Styl życia

Środa Popielcowa 2022 - kiedy wypada i co symbolizuje?

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Popiół w Środę Popielcową

Środa Popielcowa jest świętem ruchomym, co oznacza, że nie ma stałej daty w kalendarzu. W kościele katolickim ten dzień rozpoczyna trwający 40 dni Wielki Post. Co oznacza Środa Popielcowa i kiedy wypada w 2022 roku?

Środa Popielcowa 2022 – kiedy wypada?

Wielkanoc wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, a więc obchodzona jest pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia. Wielkanoc 2022 jest niedzielę 17 kwietnia. Oznacza to, że Środa Popielcowa w 2022 roku wypada 2 marca.

Ferie zimowe 2022

Gdy zabraknie śniegu w ferie - wypróbuj nartorolki!
Gdy zabraknie śniegu w ferie - wypróbuj nartorolki!Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

W kościele katolickim Środa Popielcowa jest ściśle związana z Wielkanocą. Popielec jest pierwszym dniem trwającego 40 dni Wielkiego Postu, który poprzedza Święta Wielkanocne. W okres wielkopostny nie wlicza się niedziel - w Kościele rzymskokatolickim nie ma w nich postu.

Środa Popielcowa – co oznacza? Co symbolizuje popiół?

Środa Popielcowa, tudzież Popielec, dawniej nazywana była również wstępną lub suchą środą. Wstępna oznaczała pierwszy dzień Wielkiego Postu, a sucha dosłownie ścisły post tego dnia.

Popiół to symbol przemijalności, a w znaczeniu biblijnym - znak pokuty i zniszczenia czegoś, aby dzięki temu mogło powstać coś nowego. Popiół do posypywania głów wiernych pochodzi ze spalonych palm wielkanocnych, które zostały poświęcone w Niedzielę Palmową. Te z kolei symbolizują powitanie Jezusa w Jerozolimie, gdy na jego drodze ludzie kładli gałązki palmy, a kilka dni później skandowali "ukrzyżuj go!".

Kapłani w trakcie obchodów Środy Popielcowej posypują głowy wiernych popiołem i wypowiadają słowa „Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajmy się i wierzmy w Ewangelię". Niektórzy przynoszą na mszę książeczki religijne, w których między stronami ksiądz umieszcza szczyptę popiołu. To umożliwia zaniesienia go osobom nieobecnym na mszy świętej w Środę Popielcową.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: iweta0077/Getty Images

Pozostałe wiadomości