Technologia

Jak nagrać rozmowę telefoniczną na smartfonie z Android i iOS?

Technologia

Fot. Karl Tapales / Getty Images

Dzisiejsze smartfony wydawać by się mogło, mają wszystko. Jedną z rzeczy, których możemy poszukiwać, jest opcja nagrywania rozmów. Rejestrowanie przebiegu rozmowy telefonicznej może się okazać przydatne w przypadku udowodnienia komuś wypowiedzianych słów czy przy zawieraniu umowy ustnej. Jak zatem nagrać rozmowę telefoniczną?

Na rynku dominują urządzenia z systemem Android stworzonym przez Google oraz iOS od Apple. W zależności od posiadanego modelu smartfonu, sposób nagrywania może być różny, a nawet całkowicie niemożliwy. Jest to spowodowane etycznością takich zachowań i obawą ze strony producentów o posądzenie łamania prawa. W Sklepie Play oraz App Store są jednak dostępne aplikacje firm trzecich, które pozwalają na rejestrowanie połączeń telefonicznych jednym kliknięciem i zapisują je w postaci plików dźwiękowych w pamięci masowej urządzenia. Warto sprawdzić kilka aplikacji ze względu na różną jakość nagrywanych rozmów oraz dodatkowe opcje. Wiele programów pobrać można bezpłatnie, za część deweloperzy wyznaczyli niewielkie kwoty. Użytkownik ma zatem pełną dowolność i dobrowolność przy wybieraniu najlepszego dla siebie oprogramowania.

Więcej:

Jak nagrać rozmowę telefoniczną na Androidzie?

W przypadku większości smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Android należy skorzystać z aplikacji dostępnych do pobrania w Sklepie Play. Są to między innymi:

  • FonTel – Rejestrator rozmów – aplikacja ta jest jedną z najbardziej rozbudowanych i bezpłatnych w Sklepie Play. Dodatkowo dostępna jest w pełnym tłumaczeniu na język polski, co ułatwia korzystanie z całego pakietu funkcji. Pierwsze uruchomienie FonTel to podstawowa konfiguracja w formie kreatora – w sposób automatyczny dobierane są ustawienia nagrywanego dźwięku na podstawie przeprowadzonej próbnej rozmowy. FonTel oferuje tworzenie notatek do każdej rozmowy oraz własną historię połączeń.
  • ACR – kolejna aplikacja dostępna bezpłatnie i w języku polskim. ACR jest gotowy do działania już po pierwszym uruchomieniu, nie wymaga przeprowadzenia konfiguracji. Nagrane rozmowy telefoniczne można opisać oraz wyciąć z nich najważniejsze fragmenty. W płatnej wersji programu dostępne są także opcje przesyłania plików audio do chmury, na skrzynkę mailową czy własny serwer. Opłata zniesie także wyświetlane reklamy.
  • Nagrywanie rozmów – prosta aplikacja do nagrywania połączeń w Androidzie. Nie oferuje ona wielu opcji do konfiguracji, ale jest gotowa do działania od razu po instalacji. Użytkownik może wybrać format zapisywanego pliku audio, podbicie głośności czy możliwość sparowania aplikacji z chmurą. Jak każda podobna aplikacja do nagrywania rozmów, oferuje opisywanie zarejestrowanych połączeń dodatkową notatką.

W przypadku telefonów marki Xiaomi użytkownicy mają dostępną możliwość nagrywania rozmów bez konieczności instalacji oprogramowania firm trzecich. W trakcie trwania połączenia wystarczy wybrać opcję nagrywania, a urządzenie w tym momencie rozpocznie rejestrację.

Jak nagrać rozmowę telefoniczną w iPhone?

Nagrywanie rozmowy telefonicznej w iPhonie wymaga zainstalowania dodatkowych aplikacji z App Store. Apple nie wyposażyło iOS w natywną możliwość rejestrowania połączeń telefonicznych. Wśród aplikacji dostępnych do pobrania są głównie wersje płatne lub bezpłatne wyłącznie na okres próbny. Wśród nich znajdują się:

  • TapeACall Pro: Call Recorder – aplikacja dostępna bezpłatnie na siedem dni, po tym czasie użytkownik musi opłacić abonament lub straci możliwość nagrywania połączeń.
  • TapeACll Pro: Call Recorder rejestruje połączenia przychodzące, wychodzące, bez limitu ich trwania, automatycznie wysyła pliku audio do chmury, na adres e-mail i zapisuje w pamięci urządzenia. Dodatkowo umożliwia wysyłkę nagrań poprzez SMS oraz ich publikację w serwisach społecznościowych Twitter i Facebook.
  • Call Recorder App for iPhone – kolejna aplikacja wymagająca opłacenia abonamentu. Oferuje dokładnie to samo, co TapeACall Pro. Różnice dotyczą strony estetycznej aplikacji oraz interfejsu.

Jak nagrać rozmowę telefoniczną w Windows Phone?

Nagrywanie rozmów telefonicznych w Windows Phone można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to skorzystanie z aplikacji z dyktafonem. Drugi sposób odnosi się do modeli działających w oparciu o Windows 10 Mobile z jednoczesnym zastrzeżeniem, że producent nie oferuje tej opcji w każdym telefonie. Domyślnie rejestrowanie połączeń jest wyłączone, dlatego w celu jego uruchomienia należy wykonać następujące kroki:

1. Z listy aplikacji wybrać „Ustawienia”.

2. Przejść do zakładki „Telefon”.

3. Przewinąć na sam dół i odnaleźć aplikację do zarządzania nagrywaniem rozmów.

4. Z listy wybrać „Rejestrator głosu”.

Aby nagrać rozmowę telefoniczną, wystarczy teraz na ekranie połączenie nacisnąć przycisk „Nagraj”. Zarejestrowane połączenia odnajdziemy w aplikacji „Telefon”, a następnie w zakładce „Nagrane rozmowy”.

Autor: Gaba Kopyto

Pozostałe wiadomości