Styl życia

Podsumowanie tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki. "Przekazaliśmy pomoc o wartości ponad 51 milionów złotych"

Styl życia

W tym roku odbyła się już 20. edycja Szlachetnej Paczki. Ze względu na COVID-19, tym razem była jeszcze potrzebniejsza i nieco inna niż zazwyczaj. Organizatorzy musieli zadbać o bezpieczeństwo wolontariuszy, beneficjentów i pracowników. Zaraz po wybuchu pandemii, zaczęli też zajmować się samotnymi osobami starszymi oraz dziećmi wykluczonymi cyfrowo. Jak wyglądała realizacja tegorocznej pomocy?

Skala pomocy w ramach 20. edycji Szlachetnej Paczki

Do Szlachetnej Paczki co roku włączane są rodziny, które znalazły się w trudnej sytuacji z przyczyn od siebie niezależnych. Organizatorzy docierają do biedy niezawinionej, ukrytej. Pomoc otrzymują ci potrzebujący, którzy mimo słabości walczą o zmianę swojej sytuacji, ale również tacy, którzy nie poradzą sobie sami, czyli np. ubodzy seniorzy i niepełnosprawni. Paczka ma być dla nich umocnieniem w ich zmaganiach, przywróceniem nadziei oraz wiary w bezinteresowną dobroć ludzi. Jak wyglądała tegoroczna edycja?

- To jest coś absolutnie niesamowitego, dlatego, że dzięki Państwu mogliśmy pomóc aż 14016 rodzinom . To oznacza, że odwiedziliśmy ponad 20 tys. domów. Przekazaliśmy pomoc - i to jest taka liczba, która nas zaskoczyła - o wartości ponad 51 milionów złotych . (...) Aż 20 proc. osób, które otrzymały od nas pomoc, to są osoby, które ucierpiały przez pandemię - mówiła w Dzień Dobry TVN szefowa Szlachetnej Paczki, Joanna Sadzik.

W tegorocznych paczkach znajdowały się zarówno towary pierwszej potrzeby, jak i sprzęty elektroniczne, co było szczególnie zrozumiałe w rodzinach wielodzietnych. Wielu osobom owa pomoc umożliwiła dopiero branie udział w szkolnych zajęciach.

- Dotarliśmy do takich dzieciaków, które od marca faktycznie w tych lekcjach nie brały udziału, bo po prostu nie miały jak. Dlatego, że nawet jak jest komputer w domu to jest jeden, a jak jest dzieci trójka, to rodzice tak naprawdę wybierają - zwykle uczy się najstarsze - tłumaczyła szefowa Szlachetnej Paczki.

Pomocą zostały objęte również osoby schorowane i starsze. Wiele z nich podczas pandemii straciły możliwość dodatkowego reperowania budżetu .

- Tutaj takimi najważniejszymi potrzebami była żywność, środki czystości... Takie rzeczy, które dla nas - którzy maja więcej szczęścia - są zupełnie oczywiste i podstawowe - dodała Joanna Sadzik.

Udział BNP Paribas w akcji charytatywnej

Pracownicy banku BNP Paribas od wielu lat angażują się w działania społeczne koordynowane przez ich miejsce pracy, Fundację BNP Paribas oraz inne organizacje. Wielokrotnie oddolnie brali udział w akcji Szlachetna Paczka, przez co nawiązanie stałej współpracy w 2018 roku było naturalnym krokiem. W ten sposób udowadniają, że biznes to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim ludzie i serca. Na czym ich pomoc polega?

- Pomagamy naszym pracownikom pomagać. Organizujemy całe ramy i struktury wolontariatu pracowniczego, wspieramy pracowników w organizacji paczek, ale też przekazujemy tzw. "start paczkę". Fundacja PNB Paribas dołącza do każdej paczki przygotowywanej przez naszych pracowników kwotę wsparcia, jest to 1000 zł . Dalej pomagamy też pracownikom w organizacji, w wybraniu rodziny, w kwestiach logistyki i finalnie w dostarczeniu paczek do magazynu - opowiadała w naszym programie dyrektor biura CSR w banku BNP Paribas, Maria Krawczyńska.

Przez to, że w tym roku już po raz trzeci uczestniczyli w akcji, pomoc szła im naprawdę sprawnie i szybko. Z roku na rok nabywają bowiem doświadczenia. Prędko się dzielą, co, kto powinien kupić, później pakują, a następnie przed nimi najprzyjemniejsza rzecz, czyli tzw. "Weekend Cudów".

- To, na co zawsze zwracamy uwagę, to jak już wybieramy daną rodzinę, to żeby wszystkie jej potrzeby były zaspokojone. Zawsze nam się to udaje . Co więcej - każdego roku zawsze jest coś dodatkowego, jakiś drobiazg dla rodziny, dla dzieci, dla domu - zdradziła wolontariuszka i pracownica banku PNB Paribas, Agnieszka Konarzewska.

Co jest ważne - Szlachetna Paczka działa cały rok. Wciąż każdy może stać się jej częścią na stronie szlachetnapaczka.pl . Można tam samodzielnie wybrać taką formę pomocy, jaką chce się udzielić.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości