Tango - najbardziej zmysłowy taniec na świecie. Mistrzowie tanga na scenie Dzień Dobry TVN!

Tango to opowieść, którą tancerze tworzą przy pomocy każdego, najmniejszego nawet gestu. Skąd pochodzi tango, jakie są jego rodzaje i jak wyglądają podstawowe kroki w tangu? W Dzień Dobry TVN gośćmi byli dziś: Juan Malizia i Manuela Rossi – mistrzowie tanga argentyńskiego. Zobaczcie jak tańczą!

Tango narodziło się w Buenos Aires w Argentynie, a także w Montevideo – stolicy Urugwaju. Ekspresyjna i zmysłowa technika, jaką charakteryzuje się tango, zaczerpnięta jest z kubańskiej habanery, wywodzącego się z Andaluzji tańca flamenco i candombe – rytmicznego tańca wykonywanego przez afrykańskich niewolników. W wyniku skrzyżowania tych trzech gatunków powstały pierwsze kroki do tanga . Można przypuszczać, że pomysłodawcami tanga byli imigranci ze wschodniej Europy, Hiszpanii i Włoch, którzy w XIX wieku masowo osiedlali się na obrzeżach Buenos Aires. Najprawdopodobniej tango jest więc skutkiem wymieszania się ze sobą wielu różnych kultur.

Zobacz też: Co nam daje balet? Kiedy można zacząć swoją przygodę z tańcem klasycznym? >>>

Czym jest tango?

Zdaniem naszych gości tango to pasja i związek między kobietą i mężczyzną. Wymaga ono emocjonalnego zaangażowania obojga partnerów.

Manuela Rossi: To bardzo bliski taniec. Tańczymy cały czas bardzo blisko siebie. W taniec przelewamy też bardzo dużo uczuć. Jak się nie lubi partnera, to raczej nie będzie ten taniec dobrze wyglądał.

Tango – podstawowe rodzaje

Moda na tango ogarnęła cały świat, a wraz z nią powstały zupełnie nowe odmiany tego ognistego tańca. Pierwotną wersją tanga jest oczywiście tango argentyńskie , jednak dziś jest do wyboru wiele rozmaitych wariacji na temat jego podstawowej techniki.

Zobacz też: Rumba – taniec miłości >>>

Popularną odmianą tanga argentyńskiego jest tango milonga – bardziej eleganckie i zmysłowe, tańczone głównie wieczorami. Partnerzy poruszają się po okręgu, mocno przytuleni. Do pozostałych podgatunków tango argentino zaliczamy tango vals tańczone w rytmie walca, a także tango neuvo, które – prócz podstawowej techniki – cechują także elementy jazzu i muzyki klasycznej.

W szkołach tańca rzadko spotykane jest tango argentyńskie. Najpowszechniejsze dziś jest ustandaryzowane tango międzynarodowe, które często pojawia się na turniejach i mistrzostwach. Jakiś czas temu triumfy święciło tango paryskie , które mimo wielu uproszczeń nie zatraciło widowiskowego uroku i zmysłowości. Ten rodzaj tanga był niegdyś mocno tępiony przez arystokrację i paryską inteligencję. Tańczono je głównie w podrzędnych klubach i domach publicznych.

Tango – poznaj podstawowe kroki tańca

Zanim zaczniesz wirować na parkiecie, musisz poznać krok podstawowy w tangu . Najważniejszy w tańcu jest rytm. Żeby wiedzieć, jak się tańczy tango , musisz zapamiętać, że ten taniec liczy się na cztery. Tempo w tangu wygląda następująco: wolno, szybko, szybko, wolno.

Zobacz też: Taniec orientalny, czyli taniec brzucha. Stroje, odmiany, historia. Na scenie DDTVN: Sihir Star >>>

Podstawowy krok do przodu:

1. partner: lewa noga do przodu, partnerka: prawa noga do tyłu (krok wolny),

2. partner: prawa noga do przodu, partnerka: lewa noga do tyłu (krok szybki),

3. partner: lewa noga w lewo, partnerka: prawa noga w prawo (krok szybki),

4. partner: prawą nogę dostaw do lewej, partnerka: lewą nogę dostaw do prawej (krok wolny).

Podstawowy krok do tyłu:

1. partner: lewa noga do tyłu, partnerka: prawa noga do przodu (krok wolny),

2. partner: prawa noga do tyłu, partnerka: lewa noga do przodu (krok szybki),

3. partner: lewa noga w lewo, partnerka: prawa noga w prawo (krok szybki),

4. partner: prawą nogę dostaw do lewej, partnerka: lewą nogę dostaw do prawej (krok wolny).

Równie ważna, jak kroki, jest muzyka do tanga . Melodie do tańca znajdziesz w internecie, na YouTubie, a także na płytach z muzyką argentyńską. Najważniejsze utwory do tanga to kompozycje autorstwa argentyńskich gwiazd lat 30. i 40. – złotej ery tanga. Szukaj muzyki Osvalda Puglise, De Angelis, Di Sarli, D'Arienzo i Tanturri. Przy tych kawałkach nauka tanga będzie lekka i przyjemna!

Tango – co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz naukę tańca?

Tango tańczy się w parach, a więc naukę tańca powinno prowadzić dwoje instruktorów. Obserwacja kroków, jakie wykonują tancerze, to nieodzowny czynnik, który pomoże ci opanować podstawowe kroki tanga argentyńskiego.

Warto pamiętać, że w tangu dominuje mężczyzna, a partnerka podąża za jego krokami i podporządkowuje się jego rytmowi. Choć dziś mężczyźni nie podrzucają partnerek do góry i nie wywijają nimi jak lassem, kobieta w tańcu wciąż jest trochę bezwolna i uległa.

Kroki do tanga argentino są szybkie i energiczne. Taniec spala kalorie, rzeźbi ciało (szczególnie mięśnie brzucha), wzmacnia stawy, wysmukla nogi, poprawia wydolność oddechową, a przede wszystkim poprawia nastrój i pozytywnie wpływa na samoocenę.

Autor: Filip Yak

podziel się:

Pozostałe wiadomości