Styl życia

Sztuka Wschodu na Wawelu. "To najbogatsza kolekcja tkanin tureckich, poza Turcją, w całej Europie"

Styl życia

Łukasz Radwan udał się do Krakowa, by zobaczyć niezwykłą wystawę sztuki tureckiej. Skąd orientalne eksponaty znalazły się na Wawelu? Na to pytanie opowiedział dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu - prof. dr hab. Andrzej Betlej.

Wystawa - Sztuka Wschodu. Namioty Tureckie

Od września w Krakowie podziwiać możemy unikatową w skali świata kolekcję namiotów tureckich Zamku Królewskiego na Wawelu. To autentycznie największy tego rodzaju zbiór w europejskich muzeach, którym interesują się także sami Turcy.

- Kolekcja sztuki orientalnej narastała od momentu kształtowania tzw. państwowych zbiorów sztuki. To najbogatsza kolekcja tkanin tureckich poza Turcją w całej Europie - powiedział prof. dr hab. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wśród społeczeństwa postał dawniej mit, że wszystkie orientalne zabytki, które zachowały się na Wawelu, pochodzą z odsieczy wiedeńskiej. Jak przyznała Magdalena Ozga, pracownik Zamku Królewskiego, wszystkie orientalia w Polsce mają legendarną metrykę.

- W naszych zbiorach jest owszem kilkanaście przedmiotów, które z całą pewnością możemy związać z odsieczą wiedeńską, ale nie wszystkie - podkreśliła Magdalena Ozga.

Co możemy zobaczyć na wystawie?

Na wystawie odwiedzający podziwiać mogą ekspozycję namiotów tureckich oraz przedmioty rzemiosła artystycznego, w tym dywany i makaty. Co więcej, zobaczymy także bogatą kolekcję militariów. Najcenniejszy jest jednak wspaniały rząd koński z osiodłaniem, który należał do Krzysztofa Leopolda Schaffgotscha, ambasadora cesarza Leopolda I u boku Jana III Sobieskiego.

Mamy namiot, który został ofiarowany zamkowi w 1994 roku. Ponadto niezwykle interesującą pamiątką historyczną jest także głownia szabli, która w źródłach historycznych pojawia się po raz pierwszy w 1798 roku. Miała przypominać o zwycięstwie

- powiedziała Magdalena Ozga z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Najlepsze życzenia noworoczne – dla szefa, przyjaciół i drugiej połówki

Anna Lewandowska jest w trzeciej ciąży? Trenerka odpowiedziała na plotki

Pogoda na święta Bożego Narodzenia 2020. Będzie śnieg!

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Stefania Kulik

Pozostałe wiadomości