Kilka dni po rozpoczęciu nowego roku wchodzimy w okres karnawału. Kiedy dokładnie się zaczyna i jak długo potrwa? Co właściwie oznacza i skąd pochodzi ten zwyczaj? Sprawdź również przepisy na proste dania na karnawał.
Czym jest karnawał i do kiedy trwa?
Karnawał to noworoczny okres zimowych balów, zabaw, parad, maskarad i innych, głównie przebieranych imprez. Każdy kraj ma swoje tradycje i obchody związane z tym okresem. W Polsce rozpoczyna się 6 stycznia w Trzech Króli i potrwa do Środy Popielcowej 14 lutego. Po nim zaczyna się obchodzony przez katolików okres wielkiego postu i przygotowań do Wielkanocy. W Polsce dawniej powszechnie nazywano karnawał zapustami lub mięsopustem.
Skąd pochodzi i co znaczy słowo karnawał?
Nazwa karnawał pochodzi od włoskiego słowa carnevale o tym samym znaczeniu, z łaciny: carnem levāre ("mięso usuwać") bądź caro, vale ("żegnaj mięso"). Pokrewne słowa w innych językach również w większości oznaczają zaprzestanie spożywania mięsa w zbliżającym się wielkim poście.
Karnawał ma swoje pochodzenie w kultach płodności i agrarnych. Od początku towarzyszyły mu zabawy taneczne, również takie o wymiarze symbolicznym. Znany nam w obecnej, imprezowej formie ma swoje początki we Włoszech. Pierwsza informacja znaleziona została w dokumencie doży Wenecji Vitale Faliero z 1094 roku. Uczestnicy zabaw nosili wówczas maski i kostiumy, które zapewniały im anonimowość. Dzięki temu na pewien czas znikały społeczne i religijne podziały. Można było również bezkarnie drwić z władzy, duchowieństwa i zająć się głównie zabawą.
Karnawał – jak jest obchodzony współcześnie?
Współcześnie karnawał to przede wszystkim dobra zabawa. W wielu miejscach świata organizowane są kolorowe parady, maskarady, uliczne tańce, itd. Do najpopularniejszych zalicza się znany z samby brazylijski karnawał w Rio de Janeiro i pełen pięknych masek włoski karnawał w Wenecji.
Karnawałowe przepisy kulinarne:
- Karnawał w kuchni - przepisy na słodkie i wytrawne przekąski
- Smaki włoskiego karnawału - przepisy Cristiny Catese
- Dania idealne na karnawał. Przepisy Beaty Śniechowskiej
- Karnawałowe przekąski – najlepsze przepisy od Kasi Bukowskiej
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Karnawał w Rio de Janeiro. Polka solistką podczas słynnego pokazu samby na Sambodromie
- Jak wyglądał karnawał w XIX wieku?
- Stylizacje na karnawał. "Czas, kiedy każda z nas może poczuć się księżniczką"
Autor: Diana Ryściuk
Źródło zdjęcia głównego: Gary Yeowell/GettyImages