Savoir-vivre, czyli sztuka dobrych manier. Czego absolutnie nie powinniśmy robić przy stole?

389A6011
Źródło: Dzień Dobry TVN
Najczęstsze błędy popełniane przy stole - napisy
Najczęstsze błędy popełniane przy stole - napisy
Skarpetkowy savoir-vivre
Skarpetkowy savoir-vivre
Co trzeba, a czego nie wypada pisać w zaproszeniu
Co trzeba, a czego nie wypada pisać w zaproszeniu
Podstawy sztućcowego savoir vivre
Podstawy sztućcowego savoir vivre
W jakiej formie składać życzenia bożonarodzeniowe?
W jakiej formie składać życzenia bożonarodzeniowe?
Wakacyjny savoir-vivre
Wakacyjny savoir-vivre
W poniedziałek, 3 czerwca obchodzimy Dzień Savoir-Vivre'u. Święto po raz pierwszy obchodzone w 2016 roku, ma na celu propagowanie grzeczności obyczajowej oraz dobrych manier jako elementów kultury społecznej. Jak zachowywać się grzecznie i z klasą? O tym opowiedziała nam Aleksandra Pakuła, trenerka etykiety.

Savoir-vivre od podstaw

Savoir-vivre – ten splot francuskich słów – można rozumieć jako znajomość obyczajów i form towarzyskich oraz jako umiejętność postępowania w życiu i radzenia sobie w różnych trudnych sytuacjach. Choć brzmi bardzo skomplikowanie, zasady są proste. Wystarczy raz nauczyć się dobrych manier, a zostaną one z nami na całe życie. Szczerze do tego wszystkich zachęcamy. W końcu sytuacje wymagające znajomości etykiety zdarzają się każdemu, niezależnie od pochodzenia i miejsca na drabinie społecznej. Jak zatem prawidłowo zachowywać się przy stole? Krok po kroku omówiła to Aleksandra Pakuła, trenerka etykiety i założycielka Instytutu Etykiety.

- Zwracanie uwagi to nie jest zbyt grzeczne zachowanie. Najlepiej dawać dobry przykład. Siedząc przy stole, nie zakładamy nogi na nogę. Łokcie nie są na stole, gdy jemy. Siedzimy w miarę prosto. Jeśli mamy torebkę, kładziemy ją na kolanach lub między plecami a oparciem. Serwetkę na kolanach kładziemy zaś w taki sposób, by złożona była na pół. Ta strona, która się otwiera, jest skierowana w stronę naszego ciała. Gdy siadamy do stołu, to serwetka powinna być albo po lewej stronie, ale po środku. Gdy odchodzimy, ale jeszcze inni przy nim siedzą, to serwetkę kładziemy na krześle. Jeżeli wychodzimy, serwetkę kładziemy po prawej stronie – powiedziała ekspertka.

Dania najpierw serwuje się gościom, a dokładniej gościniom, ponieważ pierwsze swoje dania otrzymują kobiety. Gdy już panie dostaną swoje potrawy, serwowane są one gościom – mężczyznom. Gospodarz i gospodyni otrzymują swoje dania na końcu. Jeśli w przyjęciu bierze udział gość honorowy, wówczas to on jako pierwszy otrzymuje swoje danie. Jeśli na stole znajdują się już potrawy, które goście dzielą między siebie, gospodyni lub gospodarz częstuje gości, zachęcając do jedzenia, przekazując na siedząco półmisek lub wazę z rąk do rąk. W takiej sytuacji najlepiej, gdy goście nakładają sobie dania po kolei, bez względu na płeć. Jeśli przestrzegano by zasady, iż najpierw danie muszą nałożyć kobiety, naczynie musiałoby zrobić jeszcze jedno okrążenie, co zmuszałoby wszystkich do opóźnienia jedzenia. W dalszej części spotkania goście mogą samodzielnie częstować się potrawami, które znalazły się na stole. 

Savoir-vivre - używanie sztućców

Intuicyjnie wiemy, jak prawidłowo trzymać sztućce. Gdy sięgamy po nóż i widelec, nóż powinien znaleźć się w naszej prawej ręce, a widelec w lewej. Osoby leworęczne mogą trzymać sztućce odwrotnie. Nie musisz przejmować się tym, której strony widelca używasz, wkładając pokarm do ust. Może być to zarówno strona wypukła, jak i wklęsła. Wszystko zależy od tego, co akurat jesz i jak będzie wygodniej unieść konkretny kawałek. O ile kawałek mięsa raczej podniesiesz do ust, kierując wypukłą stronę widelca do góry, o tyle jedząc danie z kapustą, już raczej nałożysz ją tak, by podnieść widelec wklęsłą stroną do góry. Jeśli jesz, używając samego widelca lub samej łyżki, powinnaś trzymać je w prawej dłoni (chyba że jesteś leworęczna). 

Musisz zapamiętać jedną zasadę – sztućce raz oderwane od stołu nigdy nie dotykają go ponownie. Raz na zawsze zapomnij więc o opieraniu używanych sztućców o talerz, miskę lub spodek w taki sposób, że jedna część dotyka naczynia, a druga stołu. Są dwie ważne zasady dotyczące prawidłowego odkładania sztućców. Gdy kończysz posiłek, odłóż sztućce tak, by wskazywały godzinę 16:20. Gdy robisz przerwę w posiłku, ale zamierzasz go kontynuować, odłóż sztućce tak, by wskazywały godzinę 16:40.

Wykałaczki nigdy nie powinny znaleźć się na stole. Po pierwsze, nigdy, pod żadnym pozorem nie czyścimy zębów i nie wyciągamy z ust resztek, siedząc przy stole. To bardzo nieeleganckie. Po drugie, do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych służy nić dentystyczna, a nie kawałek drewna. Majstrowanie wykałaczką przy zębach jest niebezpieczne. To normalne, że podczas posiłku coś może utknąć między zębami. Jeśli tak się stanie, wyjdź do łazienki i tam użyj nici dentystycznej lub szczoteczki do zębów. Te akcesoria warto mieć zawsze ze sobą. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości