Tango narodziło się w Buenos Aires w Argentynie, a także w Montevideo – stolicy Urugwaju. Ekspresyjna i zmysłowa technika, jaką charakteryzuje się tango, zaczerpnięta jest z kubańskiej habanery, wywodzącego się z Andaluzji tańca flamenco i candombe – rytmicznego tańca wykonywanego przez afrykańskich niewolników. W wyniku skrzyżowania tych trzech gatunków powstały pierwsze kroki do tanga . Można przypuszczać, że pomysłodawcami tanga byli imigranci ze wschodniej Europy, Hiszpanii i Włoch, którzy w XIX wieku masowo osiedlali się na obrzeżach Buenos Aires. Najprawdopodobniej tango jest więc skutkiem wymieszania się ze sobą wielu różnych kultur.
Zobacz też: Co nam daje balet? Kiedy można zacząć swoją przygodę z tańcem klasycznym? >>>
Czym jest tango?
Zdaniem naszych gości tango to pasja i związek między kobietą i mężczyzną. Wymaga ono emocjonalnego zaangażowania obojga partnerów.
Manuela Rossi: To bardzo bliski taniec. Tańczymy cały czas bardzo blisko siebie. W taniec przelewamy też bardzo dużo uczuć. Jak się nie lubi partnera, to raczej nie będzie ten taniec dobrze wyglądał.
Tango – podstawowe rodzaje
Moda na tango ogarnęła cały świat, a wraz z nią powstały zupełnie nowe odmiany tego ognistego tańca. Pierwotną wersją tanga jest oczywiście tango argentyńskie , jednak dziś jest do wyboru wiele rozmaitych wariacji na temat jego podstawowej techniki.
Zobacz też: Rumba – taniec miłości >>>
Popularną odmianą tanga argentyńskiego jest tango milonga – bardziej eleganckie i zmysłowe, tańczone głównie wieczorami. Partnerzy poruszają się po okręgu, mocno przytuleni. Do pozostałych podgatunków tango argentino zaliczamy tango vals tańczone w rytmie walca, a także tango neuvo, które – prócz podstawowej techniki – cechują także elementy jazzu i muzyki klasycznej.
W szkołach tańca rzadko spotykane jest tango argentyńskie. Najpowszechniejsze dziś jest ustandaryzowane tango międzynarodowe, które często pojawia się na turniejach i mistrzostwach. Jakiś czas temu triumfy święciło tango paryskie , które mimo wielu uproszczeń nie zatraciło widowiskowego uroku i zmysłowości. Ten rodzaj tanga był niegdyś mocno tępiony przez arystokrację i paryską inteligencję. Tańczono je głównie w podrzędnych klubach i domach publicznych.
Tango – poznaj podstawowe kroki tańca
Zanim zaczniesz wirować na parkiecie, musisz poznać krok podstawowy w tangu . Najważniejszy w tańcu jest rytm. Żeby wiedzieć, jak się tańczy tango , musisz zapamiętać, że ten taniec liczy się na cztery. Tempo w tangu wygląda następująco: wolno, szybko, szybko, wolno.
Zobacz też: Taniec orientalny, czyli taniec brzucha. Stroje, odmiany, historia. Na scenie DDTVN: Sihir Star >>>
Podstawowy krok do przodu:
1. partner: lewa noga do przodu, partnerka: prawa noga do tyłu (krok wolny),
2. partner: prawa noga do przodu, partnerka: lewa noga do tyłu (krok szybki),
3. partner: lewa noga w lewo, partnerka: prawa noga w prawo (krok szybki),
4. partner: prawą nogę dostaw do lewej, partnerka: lewą nogę dostaw do prawej (krok wolny).
Podstawowy krok do tyłu:
1. partner: lewa noga do tyłu, partnerka: prawa noga do przodu (krok wolny),
2. partner: prawa noga do tyłu, partnerka: lewa noga do przodu (krok szybki),
3. partner: lewa noga w lewo, partnerka: prawa noga w prawo (krok szybki),
4. partner: prawą nogę dostaw do lewej, partnerka: lewą nogę dostaw do prawej (krok wolny).
Równie ważna, jak kroki, jest muzyka do tanga . Melodie do tańca znajdziesz w internecie, na YouTubie, a także na płytach z muzyką argentyńską. Najważniejsze utwory do tanga to kompozycje autorstwa argentyńskich gwiazd lat 30. i 40. – złotej ery tanga. Szukaj muzyki Osvalda Puglise, De Angelis, Di Sarli, D'Arienzo i Tanturri. Przy tych kawałkach nauka tanga będzie lekka i przyjemna!
Tango – co musisz wiedzieć, zanim rozpoczniesz naukę tańca?
Tango tańczy się w parach, a więc naukę tańca powinno prowadzić dwoje instruktorów. Obserwacja kroków, jakie wykonują tancerze, to nieodzowny czynnik, który pomoże ci opanować podstawowe kroki tanga argentyńskiego.
Warto pamiętać, że w tangu dominuje mężczyzna, a partnerka podąża za jego krokami i podporządkowuje się jego rytmowi. Choć dziś mężczyźni nie podrzucają partnerek do góry i nie wywijają nimi jak lassem, kobieta w tańcu wciąż jest trochę bezwolna i uległa.
Kroki do tanga argentino są szybkie i energiczne. Taniec spala kalorie, rzeźbi ciało (szczególnie mięśnie brzucha), wzmacnia stawy, wysmukla nogi, poprawia wydolność oddechową, a przede wszystkim poprawia nastrój i pozytywnie wpływa na samoocenę.
Autor: Filip Yak