Styl życia

Najlepsze prezenty pod choinkę od polskich projektantów. To "przedmioty, które mają historię" i kosztują mniej niż 100 zł

Styl życia

Aktualizacja:

W tym roku wiele małych firm wpadło w poważny kryzys w związku z pandemią koronawirusa. Warto więc je wesprzeć, szczególnie w świątecznym czasie. Niezwykłe wyroby polskich projektantów mogą być idealnym prezentem pod choinkę. Kilka z nich pokazaliśmy w Dzień Dobry TVN.

Targi Rzeczy Ładnych

Od kilku lat Targi Rzeczy Ładnych promują polskich twórców. Na platformie znajduje się ponad 3500 produktów rodzimych projektantów, m. in. szeroki wybór mebli, lamp, ceramiki, plakatów, tekstyliów czy zabawek. Wszystko po to, by wspierać polskich artystów.

- Polski design przeżywa boom w Polsce i na świecie. Mnóstwo młodych ludzi zaczyna doceniać polskich projektantów, bo warto mieć w ogóle ładne rzeczy. A ładne rzeczy to dzisiaj nie tylko estetyczne, ale też dobrze zaprojektowane, funkcjonalne. To takie rzeczy, które są lokalne, nie płyną do nas w kontenerowcach z Chin, ale produkowane są w polskich manufakturach , gdzie ludzie z wielkim pietyzmem, z wielkim sercem projektują dla nas przedmioty, które mają historię i które codziennie mogą opowiadać nam coś fajnego w naszej przestrzeni - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Paweł Stremski, jeden ze współzałożycieli Targów Rzeczy Ładnych.

Choć zazwyczaj Targi Rzeczy Ładnych były organizowane 3 razy w roku w Warszawie, tym razem - ze względu na pandemię koronawirusa - po raz pierwszy od 5 do 16 grudnia trwają online. Ta edycja promuje 133 wystawców i tysiące produktów.

Ceramika

Jedną z propozycji jest polska ceramika marki marki ÅOOMI, która skupia się na tworzeniu unikatowych obiektów i przedmiotów codziennego użytku. Głównym założeniem tego studia jest ciągłe eksperymentowanie z materią, tworzenie rzeczy prostych, funkcjonalnych, ponadczasowych i wytwarzanych ręcznie z poszanowaniem do natury i ludzkiej pracy.

- Polska ceramika przeżywa rozkwit, jest fenomenem. Mamy bardzo dużo polskich marek, które produkują świetną ceramikę - powiedział Paweł Stremski.

Figurki i gadżety

Kolejnym gadżetem były figurki kosów z opalanego drewna za 90 zł autorstwa rzemieślniczego projektu Kuźnia Skały architekta Marcina Skalskiego. Wychodząc z inspiracji sztuką użytkową małopolskiej wsi, tworzy on oryginalne przedmioty użytkowe i dekoracyjne. Działa na pograniczu kowalstwa i pracy w drewnie.

- Bardzo prosta forma, ale każdy wykonywany ręcznie, indywidualnie przygotowywany. Nie ma dwóch takich samych egzemplarzy - podkreślił współzałożyciel Targów Rzeczy Ładnych.

Kalendarz

Teraz jest idealny czas na nabywanie plannerów oraz kalendarzy. Nie warto jednak kupować ich w sieciówkach, gdy można mieć naprawdę wyróżniający się na tle innych egzemplarz. W naszym programie zaprezentowano te firmy Papiery Wartościowe, do których dołączane są specjalne woreczki ochronne, a także Kal-Store -idealne dla fanów absolutnego minimalizmu.

- Małe manufaktury, w których powstają takie piękne rzeczy, zatrudniają polskich ilustratorów, żeby przygotowywali te świetne, oryginalne wzory. Nie wszystko kupowane z banków zdjęć z Internetu, które każdy może wydrukować. I to jest świetna jakość - zapewnił Paweł Stremski.

Poduszki

Miłe, wygodne, ładne i praktyczne - takie są poduszki Foonka. Produkty tej marki stworzą naturalny nastrój w każdym pomieszczeniu. W minimalistycznych wnętrzach staną się przyciągającym oko elementem, a w przytulnej sypialni stworzą atmosferę spokoju oraz relaksu.

- To od kilku lat hit eksportowy szczecińskiej manufaktury, małego studia projektowego. Pościele i akcesoria ze słomą, sianem, piaskiem, mchem... Wielokrotnie nagradzane za granicą. Mówi się, że to jedyna pościel, która lepiej wygląda, jak jest pomięta i nieułożona, bo wygląda jakbyśmy naprawdę mieli słomę na łóżku - opowiadał gość Dzień Dobry TVN.

Świece

Chyba każda kobieta lubi od czasu do czasu zapalić świece i poczuć romantyczny nastrój. Nostalgiczne światła sprawiają, że w domu od razu czujemy się lepiej. Gdy są to ekologiczne produkty - jak np. SOYOOSH, YOOKA czy HUGME - tym lepiej. Paweł Stremski zdradził, że w ostatnich latach są one szczególnie popularne.

- Polskie manufaktury przeżywają teraz rozkwit, jeśli chodzi o tego typu produkty, np. świece woskowe z naturalnymi woskami, z naturalnymi knotami, ale też po prostu ekologiczne kosmetyki, które przez lata były niedoceniane - dodał jeden z organizatorów Targów Rzeczy Ładnych.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości