Kim jest Magdalena Kapela?
Magdalena Kapela pasjonowała się sztuką od najmłodszych lat. Zaszczepiła to w niej nauczycielka plastyki. Właśnie za jej sprawą Magda zdecydowała się na naukę w liceum plastycznym. Wówczas jedyną osobą, która w nią wierzyła, była mama. Potem przed artystką otworzył się świat sztuki oraz wrażliwości na piękno. Choć miała chwile zwątpienia i odeszła od pasji, gdy urodziła dziecko, po latach zawalczyła o siebie. Dziś nadal realizuje się poprzez sztukę i maluje obrazy w dużym formacie z historią o ludziach.
Z tego powodu namalowała portret Zbigniewa Religi. Obraz został wylicytowany, a pieniądze trafiły do fundacji profesora. Nabywca przekazał go uroczyście do kliniki - portret zawieszono w dawnym gabinecie słynnego kardiochirurga.
Najnowsza praca Magdaleny Kapeli pt. "Sanitariuszka" także ma zostać zlicytowany na rzecz fundacji profesora Religii.
Obraz "Sanitariuszka-19"
"Sanitariuszka-19" to obraz olejny malowany na płótnie. Jest reakcją na dzisiejszą sytuację i równocześnie nawiązuje do wojny - stąd twarz kobiety z lat 30. czy 40. ubiegłego wieku.
- Plasujemy się bardzo mocno w strefie takiej międzywojennej - to, co teraz nas też jakby spotyka. Jesteśmy bardzo często w zamknięciu, ale też bardzo wiele nie możemy, tak jak podczas wojny, stąd też ta twarz. Jednocześnie nostalgiczna i taka patrząca w przyszłość z nadzieją, czyli ku dobru, ku lepszemu. Zbliżają się święta, więc też chcemy poczuć się lepiej bezpieczniej. No i oczywiście aureola, która jest jednocześnie symbolem Unii Europejskiej oraz Supermana, stawiający ją troszeczkę w takiej amerykanistyce, ale też jako obywatelkę całego świata - tłumaczyła Magdalena Kapela w Dzień Dobry TVN.
Malarka zafascynowała się działalnością prof. Religii po obejrzeniu filmu pt. "Bogowie". Do tej pory widziała go już kilkanaście razy. Jest pod wielkim wrażeniem pracy lekarzy i pielęgniarek. Dlatego chce wesprzeć służbę zdrowia.
- Ten obraz chcę przeznaczyć na fundację prof. Religi, ponieważ od dłuższego czasu już pomagam fundacji i chciałabym bardzo serdecznie Państwa prosić, żeby otworzyć serca na ten obraz (...) To jest taka droga, którą zaczął sam profesor Religa i myślę, że poprzez sztukę mogę kontynuować w pewnym sensie niesienie tego dobra, ale też takiej innowacyjności - wyznała artystka.
Sukcesy Śląskiego Centrum Chorób Serca
Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi powstała z inicjatywy zmarłego kardiochirurga w 1991 roku. Jej misją jest wspieranie rozwoju polskiej kardiochirurgii oraz wprowadzanie do praktyki klinicznej nowoczesnych technik i technologii w zakresie leczenia serca.
- Jest dla mnie wyróżnieniem, że w przeddzień urodzin pana prof. Religi i wspomnienia człowieka wielkiej odwagi i charyzmy, mogę w jakiś szczególny sposób pokazać, że jego dzieło, które zaczął w Zabrzu, jest nie tylko niezatrzymane, ale wręcz rozwijane - mówił w Dzień Dobry TVN Marian Zembala, kardiochirurg i transplantolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Lekarz zdradził, że obecnie, w trudnym czasie pandemii, specjaliści z Zabrza wykonali nienotowaną dotąd liczbę przeszczepów serca, a także 50 transplantacji płuc.
- Profesor Religa marzył, żeby robić choć 50 przeszczepów rocznie, a my, tylko Zabrze, zrobiło ich ponad 80 a w skali kraju - podkreślił kardiochirurg.
Łącznie w tym roku w różnych częściach Polski wykonano 120 transplantacji serca.
- To dobra wiadomość i dobre świadectwo polskiej medycyny i transplantologii - stwierdził transplantolog.
Zaapelował również, by wziąć udział w licytacji obrazu Magdaleny Kapeli.
- Dobro darowane zawsze wraca. Ono wraca wtedy, kiedy czasami się nawet tego dobra nie spodziewamy. I wraca ze zwielokrotnioną siłą - dodał prof. Zembala.
Zobacz też:
- Najpopularniejsi polscy projektanci ubrali misie Fundacji TVN. Który z nich jest najbardziej stylowy?
- Łatwe i efektowne dekoracje świąteczne. Jak zrobić je samemu?
- Oto ponadczasowe elementy garderoby, które warto mieć w swojej szafie
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba
Reporter: Tomasz Brzoza