej piekarni zakupy zrobisz "na piękne oczy". Nowy system płatności to technologia przyszłości

Technologia

Jedna z wrocławskich piekarni wprowadziła nietypowy system płatniczy. W przypadku, gdy zapomnimy zabrać ze sobą portfela, telefonu lub karty, za świeże pieczywo i pachnącą kawę zapłacimy za pomocą spojrzenia. Jak to możliwe i czy jest to bezpieczne?

Technologia przyszłości

Większość ludzi na świecie zapomniała już czym jest ciężki portfel noszony w damski torebce lub męskich spodniach. Obecnie klienci dokonują płatności za pomocą telefonów, zegarków lub tradycyjnych kart. Technologia wciąż indzie na przód, a nowym odkryciem stało się płacenie za pomocą wzroku. Jednym z pomysłodawców systemu jest Krystian Kulczycki.

Działa to w bardzo prosty sposób, stworzyliśmy cały niezależny ekosystem, na który składają się urządzenia płatnicze, portfel elektroniczny dla użytkowników, a przede wszystkim algorytmy, które przetwarzają naszą tęczówkę w specjalny, unikalny, osobisty kod

– powiedział.

Czy płatność wzrokiem jest bezpieczna? Pan Krystian zapewnia, że jest to zarówno wygodna, higieniczna, jak i bezpieczna forma. Nowe rozwiązanie spełnia wszystkie normy dla urządzeń elektronicznych, podobnie jak smartfony. Po drugie sama tęczówka oka jest najlepszym sposobem na zabezpieczenie transakcji, gdyś każdy człowiek na świecie posiada niepowtarzalną soczewkę, której nie da się podrobić.

Reakcje społeczeństwa

Nowości technologiczne nie zawsze od samego początku przekonują do siebie użytkowników. W tym przypadku było zupełnie inaczej. Jak przyznał Krystian Kulczycki, w pierwszym tygodniu od uruchomiania nowego systemu płatności klienci byli zaintrygowani pomysłem.

Czasami z niedowierzaniem podchodzą do tego rozwiązania. To, co widzieli w filmach science-fiction, dzisiaj dzieje się naprawdę. Dzisiaj mogą przyjść i dokonać transakcji

– powiedział.

Ponadto usługa nie ogranicza konsumentów z wadą wzrok. Zarówno osoby noszące na co dzień soczewki, jak i okulary bez problemu mogą korzystać z innowacyjnej formy płatności.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Anna Lewandowska obchodzi dziś urodziny! Robert złożył jej piękne życzenia, których może pozazdrościć każda kobieta

Pikutkowo, Zimna Wódka, Pupki i Koniec Świata. Niezwykła podróż po Polsce śladami nietypowych nazw miejscowości

Jerzy Stuhr o udarze: "Przykry był pierwszy dzień, gdy nie mogłem sklecić zdania"

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości