Brokat – dlaczego szkodzi środowisku?
Zakaz wprowadzenia na rynek brokatu wynika z prawa UE, której zależy, by do 2050 r. stać się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. Produkt ten nie zniknie jednak z rynku z dnia na dzień. Brokaty, które po 16 października 2023 r. znajdowały się na półkach sklepowych lub w magazynach, mogą być nadal sprzedawane na terenie Unii Europejskiej aż do wyczerpania zapasów.
- Większość tego brokatu, który do tej pory mogliśmy kupić w sklepach, był niebiodegradowalny. Trafiał do środowiska, np. do oceanów. Okazało się, że ten mikroplastik znajduje się w piwie, w owocach morza, w miodzie. Mamy alternatywy, możemy kupić brokat, który się rozpuszcza, albo możemy go samemu zrobić – powiedziała ekspertka.
Jak zrobić brokat?
Wycofanie brokatu ze sklepów to nie koniec świata. Jak się okazuje, w prosty sposób możemy wykonać ekologiczny pył w domu.
Składniki na brokat ekologiczny:
- 3 łyżki cukru lub soli,
- barwnik spożywczy,
- kilka kropli wody w sprayu.
Wystarczy tylko połączyć składniki i gotowe. Druga metoda, która wymaga trochę więcej cierpliwości, polega na połączeniu skrobi kukurydzianej z barwnikiem spożywczym i wodą. Jak wykonać taki brokat krok po kroku? Zobaczcie wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Praca zdalna jest bardziej ekologiczna? Znamy wyniki badań
- Czy wszystkie foliówki będą płatne? Rząd odpowiada
- Kompostowanie ciała, kremacja wodna, czyli jak może wyglądać ekologiczny pochówek
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News