Papież Franciszek pełni obowiązki głowy Kościoła katolickiego od 2013 roku. Jak po latach można opisać pontyfikat papieża? Co zmieniło się od tamtej pory w Watykanie? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli dr Agata Rujner, Katarzyna Olubińska oraz o. Paweł Gużyński.
Jakim papieżem jest Franciszek?
Papież Franciszek został wybrany głową kościoła 13 marca 2013 roku, w czasie drugiego dnia konklawe. Biały dym, który zwiastuje decyzje o podjętym wyborze, ukazał się o 19:06 czasu rzymskiego. Jorge Maria Bergoglio przybrał imię na część św. Franciszka z Asyżu, patrona biednych i nędzarzy.
W studiu Dzień Dobry TVN teolog dr Agata Rujner, dziennikarka Katarzyna Olubińska oraz dominikanin o. Paweł Gużyński opowiedzieli widzom, jaki jest pontyfikat papieża Franciszka.
Codziennie otrzymujemy z Watykanu komunikaty, na temat stanu zdrowia papieża, który przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. Jak o. Paweł Gużyński odbiera przekazywane przez władze informacje? - One są dużo mniej oszczędne, niż bywało w poprzednich przypadkach. Teraz to wręcz mamy otwarcie ze strony Watykanu, jeżeli chodzi o komunikowanie tych informacji dotyczących stanu zdrowia papieża Franciszka - powiedział nasz gość.
Pontyfikat papieża Franciszka
Jak tłumaczyła dr Agata Rujner, papież rozpoczął swój pontyfikat od słów "dobry wieczór". - Z pewnością jest to papież, który jest tak bardzo blisko ludzi, pełen czułości, zapraszający wszystkich, który chce się z ludźmi spotykać - powiedziała w Dzień Dobry TVN.
- Papież w programie telewizyjnym, czy na festiwalu San Remo, czy na mediach społecznościowych - to jest coś nowego w historii papiestwa. Jeśli chodzi o tę muzykę, to tylko dodam, że papież ma też płytotekę składającą się ze 190 płyt, a tę miłość do muzyki, zaszczepiła mu mama, z którą słuchał włoskiego radia - tłumaczyła Katarzyna Olubińska.
- On też o tym mówi, że muzyka, sztuka może być też językiem i tymi językami różnymi, nowymi umie rozmawiać z ludźmi. Umie rozmawiać zarówno z ludźmi młodymi, jak i tymi, którzy czują się w kościele wykluczeni - zaznaczyła dziennikarka.
Dr Agata Rujner bardzo ceni dokumenty papieża Franciszka.
- Nam się pewnie dokumenty kościoła kojarzą z takim bardzo trudnym, pomnikowym, siermiężnym językiem, a papież nas tam zaprasza na spacer. W ostatniej encyklice mówi o robieniu pierogów i słowo "pierożek" się pojawia w dokumencie. Mówi o wspomnieniach, mówi też często trudne słowa, które człowieka zmuszają do myślenia, kiedy stwierdza, że dzisiaj nie wystarczy pytać siebie, kim ja jestem, ale dla kogo ja jestem, bo wszyscy jesteśmy zaproszeni do tego, żeby tę miłość, której doświadczamy, dawać też innym, bo przecież tego nas uczy Chrystus - powiedziała gościni.
Jak jeszcze pontyfikat papieża Franciszka zmienił oblicze Watykanu? Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na Player.pl.
Zobacz także:
- Pogorszył się stan papieża Franciszka. "Jest nadal krytyczny"
- Stan papieża Franciszka znów się pogorszył. Wierni pełni niepokoju. "Panuje oczywisty lęk"
- Sprawa się komplikuje. Watykan odwołuje kolejne uroczystości z udziałem papieża Franciszka
Autor: Aleksandra Matczuk
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images