Styl życia

Pomagają Ukraińcom w Rybniku. "Prowadzimy kursy językowe, wsparcie psychologiczne i prawne"

Styl życia

Autor:
Oskar
Netkowski
Świąteczne miasteczko DDTVN. Odwiedzajcie nas! - dom dziecka

Świąteczne Miasteczko Dzień Dobry TVN zawitało do Rybnika. Nasza prowadząca Dorota Wellman spotkała się Mariuszem Wiśniewskim, prezesem Stowarzyszenia 17-tka, który na co dzień pomaga mieszkającym tam Ukraińcom. Jak przyznał, wsparcie ludzi przerosło jego najśmielsze oczekiwania.

Jak Rybnik pomaga Ukraińcom?

W Rybniku mieszka około 10 tys. obywateli Ukrainy. Tyle osób utworzyłoby nową dzielnicę miasta.

- Otworzyliśmy dla nich miejsce. Taką fizyczną przestrzeń, kawiarnię społeczną w centrum miasta. Prowadzimy kursy językowe, wsparcie psychologiczne i prawne. Organizujemy warsztaty - dzisiaj dzieci będą piec pierniki. Prowadzimy warsztaty ukraińskiego dla dzieci - opowiadał Mariusz Wiśniewski, prezes Stowarzyszenia 17-tka.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Dom dziecka w Zakarpaciu

17-tce udało się pomóc także dzieciom z domu dziecka w Zakarpaciu. Wszystko to dzięki mieszkańcom Rybnika, którzy wykazali się wyjątkowo ogromnym sercem.

- Wysłany przez nas Mikołaj pojedzie na Zakarpacie. Miesiąc temu odkryliśmy, że istnieje tam dom dziecka, w którym jest 220 dzieci. Dla nas w Polsce to liczba niewyobrażalna. Kiedy rozmawialiśmy z panią dyrektor i koordynatorką wolontariatu, powiedziały, że najbardziej potrzebują piżam dla dzieci. Miało być 440 piżam, a uzbieraliśmy 900, a poza tym koszule itp. - wyliczał Mariusz Wiśniewski.

Całą rozmowę z prezesem Stowarzyszenia 17-tka zobaczysz w materiale wideo.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości